Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpierw śniadanie, potem kawa!

opr. Bartłomiej Bitner
freeimages.com
Dobre śniadanie to dobry początek dnia. Eksperci zalecają, by było ono zróżnicowane i bogate w wartościowe składniki odżywcze.

Badania przeprowadzone wśród 600 Polaków pokazują jednak, że skład naszych śniadań ogranicza się maksymalnie do kilku dań. Jemy też dość szybko i często wykonujemy przy tym dodatkowe czynności, choć większość z nas uważa, że pierwszy posiłek dnia jest najważniejszy.

- Śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu doby. Absolutnie nie powinniśmy go pomijać i zaczynać jeść dopiero w porze drugiego śniadania. Dlaczego śniadanie jest tak niezwykle ważne? Bo to pierwszy posiłek po długiej przerwie nocnej, najdłuższej naszej przerwie między posiłkami w ciągu doby. Badania na dzieciach pokazują, że te, które nie jadły śniadań, miały zdecydowanie gorszą koncentrację uwagi i gorsze wyniki w nauce - mówi Edyta Leźnicka, dietetyk kliniczny z Kielc. - Śniadanie jest ważnym posiłkiem, bo daje nam energię po przebudzeniu. Gdy wstaniemy, mamy niższe stężenie cukru. Śniadanie zatem je zwiększa i nas pobudza. Nie tylko pobudza nasze ciało, ale także nasz umysł - poprawia koncentrację, bo ożywia mózg. Pierwszy posiłek powinien dodać nam energii, a jeśli tak się stanie, to zarazem poprawi nam też nastrój. Posiłek śniadaniowy powinien być jednym z obfitszych w ciągu dnia - dodaje.

Dla Polaków śniadanie najważniejszym posiłkiem dnia - tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Psychodietetyki i Mixit - organizatorów kampanii „Myślę zdrowo, żyję w równowadze”. O tym, że pierwszy posiłek dnia jest najważniejszy, przekonanych jest aż 522 spośród 600 osób, które wzięły udział w ankiecie. Praktyka wydaje się to potwierdzać: blisko 97 procent badanych zadeklarowało, że śniadanie je codziennie lub prawie codziennie. Aż cztery na pięć osób zjada je w domu, natomiast co piąta dopiero w pracy. Co ciekawe, aż 38 procent ankietowanych deklaruje, że pierwszy posiłek dnia konsumuje w... łóżku.

Śniadanie w biegu

Pomimo zaleceń dietetyków, by pierwszy posiłek dnia konsumować w spokoju i powoli, trudno nam się do tego dostosować. Ponad jednej trzeciej badanych śniadanie zajmuje maksymalnie 10 minut, a blisko 42 procent potrzebuje na to przynajmniej 15 minut. Niepokój wzbudza fakt, że całkiem spory odsetek społeczeństwa polskiego zjada śniadanie tak szybko, że nawet nie zauważa kiedy - taką odpowiedź wybrały 32 osoby, co stanowi ponad 5 procent badanych. Delektowania się śniadaniem doświadcza jedynie 15 procent z nas.

Dietetyk dr Anna Januszewicz z wrocławskiego Instytutu Psychodietetyki zachęca, by zwłaszcza temu pierwszemu posiłkowi poświęcić więcej czasu. Śniadanie powinniśmy spokojnie przeżuwać przynajmniej przez około 20 minut, ponieważ dopiero po upływie tego czasu wyłączają się wszystkie sygnały głodu.

Codziennie to samo?

Okazuje się, że Polacy nie lubią improwizować przy przygotowywaniu porannego posiłku. Tylko jedna na cztery przebadane osoby chętnie eksperymentuje z rana w kuchni, komponując nowe potrawy. Blisko połowa z przebadanych osób w swoim śniadaniowym menu ma zaledwie kilka dań, a co czwarty ankietowany zjada codziennie to samo. Nudno niekoniecznie znaczy jednak niezdrowo.

- Jedzenie powtarzających się posiłków samo w sobie nie jest problemem, pod warunkiem, że dania są odpowiednio zbilansowane i zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Im większe zróżnicowanie dań, tym większa szansa na dostarczenie wszystkich niezbędnych składników - mówi Karolina Czech, ekspert śniadaniowy Mixit, platformy specjalizującej się w mieszankach musli i kasz komponowanych na życzenie.

- Co jeść na śniadanie? Nie powinno być to nic smażonego. Jeżeli idziemy do pracy, nie mogą to być to rzeczy nas wzdymające, żebyśmy nie mieli dyskomfortu w ciągu dnia. Śniadanie powinno być posiłkiem pełnowartościowym. Powinny się w nim znaleźć produkty będące źródłem węglowodanów złożonych, czyli na przykład płatki owsiane czy pieczywo razowe. Zawsze powinien być też dodatek białkowy, a więc wędlina, ryba, ewentualnie produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu. Do tego dodałabym, jako źródło zdrowych tłuszczów, albo olej, albo oliwę, jeśli decydujemy się zjeść sałatkę ze świeżych warzyw. Tak naprawdę wskazane jest zjedzenie jakiegoś warzywa z rana. Dlatego, że w każdym posiłku w ciągu doby musi się znaleźć porcja warzyw - mówi Edyta Leźnicka, dietetyk kliniczny z Kielc. - Niektórzy zaczynają nowy dzień od wypicia kawy, a następnie od zjedzenia śniadania, do którego zabierają się załóżmy godzinę później. To wielki błąd. Absolutnie nie powinno się tak robić. Pijąc kawę pobudzamy soki trawienne, które bez śniadania nie mają czego trawić, a to jest prosta droga do nabawienia się wrzodów żołądka. Śniadanie zatem zawsze na pierwszym planie, dopiero potem kawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie