Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Gabułtowianki znów najlepsze. Tym razem w Opatowie. Do konkursu zgłosiły utwór „Dziewczyna z warkoczami” [WIDEO]

Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Działający przy Kazimierskim Ośrodku Kultury w Kazimierzy Wielkiej Zespół Folklorystyczno-Ludowy Gabułtowianki został laureatem konkursu Etno Świętokrzyskie, który w minioną sobotę zorganizowany został w Opatowie. W kategorii muzyka ludowa Gabułtowianki nie miały sobie równych – zajęły pierwsze miejsce.

Zespół powstał w 2012 roku. Jego instruktorem wokalnym jest Ireneusz Górski, a aranżacje utworów przygotowuje Piotr Dratwa. Szefową zespołu jest Urszula Sikora, a w jego skład wchodzi dziewięć pań: Urszula Sikora, Ewelina Nurkowska, Natalia Sikora, Ewa Pełka, Nikola Sikora, Kaja Sikora, Dominika Włusek, Nikandra Kądziela i Wioletta Włusek.

Zespół wydał już dwie płyty: „W gabułtowskim stawie’’ i „Oj zagraj mi muzyczko”. - Wykonujemy utwory folklorystyczno-ludowe, biesiadne; można powiedzieć, że mamy taki swój własny styl muzyczny. Nagrałyśmy w październiku 2019 roku swój pierwszy teledysk do naszej autorskiej piosenki „Dziewczyna z warkoczami”. Zespół koncertuje w całym województwie świętokrzyskim i małopolskim na różnych imprezach okolicznościowych i plenerowych. Wkrótce ukaże się trzecia płyta zespołu – mówi szefowa zespołu Urszula Sikora.

Gabułtowianki wzięły udział w konkursie Etno Świętokrzyskie w kategorii muzyka ludowa. - Odniosłyśmy wielki sukces. Na 33 zespoły zgłoszone do konkursu zajęłyśmy pierwsze miejsce. Do konkursu zgłosiłyśmy utwór „Dziewczyna z warkoczami”, a na gali finałowej zaśpiewałyśmy trzy utwory, które bardzo  się spodobały i poderwały publiczność do tańca. Na gale zostałyśmy zaproszenie jako laureaci. Do samego końca nie wiedziałyśmy które miejsce zajęłyśmy; było to dla nas wielkim zaskoczeniem i zaszczytem, że zajęłyśmy pierwsze miejsce na tyle zgłoszeń. Konkurencja była naprawdę mocna. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie w skali województwa i uznajemy zwycięstwo za nasz wielki sukces. Jesteśmy w trakcie przygotowań nowego repertuaru na nowy sezon koncertowy oraz do nagrania płyty. Mamy swój kanał na serwisie YouTube oraz profil na Facebooku, gdzie można nas posłuchać. Staramy się jak najlepiej promować i reprezentować naszą miejscowość, gminę i powiat - łącząc tradycyjną muzykę ludową, regionalną w nowoczesnym wydaniu, która jak widać ma duże grono odbiorców w różnym wieku. Jesteśmy przykładem na to, że muzyka łagodzi obyczaje i łączy pokolenia. Prywatnie każda z nas pracuje zawodowo, mamy studentkę i dwie licealistki. Muzyka jest dla nas pasją, odskocznią od codzienności. Staramy się godzić życie prywatne zawodowe z tym, co lubimy czyli naszym zespołem – dodaje Urszula Sikora.

Swój ostatni sukces Gabułtowianki świętowały na Placu Promenada w Opatowie, gdzie odbyła się Gala Finałowa konkursu #EtnoŚwiętokrzys-kie. Organizatorem wydarzenia były Fundacja Świętokrzyska oraz Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie.

Etno Świętokrzyskie to konkurs kultury ludowej w formie online, który miał zachęcić lokalnych artystów i Koła Gospodyń Wiejskich do zaprezentowania swoich umiejętności.

- Kultura ludowa jest szczególnie pielęgnowana w naszym regionie. Powstają nowe Koła Gospodyń Wiejskich, a artyści ludowi są coraz bardziej popularni. Dlatego zdecydowaliśmy że zorganizujemy konkurs który będzie przeglądem naszym lokalnych twórców– mówi Ksenia Kowalczyk, prezes Fundacji Świętokrzyskiej.

Na konkurs, w trzech kategoriach, zgłoszono ponad 140 prac. Podczas Gali Finałowej, ze względu na obostrzenia, wystąpiły tylko zespoły oraz zaprezentowano prace i przepisy tylko osób, które zostały laureatami konkursu.

Gościem imprezy była wicemarszałek województwa Renata Janik, która wraz ze starostą opatowskim Tomaszem Stańkiem, prezes Fundacji Świętokrzyskiej Ksenią Kowalczyk oraz dyrektor Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie Pauliną Gieradą, wręczała wyróżnionym grupom nagrody.

W ramach wydarzenia odbyły się trzy konkursy. W konkursie muzyki ludowej wygrały Gabułtowianki. W konkursie rękodzieła artystycznego ludowego zwycięzcą został Radosław Koniarz ze Starachowic - prezentujący wypalaną glinę. Konkurs kulinarny wygrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jacentowie w powiecie opatowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie