MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauka poszła na marne? Fatalne wyniki egzaminów zawodowych w skarżyskich szkołach!

Mateusz BOLECHOWSKI
W Zespole Szkół w Suchedniowie egzamin zawodowy powiódł się bardzo dobrze. Na zdjęciu uczennice podczas praktycznych zajęć fryzjerskich. Jak podkreśla dyrektor placówki, w małej szkole można każdemu wychowankowi poświęcić odpowiednią ilość czasu na przygotowanie.
W Zespole Szkół w Suchedniowie egzamin zawodowy powiódł się bardzo dobrze. Na zdjęciu uczennice podczas praktycznych zajęć fryzjerskich. Jak podkreśla dyrektor placówki, w małej szkole można każdemu wychowankowi poświęcić odpowiednią ilość czasu na przygotowanie. Mateusz Bolechowski
Szkoły źle pracują, czy trafiają do nich wyjątkowo słabi uczniowie? Efekt jest taki, że dyplom potwierdzający zdobycie zawodu otrzymało mniej niż połowa uczniów!

Wyniki egzaminów zawodowych w skarżyskich szkołach technicznych

Wyniki egzaminów zawodowych w skarżyskich szkołach technicznych

Szkoły prywatne
Niepubliczna Zasadnicza Szkoła Zawodowa - 4 otrzymało dyplom / 12 podchodziło do egzaminu
Szkoła Pracowników Służb Społecznych - 6/7 (Zawodówka 0/1 Technikum 6/6)
Szkoła AWANS - 20/38 (Zawodówka 5/11, Technikum 15/27)
Centrum Nauki i Biznesu Żak - 22/54
Centrum Edukacji Zawodowej - 24/56
Zakład Doskonalenia Zawodowego - 1/5

Szkoły publiczne
Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Placówek Edukacyjno Wychowawczych - 5/22
Zespół Szkół Transportowo - Mechatronicznych - 34/97
Zespół Szkół Samochodowo - Usługowych - 64/108 (Zawodówka 29/47, Technikum 35/61)
Zespół Szkół Technicznych - 40/94 (Zawodówka 18/21, Technikum 22/73)
Zespół Szkół Ekonomicznych - 53/137
Zespół Szkół w Suchedniowie 19/23 (Zawodówka 6/7, Technikum 13/16)

* Pierwsza liczba określa osoby, które otrzymały dyplom, druga absolwentów i tych, którzy rok temu nie zdali a teraz ponownie podeszli do egzaminu.

O poziomie szkół średnich najlepiej świadczą końcowe wyniki. W przypadku liceów jest to matura. Jaki procent i na jakim poziomie zdało - obrazuje efekt trzyletniej edukacji. W szkołach technicznych matury wypadają znacznie słabiej niż w ogólniakach i trudno się temu dziwić. Przyszły fryzjer czy mechanik nie musi iść na studia, by być dobrym fachowcem. Liczą się głównie umiejętności praktyczne. Te ma pokazywać egzamin zawodowy. Kto sobie z nim poradzi, otrzymuje dyplom potwierdzający zdobycie fachu. Jak wyjaśnia skarżyszczanin Grzegorz Bień, świętokrzyski wicekurator oświaty, egzaminy są dla konkretnych zawodów takie same w całym łódzkim okręgu.

Niestety, nasi uczniowie po raz kolejny nie wypadli w nim najlepiej. - Do szkół zawodowych i technicznych trafia słabsza młodzież, jak to mówią, i w Paryżu nie zrobią z owsa ryżu - uważa Grzegorz Bień, próbując wyjaśnić kiepską zdawalność.

Im poszło nieźle

Z wyników cieszyć się może skarżyska "samochodówka". Rok temu było nieźle, teraz podobnie. Grubo ponad połowa absolwentów odeszła z dyplomami. W szkole pracowników służb społecznych zdawali wszyscy technicy, choć było ich tylko sześciu (nie zdał uczeń zawodówki). O sukcesie może mówić także Zespół Szkół imienia Henryka Sienkiewicza w Suchedniowie. Na 23 uczniów dyplomy otrzymało 19. - Nie ma co ukrywać. Jesteśmy małą szkołą i możemy więcej czasu poświęcić każdemu wychowankami. Przed egzaminami były indywidualne konsultacje, przygotowania. To dało efekt - mówi Grzegorz Michnowski, dyrektor podległej gminie Suchedniów placówki. To chyba trafna diagnoza, bo większym, skarżyskim szkołom powiodło się znacznie gorzej, za wyjątkiem zawodówki w Zespole Szkół Technicznych, gdzie na 21 osób egzamin zdało aż 18. Grzegorz Michnowski dodaje, że w różnych zawodach stopień trudności egzaminów jest różny. Bywało, że w całej Polsce tylko nieliczni potrafili się z nimi zmierzyć.

Dramat geodety

Czy tak było z fachami geodety i mechatronika? Wyniki uczniów tych dwóch zawodów są zatrważające. W "elektryku" spośród 20 techników geodetów dyplom uzyskał jeden. Podobnie było w Zespole Szkół Transportowo - Mechatronicznych, gdzie na 14 mechatroników potwierdzenie zawodowych umiejętności także zdobył jeden uczeń. Z wyliczeń starostwa wynika, że w tej szkole zdawalność egzaminu zawodowego wyniosła 38,46 procent. Na 411 tegorocznych absolwentów podległych samorządowi placówek do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe przystąpiło 343 uczniów, zdało - 191. Wynik byłby niższy, gdyby pod uwagę wziąć wszystkich kończących szkołę. - Zarząd powiatu nie jest zadowolony. Efekty w klasach geodezyjnych i mechatronicznych stawiają pod znakiem zapytania sens kształcenia w tych kierunkach. Przeprowadzimy drobiazgową analizę, jaki był przyrost uczniów wiedzy od chwili, gdy opuścili gimnazja i trafili do naszych szkół. Mając pełną wiedzę, będziemy wyciągać wnioski - deklaruje starosta Michał Jędrys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie