Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Skalbmierzu. Modlitwa w kościele, kwiaty i znicze przed Pomnikiem Niepodległości [ZDJĘCIA]

oprac. Krzysztof Wieczorek
Po modlitwie w intencji poległych i pomordowanych „Niezłomnych” złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicze pamięci.
Po modlitwie w intencji poległych i pomordowanych „Niezłomnych” złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicze pamięci. Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu
W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych przedstawiciele skalbmierskiego samorządu oraz mieszkańców spotkali się na wspólnej modlitwie w ich intencji w kościele parafialnym.

Modlitwa w skalbmierskiej kolegiacie, kwiaty i znicze przed pomnikiem

- Wspólnie modliliśmy się w tym szczególnym czasie również o pokój na świecie przywołując na pamięć ofiary i tragiczne wydarzenia na Ukrainie. W trakcie Mszy świętej modliliśmy się także w intencji świętej pamięci Dariusza Wojtasika, zmarłego przed rokiem prezesa jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Skalbmierzu. Po mszy świętej, przed Pomnikiem Niepodległości w Skalbmierzu – w tym szczególnym dla mieszkańców gminy miejscu, poświęconym bohaterom walk o naszą niepodległość oddaliśmy w dniu dzisiejszego święta państwowego cześć żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Po modlitwie w intencji poległych i pomordowanych „Niezłomnych” złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze pamięci.
Cześć Ich Pamięci! – czytamy na profilu facebookowym Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Co to za święto?

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – prezes podpułkownik Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie