MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasz drugi dom dla sierot w Kazimierzy Wielkiej

Adam Ligiecki
Regionalna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Kazimierzy Wielkiej mieści się w budynku byłej „dwójki”. Obiekt ma nową elewację, zmieniło się też otoczenie.
Regionalna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Kazimierzy Wielkiej mieści się w budynku byłej „dwójki”. Obiekt ma nową elewację, zmieniło się też otoczenie. Adam Ligiecki
Regionalna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Kazimierzy Wielkiej czeka na uroczyste otwarcie.

To pierwszy tego rodzaju specjalistyczny ośrodek w województwie świętokrzyskim - dla dzieci niepełnosprawnych z domów dziecka. Powstał z inicjatywy kazimierskiego samorządu powiatowego, w budynku po byłej Szkole Podstawowej numer 2. Koszty remontu obiektu wyniosły 2,5 miliona złotych.

W Polsce funkcjonuje dzisiaj tylko kilka takich placówek. Kazimierza Wielka przyjmie dzieci-sieroty z centralnej, południowej i wschodniej części kraju. Uroczyste otwarcie ośrodka - we wtorek, 1 marca.

Pieniądze od ministra
Decyzję w sprawie utworzenia Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej podjęła - mocą uchwały - kazimierska Rada Powiatu. Miało to miejsce 17 lipca 2015 roku. A potem wszystko potoczyło się w szybkim tempie. Na przełomie lipca i sierpnia ogłoszony został przetarg na wykonanie remontu, elewacji i odwodnienia budynku byłej „dwójki”. Umowę z wykonawcą, kazimierską firmą ZRB Pawlik, podpisano na początku września - kiedy było już pewne, że są pieniądze na inwestycję.

Koszty remontu i adaptacji obiektu na potrzeby nowej placówki wyniosły 2,5 miliona złotych. 2 miliony to dofinansowanie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, resztę dokłada powiat kazimierski ze swojego budżetu. Także we wrześniu wykonawca rozpoczął prace budowlane. Czas naglił, ponieważ inwestycja - ze względu na sztywne terminy rozliczenia dotacji ze skarbu państwa - musiała być zakończona do 31 grudnia 2015 roku.

Budowlańcy na medal

To był... szalony wyścig z czasem. Remont mocno zniszczonego, by nie powiedzieć - zdewastowanego obiektu wymagał dużego nakładu pracy. Na szczęście pogoda sprzyjała budowlańcom. Pracowali na okrągło, na dwie zmiany; także w soboty i po zmroku. Wyjątkowo ciepła, długa jesień pozwoliła na utrzymanie wysokiego tempa robót.

Zakończyli je nawet... trzy dni przed terminem, 28 grudnia, odbył się odbiór techniczny budynku. W styczniu - odbiory cząstkowe, z udziałem straży pożarnej, sanepidu, specjalistycznych służb.
Budynek to jedno, ale w programie inwestycji znalazło się także zagospodarowanie otoczenia - półhektarowej działki, na której znajduje się ośrodek. Powstało nowe ogrodzenie, do tego plac zabaw ze specjalnym „bezpiecznym podłożem”, ławki i mała architektura, parking dla samochodów, droga pożarowa. Po nasadzeniu nowych drzew i krzewów zaniedbane tereny zielone wokół „dwójki” nabrały innego wymiaru. Ostatnie tygodnie to instalowanie sprzętu medycznego w pokojach, mebli, urządzeń do rehabilitacji.

Otwarcie we wtorek
Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczna jest gotowa i czeka na otwarcie. Ma do niej trafić około 30 niepełnosprawnych dzieci sierot. Zamieszkają w dwu- i czteroosobowych pokojach, będą mieć własną kuchnię, jadalnię i świetlicę. A przede wszystkim świetnie wyposażone sale rehabilitacyjne - z hydroterapią, fizykoterapią, kinezyterapią.
Wtorkowa ceremonia otwarcia rozpocznie się o godzinie 12. Po tradycyjnym przecięciu wstęgi nastąpi poświęcenie obiektu, potem wystąpienia oficjeli. Będzie też można zwiedzić nowy ośrodek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie