Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsi kolędnicy w regionie wystąpili we Włoszczowie

Rafał BANASZEK [email protected]
Owacje od publiczności otrzymał występujący jako ostatni na liście wykonawców zespół ludowy Kunowianie z Kunowa.
Owacje od publiczności otrzymał występujący jako ostatni na liście wykonawców zespół ludowy Kunowianie z Kunowa. Rafał Banaszek
Włoszczowa wysłuchała solistów, chóry i zespoły ludowe z całego województwa. Powiat skarżyski triumfował.

Dziewiętnastu wykonawców wystąpiło w finale XVIII Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie. Zwycięzcy podzielili się nagrodami pieniężnymi o łącznej wartości około 6 tysięcy złotych.
Większość wykonawców wystąpiła po raz pierwszy na koncercie finałowym tej imprezy we Włoszczowie, która osiągnęła w tym roku pełnoletność. Dominowy zespoły ludowe. Hitem był występ zespołu żołnierskiego Konsonans, który przyjechał z Europejskiego Centrum Bajki z Pacanowa. Owacjami widowni zakończyły się też występy dwóch ludowych solistów - Wacława Pejasa z Sobótki i Stefana Wyczyńskiego z Lubczy, a także jak zwykle zespołu Kunowianie z Kunowa. Jak się później okazało, nie przeszło to uwadze jury. - Takiego audytorium, jak we Włoszczowie to jeszcze nigdzie nie miałem - powiedział zachwycony Wacław Pejas, zwycięzca w kategorii solistów.

Wykonawców oceniała Rada Artystyczna w składzie: dwaj proboszczowie włoszczowskich parafii - ksiądz dziekan Zygmunt Pawlik i ksiądz kanonik Leszek Dziwosz (po raz pierwszy), Małgorzata Banasińska-Barszcz - dyrygent chóru Politechniki Świętokrzyskiej, Jerzy Gumuła - kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz Leszek Ślusarski - kierownik redakcji muzycznej Radia Kielce, przewodniczący jury. Patronat medialny sprawowało "Echo Dnia". Poziom konkursu był tradycyjnie wysoki.

Nagrody pieniężne ufundowali w tym roku: burmistrz Włoszczowy Bartłomiej Dorywalski (2500 złotych), starosta Zbigniew Matyśkiewicz (800 złotych), ksiądz Zygmunt Pawlik - proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (1200 złotych), ksiądz Leszek Dziwosz - proboszcz parafii pod wezwaniem Błogosławionego Józefa Pawłowskiego z Grona 108 Męczenników (1000 złotych) oraz Łukasz Łaganowski - dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach (800 złotych). Najwięcej nagród zdobyli artyści z powiatów: skarżyskiego, kieleckiego i jędrzejowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie