Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy i studenci Uniwersytetu Warszawskiego badają Ponidzie od 45 lat

MIO
Grupę studentów – rowerzystów pod kierunkiem dr Katarzyny grabowskiej spotkaliśmy w drodze do przysiółka Zakamień w Bogucicach. Przekazali nam serdeczne pozdrowienia dla redakcji Echa Dnia.
Grupę studentów – rowerzystów pod kierunkiem dr Katarzyny grabowskiej spotkaliśmy w drodze do przysiółka Zakamień w Bogucicach. Przekazali nam serdeczne pozdrowienia dla redakcji Echa Dnia. I. Imosa
Stu studentów pod kierunkiem kadry naukowej Wydziału Geografii Uniwersytetu warszawskiego prowadzi badania w ramach praktyk wakacyjnych na Ponidziu. Grupy studentów można spotkać w różnych zakątkach Ponidzia, dokąd docierają na rowerach.
Wystawa w Pałacu Wielopolskich ukazuje dorobek badawczy Wydziału Geografii UW i jest znakomita lekcją geografii dla turystów w różnym wieku, w tym także
Wystawa w Pałacu Wielopolskich ukazuje dorobek badawczy Wydziału Geografii UW i jest znakomita lekcją geografii dla turystów w różnym wieku, w tym także dzieci ze Staszowa, które zwiedzały ją w niedziele w towarzystwie swej babci.
I. Imosa

Wystawa w Pałacu Wielopolskich ukazuje dorobek badawczy Wydziału Geografii UW i jest znakomita lekcją geografii dla turystów w różnym wieku, w tym także dzieci ze Staszowa, które zwiedzały ją w niedziele w towarzystwie swej babci.

(fot. I. Imosa)

Mieliśmy to szczęście i spotkaliśmy taką grupkę w Bogucicach koło Pińczowa. - Zatrzymaliśmy się na chwile przy miejscowym sklepie, aby zrobić niezbędne zakupy i ruszamy w okolice przysiółka Zakamień - mówi doktor Katarzyna Grabowska, która zajmuje się pracami badawczymi z grupą studentów II roku Studiów Regionalnych wspomnianego wydziału. Badamy związki środowiska naturalnego a więc wszystko na temat warunków klimatycznych, gleby, szaty roślinnej itd. Ponidzie to szczególny region w skali kraju, jeśli chodzi o zróżnicowanie gleb, szaty roślinnej i innych charakterystycznych dla tego miejsca zjawisk. Cały zebrany materiał służy potem żmudnym opracowaniom badawczym a plon tych działań prezentowany jest w formie stałej ekspozycji w Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu w ramach znajdującej się tam stałej ekspozycji dodaje doktor Grabowska.

Wspomniana ekspozycja muzealna zajmuje rozległe sale na piętrze Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia i Tradycji rolnych Ponidzia. W zasadzie wszyscy turyści zwiedzający pałac w tym ekspozycje archeologiczną, izbę tradycji, sale wystaw sztuki regionalnej i dorobku kulturowego odwiedzają także wystawę dorobku naukowców Wydziału Geografii UW.
Oprócz map, plansz, publikacji naukowych, albumów czy zdjęć satelitarnych, eksponowane są tutaj unikatowe kopaliny w tym gipsy, margle, wapienie i opoki. To plon 45 lat badań - mówi kustosz ODKiTRP w Chrobrzu Adam Ochwanowski .

Badania Ponidzia trwają od 45 lat. Studenci i naukowcy zamieszkują w internacie Zespołu Szkół Zawodowych imienia Staszica w Pińczowie. Mają swoje rowery, na których przemieszczają się w miejsca, w których aktualnie prowadza badania. Są zachwyceni urokami Ponidzia, ale mają także dużo pracy. Doktor Katarzyna Grabowska przyjeżdża na Ponidzie od 13 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie