Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczą odmawiać narkotykom

/IB/
Małgorzata Ajszpur, pedagog i twórca programu „Dlaczego STOP narkotykom” wyjaśniała jego zasady.
Małgorzata Ajszpur, pedagog i twórca programu „Dlaczego STOP narkotykom” wyjaśniała jego zasady. D. Łukasik
Ten program przeciwdziałania narkomanii ma być zupełnie inny od wszystkich - twierdzą jego autorzy oraz partnerzy. W programie "Dlaczego STOP narkotykom", który właśnie rusza w województwie świętokrzyskim zwarli szeregi: marszałek i wojewoda świętokrzyski, kuratorium oświaty a także po raz pierwszy - Kościół.

Ogólnopolski program "Dlaczego STOP narkotykom", powstały z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej jest propozycją dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgminazjalnych oraz ich rodziców. Składa się z filmu ze świadectwami nastolatków uzależnionych od narkotyków, którzy opowiadają o swojej drodze do uzależnienia, zawiera także scenariusze zajęć lekcyjnych dla nauczycieli, oraz treści instruktażowe dla rodziców.

- To ma być aktywna propozycja zapobiegania narkomanii - powiedziała Małgorzata Ajszpur, pedagog i twórca programu, która wczoraj prezentowała go na konferencji prasowej w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Dodała, że program nie będzie pogadanką, ale rodzajem aktywnych zajęć, które będzie mógł przeprowadzić z uczniami nauczyciel każdego przedmiotu. W ramach takich zajęć będzie ćwiczona między innymi asertywność, umiejętność radzenia sobie w sytuacji, kiedy ktoś proponuje młodemu człowiekowi narkotyki. Rodzice dowiedzą się, jak poznać czy ich dziecko nie znajduje się pod wpływem substancji psychoaktywnych. W każdej szkole w województwie świętokrzyskim mają znaleźć się w widocznym miejscu adresy placówek zajmujących się pomocą osobom uzależnionym od narkotyków. W programie uczestniczyć będą również katecheci oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, które ma przygotować propozycje aktywnego spędzania wolnego czasu dla młodzieży.

- Narkomania staje się coraz większym problemem, obniża się wiek sięgających po substancje psychoaktywne, wzrasta dostępność takich substancji, np. dopalaczy. Zależy nam, żeby z filmem i programem dotrzeć do każdego młodego człowieka w województwie świętokrzyskim - dodała.
Kampanię wspiera finansowo samorząd województwa świętokrzyskiego. - Należy się przyznać, że ten problem u nas istnieje. Ku mojemu zdumieniu są jeszcze takie gminy, które potrafią odpisać w rozsyłanych przez nas ankietach, że u nich narkomanii nie ma. To odsuwanie problemu od siebie - uważa Marek Gos, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

Kampania zacznie się w szkołach już teraz, każda z placówek otrzyma film. - Zobowiążemy je, żeby film został pokazany młodzieży i rodzicom - zapewniła Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty. Według niej problem narkomanii w świętokrzyskich szkołach występuje. - Ale nie należy demonizować, że narkotyki są w każdej szkole - powiedziała nam. - Jest to natomiast problem w ośrodkach szkolno - wychowawczych. Są tam młodzi ludzie, których stan zdrowia i funkcjonowanie społeczne zmierza w kierunku wykluczenia społecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie