Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody dla Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Kielecki Teatr imienia Stefana Żeromskiego został doceniony w 29. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Kielecki Teatr imienia Stefana Żeromskiego został doceniony w 29. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Klaudyna Schubert
W piątek, 30 czerwca poznaliśmy laureatów 29. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Kielecki Teatr imienia Stefana Żeromskiego został doceniony i to w wielu aspektach.

Grand Prix zdobył spektakl "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" według tekstu i w adaptacji i reżyserii Mateusza Pakuły zrealizowany przez teatr w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie. To poruszający dramat będący formą dziennika, w którym syn opisuje proces umierania na raka trzustki swego ojca. To opis bezradności i wściekłości na system, który nie pozwala odejść cierpiącym ponad miarę i bez nadziei na uzdrowienie. Spektakl wywołał ogromne poruszenie ponieważ przez podobne dramaty przechodzą tysiące ludzi. Wołanie o eutanazję jest także ich głosem.

Nic dziwnego, że sztuka zdobyła także nagrodę za tekst „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” - otrzymał ją Mateusz Pakuła.

Nagrodzono Wojciecha Niemczyka za dwie role: umierającego ojca w spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” oraz w spektaklu „Ale z naszymi umarłymi” Jacka Dehnela w adaptacji Michała Kmiecika w reżyserii Marcina Libera z Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Nagrodę imienia Jana Świderskiego, ufundowaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich otrzymał Szymon Mysłakowski za rolę w spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”.

Wyróżnienie za najlepszą adaptację tekstu niedramatycznego za adaptację powieści „Ale z naszymi umarłymi” Jacka Dehnela otrzymał Michał Kmiecik a nagroda za reżyserię światła trafiła do Pauliny Góral za „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reżyserii Mateusza Pakuły.

Całemu Teatrowi imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach przyznano nagrodę za umacnianie obecności współczesnej polskiej dramaturgii w swoim repertuarze.

Wartość tych nagród jest jeszcze większa, gdy uświadomimy sobie, że do finału tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zakwalifikowano 14 spektakli ze 116. Po ich obejrzeniu jury w składzie: Marcin Hycnar, Kamil Kopania, Mariusz Malec, Anna Sroka-Hryń i Anna Wieczur (przewodnicząca) postanowiło przyznać 16 nagród głównych i trzy wyróżnienia. Swoje nagrody przyznała także komisja artystyczna w składzie: Dominik Gac, Wiesław Kowalski, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Magdalena Rewerenda, Jacek Sieradzki (przewodniczący) i Agata Tomasiewicz.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie