Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze piłkarskie talenty odchodzą do Legii, Wisły i Pogoni!

/dor/
Maciej Śliwa z Juventy Starachowice trafił do Wisły Kraków
Maciej Śliwa z Juventy Starachowice trafił do Wisły Kraków Łączy nas piłka
Na Kielecczyźnie nie brakuje piłkarskich talentów. Chętnie sięgają po nie znane kluby z polskiej ekstraklasy, które zwykle ściągają zawodników w wieku od 13 do 16 lat.

W ostatnich dniach do Legii Warszawa trafił Wiktor Kamiński, utalentowany napastnik KSZO 1929 Ostrowiec. Środkowy pomocnik tego klubu Hubert Dąbrowski wybrał ofertę Pogoni Szczecin. Z KSZO do SMS Łódź przeszli Patryk Domagała, Jakub Burek i Franciszek Lipka.

16-letni Kacper Grzela z KKP Korona Kielce przeszedł do Legii Warszawa. Jego rówieśnik Maciej Śliwa, który ostatnio występował w Juvencie Starachowice, trafił natomiast do Wisły Kraków. Będzie grał w zespole juniorów starszych, których trenerem jest Mariusz Jop, były reprezentant Polski, pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Dodajmy, że Maciej Śliwa to jeden z większych talentów w ostatnich latach na Kielecczyźnie. Był powoływany do kadry Polski do 16 lat. Interesowało się nim kilka klubów ekstraklasy, między innymi Legia Warszawa, Piast Gliwice, Jagiellonia Bialystok, ostatecznie trafił do Wisły Kraków.

- Maciek to zawodnik o sporym potencjale. Jest ofensywnym pomocnikiem Obserwowało go wielu skautów. Ostatecznie wybrał ofertę Wisły, bo spodobało mu się, że ten klub bardzo poważnie traktował sprawę tego transferu. Nie było to na zasadzie wysłania zaproszenia na testy. Hiszpan Manuel Junco, ówczesny dyrektor sportowy Wisły, a obecnie wiceprezes do spraw sportowych, był w domu u Maćka. Rozmawiał z nim, z rodzicami. Zaprosił go do Krakowa, pokazał obiekty, zabrał na trening, na mecz pierwszej drużyny. Maciek widział, że Wiśle zależy na tym transferze. Od 1 lipca jest już w Krakowie, trenuje z juniorami starszymi, u Mariusza Jopa, którego bliżej rekomendować nie trzeba - mówił Dominik Zuba, wiceprezes Juventy.

Jeden z zawodników starachowickiej Juventy - Karol Malec - trafił natomiast do Korony. - Ale to na zasadzie rocznego wypożyczenia - wyjaśnił Zuba.

Jakie kwoty świętokrzyskie kluby otrzymują za transfery? Zazwyczaj rzędu kilku tysięcy złotych. Stawki są ustalone przez Polski Związek Piłki Nożnej. Uwzględniają wiek zawodnika, lata szkolenia w klubie, to w jakiej klasie rozgrywkowej będzie występował dany piłkarz. Dodatkowe bonusy są za oficjalne występy w reprezentacji Polski.

Nowe kluby tych piłkarzy muszą też uiścić odgórnie ustalone opłaty manipulacyjne w Świętokrzyskim Związku Piłki Nożnej. Są one od kilkuset do około 2,3 tysięcy złotych, za kadrowicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie