Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody Kielc rozdane. Oto laureaci (zdjęcia)

Agata KOWALCZYK
Aleksander Piekarski
- Dokonania tych ludzi udowadniają, że Kielce nie są gorszym miastem od innych , a wręcz odwrotnie są wspaniałym miejscem do robienia wielkich rzeczy - powiedział prezydent Kielc, Wojciech Lubawski podczas środowego wręczenia Nagród Miasta Kielce za 2010 rok.

[galeria_glowna]
Nagrody za działalność dla rozwoju Kielc i promowanie naszego miasta w kraju i za granicą wręczono 11 laureatom. Wybrano ich spośród 23 kandydatów. Tym razem w gronie wyróżnionych znaleźli się działacze społeczni, historyk, lekarz, ksiądz, rzeźbiarz, czy tancerze.

- Ich działalność pozwala uwierzyć kielczanom w Kielce a tym, co nie są stąd pozwala zainteresować się naszym miastem - przyznał przewodniczący Rady Miasta w Kielcach, Tomasz Bogucki, wręczając nagrody.

W imieniu nagrodzonych głos zabrał Leszek Bukowski, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. - Nie oczekujemy nagród i wyróżnień, to wszystko, co robimy, robimy dla naszej społeczności. Tak rozumiemy patriotyzm. Nasze osiągnięcia nie byłyby możliwe, gdyby nie pomoc różnych instytucji i ludzi. Cieszę się, że żyje w mieście życzliwym dla swoich mieszkańców - przyznał.

Na wręczenie nagród nie przyjechał rzeźbiarz, profesor Stanisław Słonina, ponieważ jest chory. Przysłał list, w którym podziękował za wyróżnienie. " Ta nagroda jest wielkim zaszczytem dla każdego a zwłaszcza dla skromnego twórcy, takiego jak ja" - napisał.

Każdy z laureatów otrzymał statuetkę, grawerton, spinkę oraz 2 tysiące złotych.

Nagrody Miasta Kielce za 2010 rok

Leszek Bukowski
Historyk, Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Kielcach. Jest współtwórcą rajdów i konkursów historycznych dla młodzieży Śladami Hubalczyków, Śladami majora Jana Piwnika-Ponurrego i generała Antoniego Hedy-Szarego. Po jego kierownictwem organizowane były liczne imprezy plenerowe i rekonstrukcje historyczne jak Rozbicie więzienia kieleckiego.

Stanisław Florek
Całe życie zawodowe związał z transportem sanitarnym i ratownictwem medycznym. Pracę rozpoczął w Wojewódzkiej Kolumnie Transportu Sanitarnego, gdzie przez 20 lat pełnił obowiązki zastępcy dyrektora ds. technicznych, a od 1983 roku do dzisiaj pełni obowiązki Dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach. W 1994 roku odznaczony nagrodą Ministra Zdrowia Za Odwagę, Upór i Entuzjazm.

Jan Edward Garycki
Były żołnierz Armii Krajowej. Brał udział w potyczkach, obławach, bitwach: pod Radoszycami, Trawnikami, Szewcami i Kurzaczami. Za poświęcenie w walkach wielokrotnie był odznaczany. Pełni obowiązki Prezesa Zarządu Miejskiego Związku Kombatantów w Kielcach koordynując pracę kół w Kielcach.

Anna Kantyka-Grela
Jest kierownikiem artystyczny i menagerem Teatru Ecce Homo od początku jego istnienia. Inicjatorka i organizatorka Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Alternatywnych. Prowadzi bezpłatne warsztaty teatralne. Jest założycielem Bazy Zbożowej, gdzie odbywają się imprezy promujące nowoczesne formy kultury i sztuki.

Ksiądz Stanisław Kowalski
Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Bodzentynie, w 1973 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Od 1996 roku jest proboszczem parafii katedralnej w Kielcach. Jest prałatem kustoszem kapituły katedralnej w Kielcach, duszpasterzem ludzi pracy oraz wicedziekanem dekanatu Kielce - Śródmieście.

Roman Ostrowski
W 1977 roku podjął pracę zawodową jako dyrektor administracyjny Państwowej Filharmonii im. Oskara Kolberga w Kielcach. Tworzył Dom Środowisk Twórczych w Kielcach. Po 1989 roku kierował Domem Książki w Kielcach, a następnie podjął pracę w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych. Promuje Kielce przez udział w międzynarodowych targach. Wspiera wydarzenia kulturalne i ciekawe inicjatywy społeczne. Współorganizuje akcję przekazywania przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne książek dla bibliotek w szkołach świętokrzyskich.

Marian Patrzałek
Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. Całe swoje życie zawodowe związał z Kielcami. W 1961 roku rozpoczął pracę w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym. W 1970 roku został jego dyrektorem. Za jego kadencji przeprowadzono remont oddziału wewnętrznego, rozbudowano zaplecze szpitala oraz oddział zakaźny. Doprowadził do szczepienia niemowląt przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby. Przygotował dokumentację i rozpoczął budowę nowej siedziby szpitala na działce obok Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Po ponad 40 latach pracy w 2004 roku przeszedł na emeryturę nie zaprzestając działalności społecznej.

Stanisław Słonina
Uprawia rzeźbę, medalierstwo i rysunek. Prezentuje swoje prace na wystawach w kraju i za granicą. Otrzymał złoty medal Parlamentu argentyńskiego za pomnik Jana Pawła II w Buenos Aires, czy medal Papieskiej Rady ds. Kultury za całokształt twórczości sakralnej. Od lat współpracuje z Kielcami. Jest autorem rzeźby Henryka Dobrzańskiego Hubala na Cmentarzu Starym w Kielcach i pomnika Biskupa Czesława Kaczmarka.

Józef Błażej Włodarczyk
Technolog i konstruktor. Uzyskał 8 patentów z zakresu urządzeń chemicznych i armatury przemysłowej. Autor kilkudziesięciu Norm Polskich i Norm Branżowych ważnych dla projektowania i eksploatacji instalacji i urządzeń przepływowych, ciśnieniowych i cieplnych. Jest członkiem Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich, Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, Klubu Inteligencji Katolickiej, Zarządu Regionu Świętokrzyskiego Solidarności.

Kielecki Teatr Tańca
Teatr założyli Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak w 1995 roku. W 2004 roku stał się instytucją samorządową, jedną z trzech w Polsce. Repertuar Teatru oparty jest głównie na stylach tańca jazzowego. Organizuje coroczny Festiwal Tańca Kielce, podczas którego publiczność może obejrzeć solistów i zespoły z całego świata. Przedsięwzięcia realizowane przez Kielecki Teatr Tańca ukazują Kielce jako znaczący ośrodek kulturalny na mapie Polski, promując tym samym w artystyczny sposób nasze miasto i województwo.

NAGRODA SPECJALNA
Wytwórcza Spółdzielnia Pracy "Społem" Kielce
Kontynuuje tradycje Zakładów Wytwórczych, które jako jedyne z pierwszych zakładów w Polsce rozpoczęły działalność w 1920 roku. Już wtedy znak Społem był gwarantem wysokiej jakości. Kluczowa datą dla firmy był rok 1959. Wtedy to ruszyła pierwsza w Polsce linia do przemysłowej produkcji majonezu. Przyjęta przez fabrykę receptura stała się podstawą do opracowania Polskiej Normy na majonez. Kolejnym hitem eksportowym stał się Snack Przysmak Świętokrzyski, nowa linia ketchupów, sosów sałatkowych i koncentratów. Ale Majonez Kielecki pozostaje fenomen na polskim rynku spożywczym od 50 lat. Ciągły rozwój i podążanie za światowymi trendami technologicznymi uczyniły ze "Społem" z niej jedną z lokomotyw wzrostu gospodarczego w regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie