Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

nauczyciele i pedagodzy dyskutowali o zagrożeniach w internecie

Anna Śledzińska
Leszek Roszczenko wskazał ostrowieckim pedagogom zachowania i sytuacje, które mogą być powodowane środkami odurzającymi.
Leszek Roszczenko wskazał ostrowieckim pedagogom zachowania i sytuacje, które mogą być powodowane środkami odurzającymi. A. Śledzińska
Agresja w Internecie, cyberbullying oraz zagrożenia narkotykowe były przedmiotem konferencji skierowanej do pedagogów i psychologów szkolnych. Do dyskusji po raz trzeci zaprosiła ich komisja ds. rodziny działająca przy Radzie Miasta w Ostrowcu Św.

Od trzech lat komisja ds. rodziny organizuje debaty i konferencje związane z promowaniem prawidłowych relacji rodzinnych i przeciwdziałaniem patologiom.

- Dwa lata temu mówiliśmy o wychowawczej roli ojca w rodzinie. W roku ubiegłym omawialiśmy rolę kobiety, jako matki, a więc tym razem postanowiliśmy skupić się na dzieciach- mówi Alina Kowalska, przewodnicząca komisji ds. rodziny Rady Miasta.- Do udziału zaprosiliśmy pedagogów, psychologów i ludzi pracujących z młodzieżą, szczególnie w wieku gimnazjalnym.

MŁODZIEŻ WIDZI PROBLEM

Hasło "Dziecko w wielkiej sieci- mechanizmy powstawania, diagnoza, projekty przeciwdziałania" sugerowało, że tematem spotkania będą zagrożenia, z jakimi młodzi ludzie mogą się spotkać w Internecie. Ale nie skupiono się tylko na tym. Dużą część dyskusji poświęcono rozpoznawaniu zachowań narkotykowych, które stają się w szkołach coraz powszechniejsze.

- Spotkałem się z sytuacją, kiedy pedagog szkolna poprosiła mnie w tej kwestii o pomoc. Jednak dyrektor stwierdził, że w jego szkole problem nie istnieje. Z naszych doświadczeń wiemy, że jest to zjawisko bardzo częste- mówi Maciej Szczodrowski z Fundacji "Dziękuję, nie biorę"- Wiele osób boi się przyznać, żeby nie zostać posądzonym, że nie radzi sobie w pracy.

Ze statystyk przedstawionych przez Leszka Roszczenko, prezesa zarządu Fundacji Pegagogium wynika, że to młodzi ludzie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że narkotyki są w ich środowiskach problemem. Aż 66 procent uważa, że narkomania wśród polskiej młodzieży jest poważnym problemem, 19 procent określa ją mianem "katastrofy", 11 procent stwierdza, że problem jest średni lub niewielki, a tylko 4 procent go nie zauważa.

- Świadomość polskiej młodzieży jest duża, niestety na tym się kończy- mówił do ostrowieckich pedagogów Leszek Roszczenko.- Dzisiaj największy problem mamy z dziećmi, które dopiero eksperymentują. Zdarza się to na zabawach, w czasie wakacji czy wolnego czasu, a więc wtedy, kiedy znajdują się poza kontrolą dorosłych.

Dlatego ważne jest, na co uczulają eksperci, nauczenie się jak rozpoznać gdy ktoś znajduje się pod wpływem środków odurzających. Służą do tego specjalne testery.
- Wprowadzenie testów w szkołach może być skuteczną profilaktyką. Trzeba jednak do tego uzyskać zgodę rodziców- mówi Maciej Szczodrowski.- Nie może być to jednak forma kary, jedynie uświadomienie, że takie zachowania nie pozostają bezkarne.

ZAGUBIENI W WIELKIEJ SIECI

Przedstawiciele fundacji mówili również o zjawisku tzw. cyberbullyingu, czyli agresji w sieci.
- W obecnych czasach dzieci bawią się nie na podwórkach, ale siadają przed komputerem i znikają. Mówi się, że to są grzeczne i dobre dzieci, bo siedzą w domu i nic złego nie robią, ale z drugiej strony należy kontrolować, by wiedzieć czego dziecko szuka w Internecie. Złe korzystanie z niego może prowadzić do patologii- przekonywał Maciej Szczodrowski.

Pierwsze doniesienia dotyczące zjawiska przemocy w sieci pojawiły się w 2000 roku w Japonii. Od tamtej pory możliwości krzywdzenia w cyberprzestrzeni gwałtownie się rozwinęły i poszerzają nadal, wraz z rozwojem oferty serwisów internetowych i sieci komórkowych. Jest to również zjawisko trudniejsze do kontrolowania przez rodziców i nauczycieli. Coraz częściej zdarza się przecież, że to dzieci wiedzą o możliwościach zdobyczy techniki więcej niż ich opiekunowie.

- Poruszamy bardzo trudne, niepopularne i ciężkie tematy, ale nie możemy ich zamieść pod dywan i w ogóle o nich nie mówić- mówi Maciej Szczodrowski.- To dla nas wyzwanie nauczyć się rozpoznawać akty cyberprzemocy i przeciwdziałać im, a potem przekazywać dalej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie