Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmłodsi świętowali Dzień Niepodległości (zdjęcia)

Agnieszka ROGALIŃSKA
Agnieszka Rogalińska
Święto Niepodległości, obchodzone od 1918 roku 11 listopada, to wyjątkowy dzień, o którym pamiętają wszyscy Polacy - nawet ci najmłodsi.

[galeria_glowna]
Z tej okazji dzieci z Publicznych Przedszkoli numer 19 i 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprezentowały rodzicom i gościom uroczysty program artystyczny.

Najmłodszym, z łezką w oku przyglądali się kombatanci - przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, na czele z kapitanem Mieczysławem Gołębiowskim, kapitanem Janem Klarem i porucznikiem Januszem Firmantym. Przedszkolaki pięknie recytowały wiersze, śpiewały patriotyczne pieśni i tańczyły. Doniosłym momentem było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

Polak mały

"Jesteśmy Polakami - czy też duży, czy też mały" śpiewały przedszkolaki z 19-tki. Z biało - czerwonymi kotylionami, do wykonania i przypięcia których zachęcał Prezydent RP Bronisław Komorowski, wystąpili i młodsi i starsi. 11 Listopada jest dobrą okazją do tego, aby rozwijać świadomość patriotyczną naszych najmłodszych oraz wyrabiać miłość do ojczyzny. Ale czy sześciolatek wie co to takiego ta ojczyzna? Taki malec może do końca nie wie, ale na pewno poznaje nowe słowa, nowe znaczenia. I im wcześniej zacznie, tym szybciej zrozumie. Tu rola dorosłych.

- Nasza pani nam mówiła, że ojczyzna to Polska - mówi sześcioletnia Magda z Przedszkola nr 7. - Możemy czytać polskie książki i mówić po polsku.

- Najmłodsi naprawdę rozumieją znaczenie Święta Niepodległości - mówi Anna Kuligowska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 7 w Ostrowcu. - Cały tydzień o nim rozmawialiśmy. Dzieci bardzo chętnie włączyły się w przygotowania i przeżywają występy.

Patriotyzmu trzeba się uczyć

Ze specjalnym programem artystycznym ,,A to Polska właśnie" w 19-tce wystąpiła Ciocia Nucia z przyjaciółmi, czyli artyści z Lublina. Pieśni patriotyczne śpiewała cała sala.

- Miło popatrzeć na tych malców - mówi kpt. Mieczysław Gołębiowski. - Piękne to przedstawienia. Dzieci muszą znać historię i muszą mieć do niej szacunek. Kiedyś patriotyzm był inaczej postrzegany. Jak szedł sztandar czapka była z głowy. Dziś jest inaczej. Dlatego młodym trzeba wiele tłumaczyć.
I tłumaczą. Żołnierze poprzez piosenkę. Wesołego "Kundla burego" znają wszyscy, a przy dźwiękach gitary łatwiej o scalenie grupy. Ale jak na święto przystało porucznik Janusz Firmanty ofiarował najmłodszym Śpiewnik Patriotyczny.

Mundurów nie zabrakło też w Publicznym Przedszkolu nr 7. Tu pojawili się członkowie Związku Strzeleckiego Strzelec i Orkiestra Polskich Drużyn Strzeleckich. W obu uroczystościach wzięli udział przedstawiciele parlamentarzystów, władz miasta, rad osiedlowych, rodzice. Oklaskom zachwyconej publiczności nie było końca. Uczestnictwo w podobnych uroczystościach jest najprostszą formą edukacji patriotycznej najmłodszego pokolenia. Dzieci ukazały historię Polski od utraty niepodległości do momentu jej odzyskania. Śmiało można powiedzieć, że były to wspaniałe lekcje patriotyzmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie