MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze odkrycia na Ziemi Sandomierskiej poznasz nie wychodząc z domu

/GOP/
400 zdjęć ponad 730 zabytków znajdujących się na stałej wystawie archeologicznej w sandomierskim Muzeum Okręgowym umieszczonych zostało w nowo wydanej publikacji.

Katalog dostępny jest również w wersji internetowej, dzięki czemu najważniejsze odkrycia dokonane na Ziemi Sandomierskiej można poznać bez wychodzenia z domu.

Katalog w wersji książkowej będzie rozprowadzany bezpłatnie do bibliotek, instytutów archeologii, placówek muzealnych i innych instytucji kultury w województwie świętokrzyskim i w całym kraju. Wydawnictwo jest dwujęzyczne (w języku polskim i angielskim).

Dodatkowo powstała prezentacja multimedialna na płycie DVD i strona internetowa, przystosowana do potrzeb osób niedowidzących (www.archeologia-sandomierz.pl).

- Katalog w wersji internetowej będzie na bieżąco uzupełniany o kolejne zabytki, które trafią na wystawę w piwnicach sandomierskiego Zamku. Ekspozycja jest bowiem "żywą prezentacją", zmieniającą się w miarę pozyskiwania kolejnych, ciekawych obiektów w drodze badań wykopaliskowych lub od przypadkowych znalazców. W dziale Badania i nabytki muzealne znajdą się informacje o najnowszych badaniach prowadzonych przez Dział Archeologiczny Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, odkryciach, publikacjach i nabytkach muzealnych - informuje Monika Bajka, archeolog z Muzeum Okręgowego.

Autorem zdjęć zamieszczonych w katalogu jest sandomierski fotograf Patryk Goszczyński. Zabytki ukazane są chronologicznie tak, jak na wystawie w Zamku - od najstarszych z epoki kamienia, po eksponaty z okresu wczesnego średniowiecza. Są też pogrupowane na wytwory poszczególnych kultur archeologicznych. Przy każdej epoce i kulturze archeologicznej prezentację zdjęć z podpisami poprzedza krótki opis, przybliżający daną epokę czy społeczeństwo.

Na wystawie w siedzibie Muzeum Okręgowego są eksponowane najważniejsze zabytki archeologiczne, odnalezione w Sandomierzu i okolicach. Stanowią one ważną część dziedzictwa kulturowego regionu, który zajmuje istotne miejsce w archeologii ziem polskich - okolice Sandomierza ze względu na bogactwo i różnorodność stanowisk archeologicznych są nazywane "archeologicznym rajem".

Powstanie katalogu było możliwe dzięki dofinansowaniu z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie