Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze wydarzenia 2015 roku w powiecie sandomierskim. Przypominamy

Małgorzata Płaza
1. 24.180 złotych zebrano podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sandomierzu.
1. 24.180 złotych zebrano podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sandomierzu.
Wiele działo się w 2015 roku w naszym powiecie.

Styczeń
Zagrała Orkiestra. Ponad 69 tysięcy złotych przekazali Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy mieszkańcy powiatu sandomierskiego. Najwięcej, 24.180 złotych, zebrano w Sandomierzu. Orkiestra zagrała również w czterech innych miejscowościach. Wszędzie odbyło się mnóstwo atrakcji.

Uroczysty pokaz. Owacją na stojąco zakończył się przedpremierowy pokaz „Ziarna prawdy” w sandomierskim Zamku. Uczestniczyli w nim: reżyser Borys Lankosz, Zygmunt Miłoszewski, autor pierwowzoru książkowego, zarazem współtwórca scenariusza, Łukasz Bielan, twórca zdjęć do filmu oraz aktorzy Modest Ruciński i Zohar Strauss. Później widzowie mogli porozmawiać z gośćmi o filmie.

Pikieta przed starostwem. Około 200 pracowników służby zdrowia pikietowało przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Sandomierzu. Przedstawiciele związków zawodowych przypomnieli postulaty: podwyżki płacy zasadniczej, a także wypłacenia premii z tytułu uzyskania w poprzednim roku przez szpital akredytacji. Protest był elementem trwającego od października 2014 roku sporu zbiorowego pracowników lecznicy z dyrekcją.

Powyborcze zmiany. Miasto rozstrzygnęło konkursy na stanowiska kierownicze. Dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej została Grażyna Łebek, sekretarzem miasta Andrzej Gajewski, a naczelnikiem Wydziału Nadzoru Komunalnego Urzędu Miejskiego Zenon Smuniewski. W późniejszym czasie wybrany został nowy naczelnik wydziału Kultury, Promocji, Sportu i Turystyki – Marcin Kapka i Wydziału Pozyskiwania Środków Zewnętrznych - Lidia Sulika-Tworek.

Nowy dyrektor muzeum. Dominik Abłamowicz, archeolog, wcześniej szef Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, wygrał konkurs na dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.


Luty

Koniec sporu. Zakończył się spór zbiorowy w sandomierskim szpitalu. Zgodnie z zawartym porozumieniem, pracownicy, których pensja zasadnicza nie przekracza 3 tysięcy złotych, otrzymali 130 złotych (brutto) podwyżki.

Historycznym szlakiem. Około 60 osób przemierzyło historyczny szlak oddziału Puławiaków. Marsz został zorganizowany w 152. rocznicę tragicznych wydarzeń Powstania Styczniowego na ziemi sandomierskiej.

Marzec

Rada w pełnym składzie. Marceli Czerwiński uzupełnił skład Rady Miasta Sandomierza. W wyborach uzupełniających w okręgu numer 21 pokonał pięcioro konkurentów. Miejsce w radzie zwolniła tam Katarzyna Zioło, która została asystentką burmistrza.

Nowy skarbnik. Dotychczasowy skarbnik Cezary Gradziński złożył na ręce burmistrza rezygnację. Została przyjęta. Następcą Gradzińskiego została Iwona Hara.

Plebiscyt rozstrzygnięty. Alicja Kaszyńska, właścicielka Domu Pracy Twórczej otrzymała tytuł Sandomierzanina Roku 2014. Nadzieją Sandomierza została Karolina Strzelecka, uczennica Collegium Gostomianum, członkini Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Nazwiska zwycięzców plebiscytów organizowanych przez Klub Miłośników Sandomierza ogłoszono podczas uroczystości w Zamku.

Wizyta przyszłego prezydenta. Sandomierz odwiedził kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Andrzej Duda. Najpierw gościł na śniadaniu u jednej z rodzin, a później spotkał się z mieszkańcami na Rynku Starego Miasta.

Kwiecień

Zwolniony dyscyplinarnie. Janusz Chabel, szef Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sandomierzu stracił pracę. Jak tłumaczył burmistrz Marek Bronkowski, powodem zwolnienia było naruszenie przez dyrektora ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Burmistrz wskazywał także na nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych. Sprawa trafiła do sądu.

Wał mocniejszy. Zakończyła się modernizacja wału wiślanego w sandomierskim Koćmierzowie. Został on podwyższony średnio o 1,3 metra oraz wzmocniony specjalną przesłoną. Był to drugi etap prac na odcinku obwałowań od huty szkła do granicy z województwem podkarpackim.  W sumie wyremontowano wał o długości 3,3 kilometra. Prace pochłonęły 19 milionów złotych.

Wizyta Anny Komorowskiej. Żona prezydenta RP odwiedziła Sandomierz. Anna Komorowska spotkała się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, a później obejrzała mieszkanie treningowe dla osób niepełnosprawnych.

Maj

Nowa atrakcja. Przy Domu Długosza w Sandomierzu odtworzony został XVI-wieczny ogród zielny. Wzorem dla jego twórców był ogród kanonika i lekarza - Marcina z Urzędowa.

Nowy prezes miejskiej spółki. Nowym szefem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej został Piotr Sołtyk, dotychczasowy audytor wewnętrzny w Urzędzie  Miejskim. Sołtyk we wrześniu zrezygnował ze stanowiska. Zastąpił go Kazimierz Stolarski.

Filmowy Sandomierz. Krzysztof Zanussi otrzymał Koronę Sandomierską, a Maja Komorowska statuetkę z krzemienia pasiatego. Nagrody Festiwalu Filmów NieZwykłych zostały wręczone twórcom podczas gali wieńczącej kilkudniowe święto kina w Sandomierzu. Wśród gości festiwalu byli także: Robert Więckiewicz, Andrzej Seweryn i Anna Cieślak.

W rocznicę bitwy. 100-lecie bitwy pod Konarami obchodzono uroczyście w gminie Klimontów. Miejscowa szkoła otrzymała imię Bohaterów Bitwy pod Konarami. W miejscu bitwy odsłonięty został obelisk.

Czerwiec

Udane Senioralia. W Sandomierzu po raz pierwszy odbyły się Senioralia. Przyszło na nie kilkaset osób w wieku 60 plus.

Zmiana skarbnika. W Sandomierzu nastąpiła kolejna zmiana na stanowisku skarbnika miasta. Iwonę Harę, która zrezygnowała z tej funkcji, zastąpiła Beata Pawłowska, zatrudniona dotychczas w starostwie w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Z Sandomierza do Sulisławic. Prawie tysiąc osób uczestniczyło w Papieskim Rajdzie Rowerowym. Rekord frekwencyjny został pobity. Wśród uczestników, jak co roku, był inicjator przedsięwzięcia - biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Rozpoczęcie budowy. Ruszyła budowa nowego centrum handlowego w Sandomierzu - Galerii Królewskiej. Inwestorem jest firma Wodrol z Lublina.

Nowy dyrektor od sportu i rekreacji. Paweł Wierzbicki został nowym dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sandomierzu. W konkursie na szefa tej instytucji uczestniczyło dziewięciu kandydatów.

Lipiec

Ciekawe odkrycie. Jak ustalili archeolodzy, na Wzgórzu Staromiejskim, obok miejsca, gdzie stoi kościół św. Jakuba, w okresie wczesnego średniowiecza wytapiano srebro. Badacze natrafili tam na ślady warsztatu metalurgicznego.

Pierwszy krok. Władze powiatu rozpoczęły rozmowy z PZU na temat przekształcenia sandomierskiego szpitala w spółkę. Zdaniem władz, to jedyny sposób na zrealizowanie niezbędnych dla lecznicy inwestycji. Załoga była przeciwna przekształceniu. Grupa opozycyjnych radnych bezskutecznie próbowała przeforsować uchwałę o przeprowadzeniu referendum w tej sprawie.

Lubelska jak nowa. Ulica Lubelska, przebudowana sandomierska część drogi wojewódzkiej numer 777, została oficjalnie otwarta. Inwestycja obejmowała odcinek o długości 2261 metrów. W ramach zadania wykonana została nowa nawierzchnia, chodniki i ciąg pieszo–rowerowy. Drogowcy przebudowali także zatoki autobusowe, wybudowali wiaty i dojścia do przystanków.
Droga zyskała kanalizację burzową. Prace trwały od listopada 2014 roku. Kosztowały blisko 7,8 miliona złotych, z czego 85 procent stanowiły fundusze unijne.

Sierpień

Ogromna inwestycja. Wznowiona została produkcja szkła na linii float w zakładzie Pilkington Polska w Sandomierzu, po zakończeniu trwającego od maja gruntownego remontu pieca szklarskiego. Była to jedna z największych inwestycji w zakładzie Pilkington Polska, należącym do japońskiego koncernu NSG Group. Jej wartość wyniosła 120 milionów złotych.

Zmiana na giełdzie. Dariusz Wódz został nowym prezesem Sandomierskiego Ogrodniczego Rynku Hurtowego S.A. Zastąpił Marcina Ciszkiewicza, który według pierwszych zapowiedzi miał zostać doradcą zarządu, potem jednak został zwolniony. Burmistrz Marek Bronkowski tłumaczył konieczność dokonania zmian personalnych w spółce, w której większość udziałów ma miasto, jej złą sytuacją finansową.

Uczcili Sybiraków. Rondo u zbiegu ulic Mickiewicza, Ożarowskiej i Maciejowskiego w Sandomierzu otrzymało imię Sybiraka. Uroczystość nadania imienia odbyła się w święto Wojska Polskiego. Podczas uroczystości uczczono pamięć zmarłego kilka dni wcześniej Mieczysława Kopciowskiego, prezesa Koła Sybiraków w Sandomierzu.

Strykery nad Wisłą. Sandomierzanie i turyści mogli obejrzeć wozy opancerzone Stryker i porozmawiać z amerykańskimi żołnierzami. Na nadwiślańskim bulwarze były tłumy. Sandomierz znalazł się na trasie przejazdu żołnierzy „Palehorse” z 2 Regimentu Kawalerii z poligonu w Nowej Dębie na poligon w Wędrzynie.

Na pątniczym szlaku. Z Sandomierza wyruszyła 32. Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. Pątnicy podążali osiem dni w nieznośnym upale.

Wrzesień

Zanieśli plon. Sandomierz był gospodarzem XV Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich. Obrzędowa część imprezy i występy artystyczne odbyły się na błoniach. Honory starostów pełnili wzorowi rolnicy – Teresa Łukasik ze Strzałkowa i Witold Stefaniak z Wielogóry w gminie Samborzec. Jednym z gości był minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Nagroda za najpiękniejszy wieniec trafiła do powiatu staszowskiego.

Pamiątki po bohaterze. Pamiątki po Zbigniewie Kabacie, głównie odznaczenia, zdjęcia i książki, trafiły do Sandomierza. Przywiózł je Kazimierz Brusiło, przedstawiciel Kongresu Polonii Kanadyjskiej, przyjaciel zmarłego w ubiegłym roku pułkownika Zbigniewa Kabaty.

Sandomierz doczekał się żłobka. Został on utworzony w budynku Przedszkola Samorządowego numer 5 przy ulicy Portowej. Do placówki przyjęto 20 dzieci.

Koniec remontu. Zakończyła się przebudowa ulicy 11 Listopada w Sandomierzu. Inwestycja obejmowała między innymi wymianę nawierzchni, chodników oraz budowę nowych parkingów.

Październik

Propagowały profilaktykę. Marsz Amazonek, promujący profilaktykę raka piersi, przeszedł ulicami Sandomierza. Tego samego dnia miejscowy Klub Amazonek obchodził uroczyście 15-lecie istnienia.

„Nie” dla uchodźców. Rada Miasta Sandomierza wypowiedziała się na nadzwyczajnej sesji przeciwko przyjmowaniu uchodźców. Stwierdziła, że „po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji ekonomicznej gminy, informacji o możliwościach lokalowych znajdujących się w zasobach komunalnych, a także w związku z wysokim bezrobociem panującym w regionie”, nie widzi możliwości przyjęcia uchodźców z Bliskiego Wschodu”. Pismo z prośbą o informację, ilu uchodźców mógłby przyjąć Sandomierz, skierował do władz miasta Urząd Wojewódzki.

Wał wyremontowany. Zakończył się remont odcinka lewego wału Wisły w Kępie Chwałowskiej w gminie Dwikozy. Odcinek o długości prawie 400 metrów został wzmocniony i podwyższony. Podczas powodzi w 2010 roku były tam liczne przesiąki. Inwestycja kosztowała 400 tysięcy złotych.

Przeciwko prywatyzacji. Pracownicy sandomierskiego szpitala opowiedzieli się w trzydniowym referendum przeciwko prywatyzacji lecznicy. Starosta Stanisław Masternak, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, wycofał się po głosowaniu z dalszych rozmów z PZU na temat utworzenia spółki.

Listopad

Na ratunek nagrobkom. Ponad 26 tysięcy złotych zebrano w powiecie sandomierskim podczas kwest na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, zorganizowanych w Dzień Wszystkich Świętych. Najwięcej, 12, 5 tysiąca złotych, trafiło do puszek wolontariuszy w Sandomierzu. Zbiórki odbyły się również w Klimontowie, Goźlicach i Sulisławicach.

Wyjątkowy grób. Na cmentarzu komunalnym w Sandomierzu powstał Grób Dziecka Utraconego. Poświęcił go biskup Krzysztof Nitkiewicz. Jest to miejsce zbiorowego pochówku dla dzieci zmarłych przed urodzeniem. Projektantem nagrobka był sandomierski artysta plastyk Szczepan Siudak, a wykonawcą Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Wygrał proces. Janusz Chabel wygrał proces w Sądzie Pracy. Sandomierski sąd orzekł, że zwolniony dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ma być przywrócony na to stanowisko oraz ma otrzymać wynagrodzenie za trzy miesiące. Miasto zapowiedziało odwołanie od wyroku.

PTTK przegrało. - Brama Opatowska ma być przekazana miastu – tak orzekł Sąd Okręgowy w Kielcach. Sąd podtrzymał wyrok pierwszej instancji mówiący o zwrocie nieruchomości samorządowi. Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego odmówił jednak zwolnienia obiektu. Konflikt między miastem a oddziałem PTTK o Bramę Opatowską i Podziemną Trasę Turystyczną toczy się od trzech lat. Pod koniec 2012 roku ówczesny burmistrz Jerzy Borowski odmówił organizacji przedłużenia umowy dzierżawy i nakazał wyprowadzkę. Towarzystwo nie dostosowało się do tej decyzji.

Grudzień
Gest filmowców. Ekipa „Ojca Mateusza” przekazała świąteczne prezenty rodzinie z gminy Zawichost. Przekazanie darów, w ramach akcji Szlachetna Paczka, odbyło się na planie filmowym, gdzie kręcone były nowe odcinki serialu. Rodzinę, która została obdarowana wytypowali koordynatorzy projektu z regionu Sandomierza. Jak tłumaczyli, wybór był nieprzypadkowy - pani Anna i pan Sylwester są miłośnikami „Ojca Mateusza”. Drugim, ważniejszym kryterium wyboru była trudna sytuacja rodziny.

Będą zmiany na placu. Sandomierscy radni na wniosek burmistrza Marka Bronkowskiego zgodzili się na przedłużenie możliwości handlowania na placu 3 Maja do września przyszłego roku. Wcześniej rada podjęła uchwałę o wykluczeniu handlu już od początku 2016 roku. Termin ten zakwestionowała jednak wojewoda. Według burmistrza, we wrześniu 2016 roku możliwe będzie rozpoczęcie rewitalizacji placu. Rozpoczęły się konsultacje dotyczące opracowanej koncepcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie