Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczycielka z I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich w projekcie „Szkoła z TVP”. Jak wypadła?

Paulina Baran
Paulina Baran
Pani Marlena swoją wiedzę, uśmiechem i podejściem do nauczania zaskarbiła sobie sympatię widzów.
Pani Marlena swoją wiedzę, uśmiechem i podejściem do nauczania zaskarbiła sobie sympatię widzów.
- Po odebraniu telefonu z propozycją, byłam zaskoczona i nawet zdenerwowana – przyznaje Marlena Bernacka – Pluta, nauczycielka biologii i przyrody z I Liceum Ogólnokształcącym imienia Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. Po przemyśleniach, "podniosła rękawice” i postanowiła spróbować.

Marlena Bernacka – Pluta otrzymała propozycję poprowadzenia lekcji biologii dla klas I i II szkoły ponadpodstawowej na antenie TVP w ramach projektu „Szkoła z TVP.

- Propozycja ta była dla mnie bardzo dużym wyzwaniem, głównie poprzez falę wcześniejszego hejtu, który został wylany na nauczycieli prowadzących lekcje na początku zawieszenia zajęć w szkołach, ale również przez ogrom pracy podczas tworzenia i prowadzenia zajęć online dla uczniów w swojej szkole - wyjaśnia pani Marlena. Wspomina, że początkowo była zaskoczona i trochę zdenerwowana. Po przemyśleniach, ,,podniosła rękawice" i postanowiła spróbować. Pani Marlena została również poproszona o pomoc przez koleżankę z Kielc, panią Magdalenę Kosacką, z którą współpracowała podczas współtworzenia i organizacji Konkursu Biologicznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w województwie świętokrzyskim. Należy zaznaczyć, że z całego naszego województwa na poprowadzenie lekcji biologii, telewizyjnej na antenie, zgodziły się tylko te dwie nauczycielki.

Nowe wyzwanie, stres i dużo pracy
Nauczycielka wspomina, że stres który towarzyszył jej, szczególnie podczas pierwszego nagrania, był bardzo duży, ale wewnętrzne poczucie misji i chęć współuczestniczenia w tworzeniu przyjaznej formy zajęć dla uczniów wzięły górę. Podczas pierwszego nagrywania lekcji biologii, nauczycielka musiała zmierzyć się z wystąpieniem przed kamerą, co było dla niej zupełnie nowym doświadczeniem! Niemniej jednak atmosfera oraz niezbędne wskazówki, które otrzymywała na każdym etapie tworzenia nagrania, od całej ekipy, dodawały skrzydeł i otuchy. Pierwsze nagrania odbyły się w połowie kwietnia i trwały do końca maja. Podczas przygotowania do kolejnych nagrań lekcji, nauczycielka przygotowywała scenariusze zajęć i prezentacje, niezbędne do poprowadzenia lekcji, omawiając ich przebieg z wydawcą oraz recenzentem – ekspertem zatrudnionym przez Akademię Telewizyjną. Same nagrania poprzedzały liczne konsultacje merytoryczne oraz te natury czysto technicznej, zarówno z grafikami, jak i z wydawcą i realizatorem programu. Podczas nagrań, nauczycielka musiała zaznajomić się, współpracować z operatorami kamer i obeznać się z kamerą i studiem nagrań. Pani Marlena wspomina, że czas antenowy nie odzwierciedla wkładu pracy i czasu niezbędnego do realizacji jednych zajęć, bo oprócz tego, co widzimy podczas emisji, są przygotowania, duble oraz pozostałe części nagrania, które nie zawsze mieszczą się w czasie antenowym przeznaczonym na lekcję. Nauczycielka nagrała 10 lekcji biologii, których nagrania są dostępne na vod.tvp - lekcje. Z tygodnia na tydzień, nagrywając kolejne zajęcia biologii, stres powoli ustępował poczuciu tworzenia dobrych materiałów dla uczniów. Nauczycielka angażując się w projekt, wykorzystywała swoje umiejętności i praktyczną wiedzę zdobytą podczas pracy z młodzieżą w szkole. Pierwszym tematem nagrywanym przez nauczycielkę, były jej ulubione zwierzęta - gady oraz budowa układu krwionośnego człowieka.

Słowa uznania i gratulacje
Po pierwszej emisji lekcji w TVP zewsząd spływały słowa uznania, gratulacje i podziw znajomych, uczniów, kolegów i koleżanek z pracy, ale również od rodziny, co jeszcze bardziej utwierdziło panią Marlenę w tym, że tworzy materiał dobrej jakości dla ukochanych uczniów. To było jej głównym celem, choć jak przyznaje to zupełnie nowe i wymagające doświadczenie. Pomimo stresu związanego z bardzo prawdopodobną oceną dokonywaną przez innych nauczycieli, co dla nauczyciela jest szczególnie trudne, poprowadziła zajęcia do końca nagrań, kierując się poczuciem wnoszenia dobra dla uczniów, którzy znaleźli się w tak trudnej sytuacji. Nauczycielka sama o sobie mówi, że jest osobą bardzo zaangażowaną w proces edukacyjny swoich uczniów, chętną na nowinki edukacyjne, dlatego uważa, że angażując się w projekt, przyczyniła się do poprawy sytuacji uczniów, co wniosło wiele dobrego w tym trudnym dla wszystkich czasie oraz pokazała, że nauczanie to jej pasja. W pracy zawodowej dla nauczycielki w I Liceum Ogólnokształcącym najważniejsi są uczniowie, ich postępy edukacyjne oraz poczucie bezpieczeństwa, dlatego postanowiła pokonać swój strach przed nieznanym. Dzieląc się swoją pasją na antenie, co można było zaobserwować przy swobodzie omawiania trudnych zagadnień biologicznych w czasie lekcji, nauczycielka pragnie zaszczepiać wrażliwość na piękno przyrody u uczniów.

Współpraca: I Liceum Ogólnokształcące w Końskich

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie