Neuropsychologia – co to za studia? Perspektywy zawodowe absolwentów

Materiał informacyjny studia-online.pl
Skomplikowane procesy, które zachodzą w każdej sekundzie w ludzkim mózgu, od dziesiątek lat stanowią przedmiot zainteresowań badaczy na całym świecie. Wśród nich znajdują się również psycholodzy kliniczni, a dokładniej – neuropsycholodzy, którzy skupiają się na zależnościach między pracą mózgu a ludzkim zachowaniem. Chcesz zostać jednym z nich? W takim razie pierwszym krokiem jest specjalność z neuropsychologii na studiach I stopnia z psychologii.

Studia z neuropsychologii – to warto wiedzieć

Neuropsychologia to specjalność na studiach I stopnia, która jest realizowana w obrębie kierunku psychologia. Jej specjalistyczny program został opracowany w taki sposób, aby studenci już na tym etapie edukacji poznali zależności między działaniem mózgu a sposobami uczenia się czy nawet funkcjonowania w społeczeństwie. W trakcie studiów z neuropsychologii poznasz dokładną budowę mózgu i tajniki funkcjonowania układu nerwowego, rozwiniesz swoje umiejętności badawcze i analityczne, a także dowiesz się, jak mózg wpływa na codzienne życie. Oprócz teorii studenci biorą też udział w praktykach zawodowych.

Specjalność z neuropsychologii – program studiów

Studenci psychologii na studiach I stopnia, który wybrali neuropsychologię jako swoją specjalność, uczą się nie tylko tematów ogólnych. W ich programie pojawiają się również przedmioty specjalnościowe. W tym przypadku są to: budowa i funkcje mózgu, neuromarketing, neurobiologia układu nerwowego, psychofarmakologia, psychosomatyka, neuropsychologia kliniczna, poznawcza czy dzieci i młodzieży, neurokomunikacja i neurolingwistyka, rehabilitacja neuropsychologiczna, deficyty poznawcze towarzyszące zaburzeniom oraz testowe metody oceny neuropsychologicznej.

Oprócz wymienionych 12 przedmiotów specjalnościowych z zakresu neuropsychologii na studiach I stopnia z psychologii zapoznasz się również z historią myśli psychologicznej, biologicznymi mechanizmami zachowania, podstawami socjologii, etyką zawodu psychologa, statystyką w naukach społecznych, krytyczną analizą tekstów naukowych, psychologią eksperymentalną czy psychometrią.

Co robić po neuropsychologii klinicznej? Perspektywy po studiach

Czas odpowiedzieć na jedno z najczęstszych pytań, które zadają sobie studenci – co możesz robić po ukończeniu studiów z neuropsychologii? Wybierając tę specjalność na psychologii, zdobędziesz wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy w szpitalach wojewódzkich i specjalistycznych, klinikach neurologicznych, publicznych i prywatnych gabinetach psychoterapeutycznych czy w klinikach diagnostycznych.

Pamiętaj jednak, że na studiach I stopnia twoja edukacja się nie zakończy. Aby zostać neuropsychologiem, konieczny jest tytuł magistra psychologii. Kolejnym krokiem jest specjalizacja z zakresu psychologii klinicznej, która obejmuje zarówno wiedzę teoretyczną, jak i wiele godzin praktyki. Takie przygotowanie jest niezbędne do pracy z osobami z epilepsją, zaburzeniami ruchu, nadpobudliwością czy demencją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Neuropsychologia – co to za studia? Perspektywy zawodowe absolwentów - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie