Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Neolityczna kuchnia zagościła na Krzemionkach. Co jedzono przed tysiącami lat? (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, rezerwat archeologiczny i muzeum Krzemionki, zaprosiły na niezwykłe warsztaty „Kuchnia neolitu”. Można było dowiedzieć, jak gotowali ludzie przed tysiącami lat i samemu spróbować przyrządzić te potrawy.

W niedzielę, 12 września, zrekonstruowana pradziejowa osada w Krzemionkach wypełniła się zapachem zupy z soczewicy, grzybów i ziół, które zbierane były przez uczestników spotkania. O tajnikach jadłospisu ludzi epoki neolitu opowiadał Artur Bokła, pasjonat survivalu, bushcraftu, archeologii doświadczalnej, turystyki i dzikiej kuchni. Prowadzi w tym temacie własnego bloga Mr. Wilson bushcraft.

Razem z prowadzącym warsztaty, uczestnicy zbierali dziką marchewkę, pokrzywy i zioła takie jak bluszczyk kurdybanek, które nadały wspólnie przygotowywanej potrawie niepowtarzalny aromat. Zadaniem uczestników warsztatów było również pokrojenie wszystkich składników krzemiennymi narzędziami.

Neolit jest epoką, w której ludność zaczęła korzystać z żywności wytwarzanej z uprawianych roślin oraz hodowli zwierząt. Nadal jednak uzupełnieniem diety był szereg roślin dzikorosnących. Świadectwem użytkowania tych roślin są rozpoznane w trakcie badań archeologicznych ziarna, a w wyjątkowych przypadkach nawet pozostałości owoców.

Na najmłodszych czekała niezwykle trudna praca, musieli bowiem własnoręcznie utrzeć ziarna pszenicy na żarnach, aby móc z powstałej mąki przygotować podpłomyki. Nie wiadomo czy ludzie epoki neolitu wspólnie przyrządzali potrawy, ale uczestnikom warsztatów takie właśnie gotowanie przyniosło wiele radości, satysfakcji oraz nowych doznań smakowych. Artur Bokła okazał się wspaniałym szefem neolitycznej kuchni.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu. Głównym celem jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. W tym roku odbywają się pod hasłem „Smaki dziedzictwa”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie