Największa w regionie farma fotowoltaiczna powstaje w Boguciacach koło Pińczowa. Mieszkańcy zapłacą mniej za prąd [WIDEO, ZDJĘCIA]

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W Bogucicach pod Pińczowem powstaje największa w województwie farma fotowoltaiczna.
W Bogucicach pod Pińczowem powstaje największa w województwie farma fotowoltaiczna. Archiwum
Udostępnij:
Największa w regionie farma fotowoltaiczna budowana jest w Bogucicach, małej miejscowości w powiecie pińczowskim. Inwestycję realizuje firma EkoEnergia Polska, lokator Kieleckiego Parku Technologicznego.

Farma może dostarczyć tańszą energię aż do 5 tysięcy gospodarstw. To nie jedyny plus. To inwestycja w ekologię, ale również znakomity biznes i dobra lokata pieniędzy - zapewniają Łukasz Dziedzic, prezes firmy EkoEnergia Polska oraz Rafał Kwiecień, prezes firmy Regesta.

Zainwestować w zieloną energię postanowił kolejny raz Rafał Kwiecień, współwłaściciel firmy logistycznej Regesta, funkcjonującej na rynku ćwierć wieku. - Jako dostawca usług transportowych i logistycznych jesteśmy świadomi odpowiedzialności na nas ciążącej i działalność prowadzimy z największą dbałością o środowisko naturalne. Regesta od dawna interesowała się możliwością inwestowania w zieloną energię. To w związku z czekającą nas globalną transformacją energetyczną, która wymusza odejście od energii produkowanej w oparciu o paliwa kopalne. Jedną z alternatyw jest produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem promieniowania słonecznego. Rynek farm fotowoltaicznych zaczął się w ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwijać, zwiększył się dostęp do technologii, a co za tym idzie obniżyły się koszty inwestycji – mówi Rafał Kwiecień, prezes firmy Regesta.

W Bogucicach powstanie farma o mocy 15,2 MW i realizowana jest w dwóch etapach: 8 MW i 7,2 MW. Generalnym wykonawcą jest firma EkoEnergia Polska, która zaprojektowała i przygotowała całą dokumentację techniczną. Budowa pierwszego etapu jest już na zaawansowanym poziomie. W najbliższym tygodniu planowane są dostawy paneli z portu w Rotterdamie. Równocześnie prowadzone są prace związane z przyłączeniem farm do sieci energetycznej.

Rozpoczęcie budowy drugiego etapu o mocy 7,2 MW planowane jest na przełomie lutego i marca. W tym przypadku również EkoEnergia Polska jest odpowiedzialna za całość prac związanych z projektowaniem i budową. Zakończenie prac i uruchomienie produkcji planowane jest na przełom czerwca i lipca 2021.

Budowa farmy w Bogucicach jest obecnie największym kontraktem realizowanym przez kielecką firmę EkoEnergia Polska. Wykonuje ona projekty związane z zieloną energią od wielu lat, nie tylko w Świętokrzyskiem, ale w całym kraju. - Kontrakt dotyczący budowy farmy w Bogucicach jest w tej chwili naszą największą realizacją, ale jednocześnie jest jednym z bardzo wielu zadań. Wykonujemy instalacje dla klientów indywidualnych, samorządów, a także przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd – mówi Łukasz Dziedzic, prezes EkoEnergii.

Jak podkreśla, firma miesięcznie wykonuje kilkaset instalacji u klientów indywidualnych. - Jesteśmy firmą rodzinną, rozwijamy się od lat i od lat poszerzamy grono klientów. Zadowoleni odbiorcy polecają nas kolejnym, doceniając zaangażowanie. Wystarczy do nas zadzwonić, żeby uzyskać niezbędne informacje, powiemy jaką instalację możemy wybudować na określonej działce, czy domu, ile będą trwały prace, a przede wszystkim, ile dzięki fotowoltaice można zaoszczędzić. Nasze usługi są kompleksowe. Państwo do nas dzwonią, informują o potrzebach, a my odpowiadamy za projekt odpowiedniej instalacji, dokumentację, łącznie z wnioskiem o dotację do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – tłumaczy Łukasz Dziedzic.

EkoEnergia pracuje także dla samorządów z całego kraju. Firma pracowała między innymi na zlecenie Urzędu Miasta w Końskich, urzędów w Łagowie i Rakowie. - W Końskich wygraliśmy przetarg i na zlecenie samorządu zakładaliśmy ekologiczne instalacje u mieszkańców miasta i gminy – przypomina Łukasz Dziedzic.

Podkreśla, że mimo pandemii, zainteresowanie zieloną energią rośnie. - Wiele osób pracuje zdalnie, więcej czasu spędza w domu i zastanawia się, co można poprawić w gospodarstwie, jak zaoszczędzić, to jest dla wielu osób ważne. Istotne jest też szukanie oszczędności przez przedsiębiorców. Fotowoltaika daje takie możliwości – tłumaczy Łukasz Dziedzic. Jakie są konkretne korzyści? - Ostatnio w Pomorzanach w gminie Końskie, zamontowaliśmy w domu jednorodzinnym instalację fotowoltaiczną, dzięki której nasi klienci zapłacą ponad 3 tysiące złotych rocznie mniej za energię. Myślę, że taka kwota stanowi istotną część wielu budżetów domowych – dodaje prezes.

Jak podkreślają eksperci z firmy EkoEnergia Polska, inwestycje w zieloną energię cieszą się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców między innymi dlatego, że to dziedzina, która bardzo dynamicznie się rozwija. Poza tym wprowadzanie rozwiązań ekologicznych w firmach staje się powoli koniecznością. - Jest sporo inwestorów, którzy posiadają nadwyżki finansowe i chcą je wykorzystać. Wielu inwestorów decyduje się na alternatywne rozwiązanie - budowę farm fotowoltaicznych – mówi Piotr Juszczyk, dyrektor finansowy firmy EkoEnergia Polska.

Jak tłumaczy, EkoEnergia Polska proponuje osobom, które chcą zainwestować w zieloną energię kilka rodzajów rozwiązań. Wszystko w zależności od posiadanych funduszy i potrzeb.
- Mogą zgłaszać się do nas osoby, które są właścicielami działek i chcą wybudować farmę. Potrzebna jest nieruchomość o powierzchni co najmniej 1,5 hektara. To wystarczy, żebyśmy mogli rozpocząć przygotowania. Taka działka daje możliwość budowy farmy o mocy 1 MW – tłumaczy Piotr Juszczyk.

EkoEnergia Polska Sp. z o.o. funkcjonuje na rynku od października 2013. Oferuje montaż pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych a także budowę farm fotowoltaicznych. Spółka pracuje zarówno dla gospodarstw indywidualnych, firm, instytucji, jak i całych gmin. Doświadczony i profesjonalny zespół specjalistów kompleksowo zajmuje się każdym z klientów. Spółka przygotowuje analizę potrzeb, precyzyjnie dobiera instalację, którą w sprawny i szybki sposób montuje. Firma rozpoczynała działalność w jednym z inkubatorów Kieleckiego Parku Technologicznego, w niewielkiej przestrzeni. Potem, wraz z dynamicznym rozwojem, przeniosła się do jednej z hal należących do Parku w Centrum Technologicznym.

W ubiegłym roku wprowadziła się do własnej siedziby, którą wybudowała na nabytych w drodze przetargu, w pełni uzbrojonych przez KPT, terenach inwestycyjnych. To nowoczesne centrum odnawialnych źródeł energii wraz z zapleczem badawczo-rozwojowym, w którym prowadzone będą badania nad technologiami odnawialnych źródeł energii. Chodzi o technologie fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Powstało 47 stanowisk badawczych, które mi. in. pomogą dać odpowiedź na pytanie jakie rozwiązania stosowane w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii są najbardziej efektywne i które z nich będą najlepsze dla poszczególnych użytkowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie