Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opatowcu. Plakaty uczniów zostały umieszczone na szkolnej wystawie. Zobaczcie zdjęcia

Anna Kaczmarczyk
Starsze i młodsze dzieci przygotowały z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych piękne plakaty, które zostały umieszczone na szkolnej wystawie.
Starsze i młodsze dzieci przygotowały z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych piękne plakaty, które zostały umieszczone na szkolnej wystawie. Urząd Miasta i Gminy w Opatowcu
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Opatowcu po raz trzynasty obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Opatowcu

Harcerze oraz uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Starsze i młodsze dzieci przygotowały z tej okazji piękne plakaty, które zostały umieszczone na szkolnej wystawie. Na lekcjach nauczyciele przypomnieli, kim byli i o co walczyli Żołnierze Wyklęci. Uczniowie poznali historię Zygmunta Szyndzielarza pseudonim Łupaszka; Hieronima Dekutowskiego, pseudonim Zapora; Witolda Pileckiego pseudonim Witold; Józefa Kurasia pseudonim Ogień; Danuty Siedzikówny pseudonim Inka; Tadeusza Kuncewicza pseudonim Podkowa oraz innych żołnierzy.
- Dzień 1 marca był kolejną lekcją naszej trudnej historii, ukazującą postacie i wydarzenia, o których wszyscy powinniśmy pamiętać - czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Opatowcu.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Co to za święto?

To święto tych, którzy po 1944 roku przeciwstawili się próbom narzucenia siłą nowego ustroju politycznego w Polsce, nie zgadzali się, by Polską rządziła komunistyczna władza podporządkowana ZSRS. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.
Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Aby upamiętnić te wydarzenia, a także oddać hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, prowadzącym nierówną walkę o suwerenność i niepodległość Polski, 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie