Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele z powiatu włoszczowskiego świętowali kilka dni

Rafał Banaszek
Huczne obchody Dnia Edukacji Narodowej i 110-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego

43 nauczycieli z gminy Włoszczowa dostało nagrodę od burmistrza w wysokości 3,2 tysiąca złotych brutto. 14 „swoich” belfrów nagrodził starosta kwotą 2,3 tysiąca brutto. Wszystko z okazji tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej.

Jubileusz związkowy we Włoszczowie

Impreza oświatowa goniła imprezę w ostatnim tygodniu. W piątek świętowano we włoszczowskim Domu Kultury rocznicę 110-lecia istnienia Związku Nauczycielstwa Polskiego - organizacji, która liczy w Polsce ponad 260 tysięcy członków.
Najwyższe odznaczenia związkowe - złote odznaki ZNP wręczał sam prezes organizacji Sławomir Broniarz. Otrzymali je: Monika Bartocha, Norbert Celebański, Urszula Cholerzyń¬ska, Maria Chrzanowska, Beata Jach, Lidia Rajczykowska i Małgorzata Szwarc. Siedmiu kolejnym osobom wręczono odznakę za 50-letnią przynależność do związku.

Za dobrą współpracę z oświatą starosta włoszczowski Jerzy Suliga, burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek i wójt Kluczewska Rafał Pałka otrzymali repliki miniaturowej ławki szkolnej z 1905 roku.

- Byłam mile zaskoczona, gdy przy okazji analizowania arkuszy organizacyjnych usłyszałam od pana starosty, że czynnik ludzki jest najważniejszy i są ograniczenia wymiaru czasu pracy, ale nie było zwolnień. Pan burmistrz też mnie zaskoczył: „Jakbym zwolnił 20 nauczycieli, to może byśmy nie wypłacali tak dużego wyrównania, potem było 15 i 10. Efekt końcowy - nikt nie został zwolniony. Dziękuję - chwaliła władze samorządowe gminy i powiatu Bożena Jasiowska, od 2006 roku prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego we Włoszczowie.

110 lat nauczycielskiego związku w Krasocinie

W poniedziałek, 19 października, podobna uroczystość związkowa odbyła się w Krasocinie. Do miejscowej szkoły przybyło około 150 osób związanych z oświatą (również z terenu województwa), dwóch wójtów gminy Krasocin oraz czterech księży. Była to piąta impreza związkowa, zorganizowana przez krasociński oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

- Marzymy o tym, aby w naszym kraju wykształcenie i dobra szkoła były wartościami najważniejszymi, o których mówi się codziennie, a nie tylko z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pragniemy, by problemy uczenia się i nauczania były przedmiotem zainteresowania wszystkich, tak przed, jak i po wyborach. Przyszłość związku zależy od naszej waleczności i jakości argumentów - mówiła Alina Arczewska, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Krasocinie.

Szefowa krasocińskiego oddziału przedstawiła całą listę marzeń związkowców: - Chcielibyśmy, by w Polsce przedszkole było w każdej gminie. Marzy nam się taki dzień, w którym politycy dostrzegą znaczenie i rolę Karty Nauczyciela. Marzą nam się małe klasy, wyposażone w komputery z łączem szerokopasmowym, duża liczba godzin języków obcych. Chcielibyśmy, by kierunki pedagogiczne na wyższych uczelniach były najbardziej obleganymi.

Na imprezie dla nauczycieli wystąpiła młodzież szkolna z Krasocina i Bukowy. Wręczono statuetki okolicznościowe i słodkości dla zasłużonych związkowców. Pogratulowano też wójtowi Ireneuszowi Gliścińskiemu i dwóm dyrektorom szkół otrzymania Medalu Komisji Edukacji Narodowej.

- Pan wójt na ten medal zasłużył. Doceniamy jego troski o oświatę - powiedział goszczący na uroczystości w Krasocinie Stanisław Fidos, wiceprezes okręgu świętokrzyskiego ZNP w Kielcach.

Ordery i nagrody dla armii nauczycieli

We wtorek, 20 października, we włoszczowskim Domu Kultury po raz pierwszy starostwo i gmina wspólnie zorganizowały galę z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek nagrodził aż 43 nauczycieli ze szkół i przedszkoli kwotą 3,2 tysiąca złotych brutto.

Starosta Jerzy Suliga, z kolei, wręczył 14 nagród finansowych „swoim” nauczycielom ze szkół ponadgimnazjalnych i poradni, w kwocie 2,3 tysiąca złotych brutto. - Nie jestem tak bogaty jak burmistrz - komentował, schodząc ze sceny.

Dwie osoby z „jedynki” otrzymały nagrodę świętokrzyskiego kuratora oświaty.

22 kolejnych belfrów z powiatu włoszczowskiego uhonorowano Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a 14 odznaczono medalem za długoletnią służbę. W sumie wyróżniono 95 nauczycieli. Ordery wręczali osobiście kurator oświaty Małgorzata Muzoł i wicewojewoda świętokrzyski Paweł Olszak.

- Odznaczeń było bardzo dużo, co świadczy o poziomie świętokrzyskiej oświaty. Po liczbie nagród widzimy, że oświata włoszczowska jest doceniana przez władze samorządowe - zauważyła kurator Muzoł.

Burmistrz Dziubek życzył nauczycielom uczniów.

- Jak będą uczniowie, to będzie praca dla nauczycieli i wszyscy będą zadowoleni - stwierdził włodarz. Oprawę artystyczną uroczystości zapewnił zespół śpiewających nauczycielek Plus Minus z Włoszczowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie