Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NGO-EXPO ruszyły z przytupem. W Targach Kielce działania, rękodzieło i kulinaria prezentuje 170 organizacji z całej Polski. Zobacz zdjęcia

Marcelina Różycka
Marcelina Różycka
Wideo
od 16 lat
Mnóstwo gości od rana w czwartek, 29 czerwca zwiedza stoiska z ciekawymi ofertami zajęć i pomocy, rękodziełem i kulinariami, przygotowane przez 170 organizacji pozarządowych z całej Polski w Targach Kielce. Drugie NGO-EXPO tętnią dobrą energią, ludową muzyką i spotkaniami społeczników. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Każdy może przyjść.

NGO-EXPO ruszyły z przytupem. W Targach Kielce działania, rękodzieło i kulinaria prezentuje 170 organizacji z całej Polski. Zobacz zdjęcia

Przez dwa dni II Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO fundacje, stowarzyszenia, kluby, zakłady aktywizacji prezentują niezwykle szeroką i różnorodną ofertę, skierowaną do instytucji, ale przede wszystkim do indywidulanych odbiorców. Odwiedzając Targi Kielce w czwartek i piątek można poznać możliwości, jakie oferują organizacje pozarządowe z zakresu aktywności fizycznej, umysłowej, rehabilitacji. Nie brakuje oferty zajęć sportowych, w tym tych skierowanych do osób niepełnosprawnych, a nawet surwiwalowych przeżyć.

Nieodzownym wsparciem organizacji pozarządowych są wolontariusze, dlatego w wydarzeniu nie mogło zabraknąć Regionalnego Centrum Wolontariatu. – Działając w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, nasi wolontariusze współpracują z lokalnymi, ale i zagranicznymi instytucjami, pomagając im w rozmaitych zadaniach. Wiele osób nadal nie wie, czym się zajmujemy, a obecność tu pozwoli nam przedstawić ofertę i pokazać nasze działania – mówi Solomiia Panchyshyn, koordynatorka EKS w Regionalnym Centrum Wolontariatu.

Wśród 170 wystawców jest szereg instytucji, które oferują wsparcie społeczne, zdrowotne, edukacyjne, czy kulturowe. – Staramy się organizować czas wolny dla osób w każdym wieku, co widać na naszym stoisku, ale pokazujemy też, że nasze stowarzyszenie może odgrywać ważną rolę w wychowywaniu młodzieży i być dużym wsparciem dla rodzin. Nie pozostajemy też obojętni na seniorów i osoby niepełnosprawne i ich także staramy się zachęcić do wyjścia z domu i aktywnego uczestnictwa w życiu, mimo pewnych barier – mówi Beata Zawada, dyrektor klubów Wolna Strefa, prowadzonych przez Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie. Targi są okazją do dotarcia do potencjalnych beneficjentów.

Stoiska mają także Fundacja DOGadanka z podkieleckiej Woli Kopcowej z ofertą dla osób niepełnosprawnych, mazowiecka fundacja Chcę żyć, która pokazuje możliwości pomocy dla ciężko chorych dzieci z ubogich rodzin. Z propozycją dla diabetyków przyjechała do Kielc Fundacja z Cukrzycą na Ty, propagująca zachowania prozdrowotne.

Na kolejnych stoiskach stoły uginają się od regionalnego rękodzieła i smakołysków. To za sprawą m.in. zakładów aktywizacji zawodowej i kołom gospodyń wiejskich.

Targi NGO-EXPO przestrzenią do rozwoju i nawiązywania współpracy

- Wydarzenie rozrosło się z 80 wystawców zapełniających jedną halę w 2022 roku do 170 w dwóch naszych pawilonach dziś – mówił prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń w czasie otwarcia NGO-EXPO. - A mając na uwadze, że w naszym kraju działa kilkadziesiąt tysięcy organizacji pozarządowych, mamy, Panie Dyrektorze, jeszcze wielu działaczy do zaproszenia – zwrócił się do Wojciecha Kaczmarczyka, szefa Narodowego Instytutu Wolności, który jest organizatorem targów.

Prezes Targów Kielce podkreślił, jak ważne są spotkania bezpośrednie dla rozwoju każdej dziedziny społeczno – gospodarczego życia. – W czasie pandemii mówiło się o tym, że zostaną przeniesione do sieci, nic bardziej mylnego. Nic nie zastąpi spotkań między ludźmi. Targi, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie przeżywają boom. W tym półroczu wszystkie wydarzenia w Targach Kielce odwiedziło więcej osób niż w pierwszym półroczu 2019 roku, czyli w ostatnim roku przed pandemią – podkreślał dr Andrzej Mochoń. – Mamy więc, drodzy Państwo, dobrą przyszłość w rozwijaniu tej imprezy.

Celem tej imprezy, jak wyjaśniał Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, jest nie tylko zaprezentowanie dorobku działań oraz wytworów tej pracy. – Organizacje nawiązują kontakt i porozumienie, uczą się od siebie, tu mają przestrzeń do tworzenia współpracy na szeroką skalę – tłumaczył.

Dużą rolę w tworzeniu pomysłu i realizacji targów dla organizacji pozarządowych odegrał wicepremier profesor Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W liście do zebranych w czasie oficjalnego otwarcia przekazał: – Tam, gdzie są organizacje pozarządowe, tam jest dialog, współpraca i porozumienie. To, że potrafimy organizować się w sposób skuteczny, profesjonalny, efektywny dla dobra publicznego, jest sensem i zasadą działań organizacji pozarządowych – cytował Jarosław Czuba, dyrektor generalny w ministerstwie.

Drugie Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych trwają w czwartek i piątek, 29 i 30 czerwca. Wystawie towarzyszą liczne szkolenia i warsztaty dla społeczników i wszystkich uczestników wydarzenia. Wstęp jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie