Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukobus Centrum Nauki Kopernik "zaparkował" w Sędziszowie. Interesujące łamigłówki i mnóstwo odwiedzających

albo
"Naukobus" Centrum Nauki Kopernik w Sędziszowie
"Naukobus" Centrum Nauki Kopernik w Sędziszowie SCK Sędziszów
Już po raz drugi Naukobus stacji badawczej Centrum Nauki Kopernik, przyjechał do Samorządowego Centrum Kultury w Sędziszowie. Przez dwa dni - w poniedziałek i wtorek, 15 i 16 lipca, zarówno dzieci jak i dorośli mogli przyjrzeć się różnym naukowym stanowiskom. Największą popularnością cieszyły się przygotowane przez wolontariuszy zagadki.

Samorządowe Centrum Kultury w Sędziszowie na dwa dni zamieniło się w wyjątkową stację badawczą.

W poniedziałek od godziny 10 do godziny 18 oraz we wtorek od godziny 8 do 14 trzech wolontariuszy z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik przedstawiali licznie przybyłym gościom jak w praktyce wygląda nauka. Każdy mógł między innymi przetestować uwięzioną piłkę, kulę plazmową, półkule magdeburskie i trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała. Dla uczestników przygotowany został także "Poradnik młodego naukowca", w którym znajdują się propozycje doświadczeń, które można samodzielnie przeprowadzić w domu.

Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Sędziszowie, Jolanta Wiekiera bardzo cieszy się z popularności "Naukobusu": - W ciągu dwóch dni do naszego centrum kultury zawitało bardzo wiele osób zarówno tych najmłodszych jak i starszych. Wiele z nich z wielkim zaangażowaniem przyglądało się różnym stoiskom, eksponatom, rozwiązywało zagadki, a niektórzy nie rozwiązując ich od razu, po jakimś czasie wracali z gotowymi rozwiązaniami. Wiem, że specjalnie z tej okazji, że do Sędziszowa zawitał "Naukobus", przyjechały do nas osoby z Jędrzejowa - mówiła Pani dyrektor.

Jeden z wolontariuszy-edukatorów, Marcin Gołębiewski zdradził, że największym zainteresowaniem na wystawie cieszyły się zagadki: - Bardzo ciekawą i lubianą przez odwiedzających zagadką jest chiński tangram. To rodzaj łamigłówki z uciętych kształtów - figur geometrycznych, a po ich przestawieniu, ułożeniu w inny sposób, tworzy się zupełnie nowa zagadka - tłumaczył edukator.

Nauka inaczej
Dlaczego Naukobus jest tak interesujący? Pozwala dostrzec inną, emocjonującą twarz nauki. To nie są zwykłe lekcje biologii, chemii, fizyki czy informatyki, ale pełne niespodzianek samodzielne odkrywanie praw, które rządzą światem. 20 eksponatów daje szansę na poszerzenie wiedzy i dobrą zabawę - edukatorzy pomagają zrozumieć zasady ich działania oraz przybliżają prezentowane zjawiska naukowe.

Przez całą Polskę
Wyjazdy Naukobusa są możliwe dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, realizowanemu wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To dzięki niemu dzieci z małych miejscowości mogą samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem doświadczonych edukatorów. Zdobywanie wiedzy oparte na eksperymentowaniu budzi w młodych ludziach zaciekawienie nauką, daje radość i ośmiela do dalszych poszukiwań. To dlatego Centrum Nauki Kopernik pomoże także nauczycielom rozbudzać w uczniach zainteresowanie nauką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie