Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie bądź łoś, zrób coś! Wolontariat studenckim sposobem na życie

Joanna Dyczko
fot. flickr
Jeśli masz trochę wolnego czasu, jesteś osobą wrażliwą i gotową do pomocy innym, wolontariat to coś dla ciebie.

Ważne

Ważne

Portal organizacji pozarządowych: www.ngo.pl
Serwis sieci centrów wolontariatu: www.wolontariat.org.pl
Wolontariat Europejski: www.mlodziez.org.pl
Wolontariat studencki: www.wolontariatstudencki.pl

- Doświadczenie, nowe umiejętności, dobrze spędzony czas, pomoc innym. Ale też jedna z lepszych decyzji w moim życiu, bezcenna, niemierzalna wartość - tak o swojej działalności w wolontariacie mówi Natalia, studentka V roku pedagogiki. Czy jej opinia należy do powszechnych wśród młodych ludzi?

Niestety, nie do końca. Powszechny jest za to pogląd, że wolontariat to tylko pomoc dzieciom, osobom niepełnosprawnym i starszym. Okazuje się jednak, że wolontariat to pojęcie znacznie bardziej rozbudowane. Świadczą o tym coraz liczniej powstające fundacje i stowarzyszenia zajmujące się działalnością ekologiczną, kulturalną czy edukacyjną. W każdej z takich organizacji znajdziemy młodych ludzi z zaangażowaniem realizujących swoja pasje.

Wzajemne korzyści

- Dziś same studia nie wystarczą - opowiada Olga, studentka III roku polonistyki, która pisze artykuły w Wici.Info.- Muszę jeszcze zdobyć doświadczenie, wyróżnić się na tle kolegów spędzających czas tylko na uczelni lub w pubie. Chcę mieć wpływ na swoją przyszłość.

Wolontariat przynosi korzyści osobom, na które jest nastawiony, ale też samym wolontariuszom. Oczywiście, nie mówimy tu o korzyściach materialnych, bo już z samej definicji wolontariatu wynika, że jest on bezpłatny. Korzyścią jest w tym wypadku satysfakcja- może ona pochodzić zarówno z uśmiechu dziecka, ale też zorganizowania oryginalnego szkolenia. Młody człowiek pracujący wolontarystycznie ma szansę zdobyć ciekawe umiejętności, poznać wielu interesujących ludzi czy nawet wyjechać za granicę. Dlaczego więc wciąż jeszcze jest tak mało aktywnych studentów?

- Panuje powszechne stwierdzenie, że obecnie studenci nie mają czasu na "takie" rzeczy - twierdzi Paulina, studentka IV roku bibliotekoznawstwa, wolontariuszka Stowarzyszenia "Wiosna". -Muszą pracować i studiować jednocześnie, a w wolnej chwili wolą po prostu pójść na piwo. Uważam jednak, że dla chcącego nic trudnego. Ja łączę to wszystko, najważniejsze są więc dobre chęci.

Przyjmą z otwartymi ramionami

A co robić i gdzie, jeśli już zdecydujemy się oddać trochę swojego czasu innym? Możliwości jest wiele, bo tylko w Kielcach zarejestrowanych jest prawie tysiąc organizacji pozarządowych. Są wśród nich grupy zajmujące się między innymi pomocą osobom znajdującym się na marginesie życia społecznego (Poradnia Ławka), udzielaniem kursów pierwszej pomocy (Stowarzyszenie Fraktal) czy działalnością artystyczną i edukacyjną (Ecce Homo). Istnieją też organizacje ogólnopolskie, z oddziałami w poszczególnych miastach. Wystarczy więc zastanowić się , co chcemy robić, przeszukać Internet i do dzieła!

-Czas studiów jest dla mnie czasem poszukiwania swojego sposobu na życie-mówi Jacek, student V roku zarządzania, wolontariusz w jednej ze świetlic środowiskowych. -Wolontariat pokazuje mi różne możliwości, sprawia, że biorę i chcę z życia jeszcze więcej. Cieszę się sukcesami swoich podopiecznych, przejmuję ich problemami. To czyni mnie lepszym człowiekiem.

Przychylne oko pracodawcy

Na osoby aktywne już w trakcie studiów, znacznie bardziej przychylnym okiem spoglądają również potencjalni pracodawcy. Działalność charytatywna wpisana w CV może uczynić je ciekawszym w porównaniu z innymi. Osoba taka daje się poznać jako ciekawa świata i ludzi, odważna, kreatywna, energiczna, odpowiedzialna-jest więc kimś wartym uwagi dla pracodawców.

-Prowadzę projekt "Bibliotek Podwórkowych" już trzeci rok- mówi Joanna, studentka IV roku bibliotekoznawstwa, wolontariuszka Stowarzyszenia ATD Czwarty Świat . -Poprzez książki dzielę się swoją pasją, zainteresowaniami z dzieciakami, które w jakiś sposób są narażone na wykluczenie. Współpracuję również ze środowiskiem bibliotekarzy, co może pomóc mi w znalezieniu pracy po skończeniu studiów.

Wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na płeć, wiek, status społeczny. Najważniejsza jest w tym przypadku motywacja i świadome podjęcie decyzji. Nie jest to praca należąca do najłatwiejszych, ale z pewnością nasze wysiłki zostaną docenione. Jeśli pomagamy innym ludziom, wytwarza się między nami specyficzna więź. Gdy działamy na polu kulturalnym, mamy szansę sprawić, że w mieście będą miały miejsce koncerty, festyny, festiwale. Dużym zainteresowaniem cieszą się też projekty studenckie, w czasie wakacji- jest to połączenie pracy ze zwiedzaniem, poznawaniem innych kultur. Wolontariat może czasem być też po prostu dobrą zabawą.

Jak widać, okazji do działania jest wiele. Wystarczy się dobrze rozejrzeć, do czego gorąco namawiam! Mamy jeszcze wiele do zrobienia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie