Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze wydarzenia roku 2009 w powiecie buskim

Adam LIGIECKI [email protected]
Bliźniaki-maturzyści z buskiego "ekonomika” – to o nich w 2009 roku głośno było w całej Polsce
Bliźniaki-maturzyści z buskiego "ekonomika” – to o nich w 2009 roku głośno było w całej Polsce Adam Ligiecki (archiewum)
Podsumowujemy wydarzenia 2009 roku na Ponidziu. Były sukcesy i porażki, wzloty i upadki, chwile radości i smutku.

W regionie buskim inwestycja goniła inwestycję. Gościły u nas wielkie gwiazdy estrady, doczekaliśmy się drugiej bazyliki w regionie. Wyjątkowo sypnęło stulatkami, mieliśmy też pokaźną armię... bliźniaków z "ekonomika".

Styczeń

Huczny "Sylwester pod gwiazdami" zainaugurował w Busku 2009 rok. Podczas XVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy padł rekord: w powiecie buskim zebraliśmy 58 tysięcy złotych dla dzieci z chorobami onkologicznymi. Busko po raz piąty obchodziło rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

Luty

33 tysięcy złotych zebrano podczas buskiego VI Balu Dobroczynnego "Razem Dzieciom". Barbara Nizioł wygrała organizowane przez "Echo Dnia" buskie eliminacje konkursu Miss Polonia 2009. Albina Bluszcz z Buska Zdroju i Marianna Dziewisz z Góry dołączyły do wyjątkowo licznego w tym roku grona stulatków.

Marzec

Zrobiło się głośno w całej Polsce o bliźniakach-maturzystach z buskiego "ekonomika", a Małgorzata i Kamil Piaseccy wygrali pierwszy w regionie świętokrzyskim konkurs na najsympatyczniejszą parę bliźniąt. Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba otrzymała honorowy tytuł Buskowianina Roku. Stefan Podesek został buskim Lekarzem Roku, Jadwiga Krzak - Kobietą Przedsiębiorczą Roku w plebiscycie "Echa Dnia".

Kwiecień

Solec Zdrój po raz trzeci zorganizował spektakularne powitanie wiosny, teraz pod hasłem "Po stokroć stokrotki". 16 kwietnia otwarto w Busku pierwsze na Ponidziu boisko sportowe Orlik 2012. Busko też było gospodarzem Olimpiady Młodzieży Miast Bliźniaczych 2009, z udziałem sportowców z pięciu krajów.

Maj

Joanna Chaczyk z Brzostkowa wygrała konkurs Belfer Roku "Echa Dnia" w powiecie buskim. W Busku już po raz 33. odbyły się Międzynarodowe Spotkania z Folklorem, z udziałem najlepszych muzyków ludowych ziemi świętokrzyskiej. W Stopnicy wmurowano akt erekcyjny pod odbudowę Zamku Królewskiego Kazimierza Wielkiego - to inwestycja o wartości 8 milionów złotych.

Czerwiec

Pochodzący z regionu buskiego Czesław Siekierski został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego. Na 7. Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie brylowały gwiazdy - z Katarzyną i Cezarym Żakami, Katarzyną Łaniewską, Hanną Bieluszko, Arką Noego na czele. Wiślica po raz siódmy była gospodarzem Spotkań Młodzieży Diecezji Kieleckiej.

Lipiec

Na buskim XV Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym imienia Krystyny Jamroz wystąpili: Małgorzata Walewska, Vadim Brodsky, Konstanty Andrzej Kulka, Piotr Paleczny. Czterolatek został zasypany piaskiem na dzikim wyrobisku w Badrzychowicach - chłopiec zmarł później w szpitalu. Młodzi strażacy z Nowego Korczyna zajęli 7 miejsce na światowej olimpiadzie w Ostrawie.

Sierpień

1 sierpnia oglądaliśmy w Busku po raz pierwszy rekonstrukcję powstania warszawskiego. Już po raz 28. Kielecka Pielgrzymka Piesza wyruszyła z Wiślicy na Jasną Górę. Na Festiwalu Lipy 2009 w Stopnicy - w ramach "Mocnych zapiątków na Ponidziu" - wystąpiły gwiazdy kabaretu: Cezary Pazura, Jerzy Kryszak, Kabaret Moralnego Niepokoju.

Wrzesień

W podbuskich Zbludowicach oddano do użytku nowoczesną halę sportową, wybudowaną za prawie 6 milionów złotych. Pełne atrakcji Święto Plemienia Wiślan w Wiślicy zakończyło tegoroczne "Mocne zapiątki na Ponidziu". 14 września kościół Świętego Marcina w Pacanowie został ogłoszony bazyliką mniejszą, a w uroczystości wziął udział prymas Józef Glemp.

Październik

33 pary otrzymały nadane przez prezydenta medale "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie" podczas buskich złotych godów. Szkoła Podstawowa numer 2 w Busku Zdroju otrzymała imię Janusza Korczaka. W połowie października mieliśmy gwałtowny atak... zimy, a zaraz potem Grzegorz Kielesiński został odwołany przez burmistrza ze stanowiska dyrektora Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Listopad

11 tysięcy 71 złotych i 74 grosze - to rekordowy dochód z kwesty zaduszkowej, zorganizowanej po raz dziesiąty przez Towarzystwo Miłośników Buska Zdroju. Buszczanka Teresa Kocjan wygrała plebiscyt na najlepszego pracownika socjalnego województwa świętokrzyskiego. Popularny piosenkarz Krzysztof Krawczyk zasadził ósme, ostatnie w tym roku drzewo w jedynej w Polsce buskiej Alei Wielkich.

Grudzień

48 par otrzymało w Solcu Zdroju medale "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie" - to tegoroczny rekord w powiecie buskim. Stachuriada 2009 - pierwszy na Ponidziu konkurs poetycki poświęcony legendarnemu Edwardowi Stachurze odbył się na buskiej "Górce". 3,5 miliona złotych kosztowała budowa pawilonu w Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie, otwartego uroczyście na Boże Narodzenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie