Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody Orkana rozdano w Skarżysku (zdjęcia)

BOL
Lucyna i Andrzej Kozłowscy – ludowi twórcy ze Skarżyska zostali laureatami Nagrody Orkana.
Lucyna i Andrzej Kozłowscy – ludowi twórcy ze Skarżyska zostali laureatami Nagrody Orkana. Mateusz Bolechowski
92 - latek Bernard Ładysz śpiewał arię ze Strasznego Dworu. Nagroda im. Władysława Orkana trafiła w ręce małżeństwa ze Skarżyska. W grodzie kolejarzy odbyła się ogólnopolska gala.
Nagrody Orkana rozdano w Skarżysku

Nagrody Orkana rozdano w Skarżysku

W piątek w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej odbyła się gala XII edycji rozdania Nagród im. Władysława Orkana. Przyznaje je fundacja mająca tego samego patrona. W ten sposób honorowane są osoby szczególnie zasłużone kulturze, ze wskazaniem na ludową. Na uroczystość przyjechało sporo osobistości, w tym wicemarszałek sejmu Eugeniusz Grzeszczak. Gościem honorowym i laureatem nagrody był słynny śpiewak, Bernard Ładysz. - Kiedyś śpiewał pan w Skarżysku, w kościele świętego Józefa, podczas mszy za Ojczyznę. Byłem wtedy w chórze i podśpiewywaliśmy za panem w zakrystii - wspominał prezydent Skarżyska Roman Wojcieszek.

Wciąż tryska humorem

Bernard Ładysz ma dziś 92 lata i jest w świetnej formie. Urodził się w Wilnie, w czasie wojny walczył w Armii Krajowej. Dostał się do sowieckiej niewoli i był zesłany do łagru. Do Polski wrócił w 1946 roku, karierę rozpoczął od zespołu reprezentacyjnego Wojska Polskiego. W następnych latach zdobył światową sławę. - Trzeba być dobrym, dobrze śpiewać, docierać do ludzi. Z serca dziękuję za nagrodę, a i parę złotych się przyda - mówił w Skarżysku. Wraz ze śpiewakiem z ludowego zespołu wykonali fragment arii z opery Straszny Dwór. Kolejni uhonorowani to zespół Siedlcanie z Bochni, pisarz marian Pilot, krakowskie Hospicjum Domowe im. błogosławionego Edmunda Bojanowskiego.

Kozłowscy z nagrodą

Nagrodę im. Władysława Orkana otrzymali także Lucyna i Andrzej Kozłowscy ze Skarżyska - Kamiennej za ocalanie kultury ludowej. Ona jest znakomitą wycinankarką, jej papierowe dzieła można oglądać w wielu muzeach. Prowadzi warsztaty, ucząc ginącego stylu wycinanek znad Kamiennej. Jej mąż, pan Andrzej to uznany również poza granicami kraju ludowy rzeźbiarz. Najbardziej znane są jego dzieła nawiązujące do postaci ze świętokrzyskich legend. - Działalność państwa Kozłowskich niesie kulturę świętokrzyską w Polskę i dalej, w świat - mówił podczas laudacji Krzysztof Szczygieł, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. Po części oficjalnej odbył się koncert w wykonaniu Artystycznego Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

SPRAWDŹ najświeższewiadomości z powiatu SKARŻYSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie