Nasz wicemistrz Europy w karate o kulisach zawodów i o sobie

Marzena KĄDZIELA
Mateusz Garbacz z prezydentem światowej organizacji karate Kenji Midor
Mateusz Garbacz z prezydentem światowej organizacji karate Kenji Midor archiwum prywatne
Z Antwerpii konecki karateka wrócił z tytułem wicemistrza Europy! Wszystkie walki wygrywał po dogrywkach. Zakwalifikował się do Pucharu Świata

Mateusz Garbacz z Końskich, zawodnik Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin/Shinkyokushin, które odbywały się 1 i 2 czerwca w Antwerpii w Belgii. Informowaliśmy już o sukcesie. Teraz Mateusz opowiedział nam o zawodach i o sobie.

ZAWODY

W zawodach wzięło udział ponad 380 zawodników z 28 krajów Europy. W konkurencji kumite (walka), kategorii do 70 kilogramów startował zawodnik z Końskich Mateusz Garbacz, który zajął drugie miejsce, zdobywając tym samym tytuł wicemistrza Europy.

Mateusz stoczył cztery walki, wszystkie z bardzo wymagającymi zawodnikami. Pierwszą z Węgrem Csaba Galem, drugą z przedstawicielem gospodarzy Belgiem Dimitri Bertlesem, półfinał z Gruzinem Andreiem Zinchenko - wszystkie pojedynki wygrane po dogrywkach. W finale nasz zawodnik uległ bardzo utytułowanemu Węgrowi Rozsa Gaborowi. Mateusz łącznie walczył 22 minuty - to bardzo dużo jak na jeden turniej.

Mistrzostwa Europy w Antwerpii były jednocześnie kwalifikacjami do Pucharu Świata, który odbędzie się w 2013 roku w Wilnie. Konecki zawodnik zapewnił sobie miejsce na udział w tym turnieju. Puchar Świata rozgrywany jest w trzech kategoriach wagowych - do 70, do 80 i plus 80 kilogramów. W każdej kategorii ma wystartować po sześciu zawodników z Europy.

W Antwerpii medale w kategoriach seniorskich zdobyło czterech zawodników. Mateusz Garbacz - drugie miejsce oraz Maciej Mazur, Marek Wolny - obaj do 90 kilogramów i Łukasz Lemieszko w plus 90 - wszyscy zajęli trzecie miejsca.

MATEUSZ PRYWATNIE

Ma 31 lat, z żoną Ireną mieszka w Końskich. Pracuje jako księgowy w Nadleśnictwie Ruda Maleniecka. Był trzykrotnym mistrzem Polski, a w minionym roku wywalczył trzecie miejsce na Mistrzostwach Europy w Wilnie. Kocha zwierzęta, w domy ma kota i psa. Zimą wraz z żoną uratowali przemarzniętego małego zająca, którego odkarmili i wypuścili do lasu. Lubi podróżować, ale tylko tam, gdzie może zabrać ze sobą domowe zwierzaki. Jego pasją jest też kino sensacyjne oraz czytanie książek. Ulubione to "Lot nad kukułczym gniazdem" Kena Keseya i "Los utracony" Imre Kertesza.