Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie marnuj pieniędzy na ROR

/and/
Większość bankowych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych ma zerowe oprocentowanie

Nie dbamy o tu, by nasze pieniądze przynosiły zysk. Według danych bankowych, ponad 35 naszych miliardów złotych leży na bankowych kontach, których oprocentowanie jest bliskie zeru.

Większości z nas pracodawca przelewa pieniądze na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, nazywany w skrócie ROR. Jednak oszczędnościowy jest on tylko z nazwy, bo większość z banków oferuje przy tego typu usłudze zerowe oprocentowanie.

KTÓRE ROR Z PROCENTAMI?
Czasami oprocentowanie ma znaczenie symboliczne, bo jak inaczej nazwać stawkę 0,1 procent czy nawet 0,01 procent w skali roku! W gronie wyjątków, czyli banków, gdzie rachunek wciąż ma jakąś funkcję oszczędnościową, znajdziemy Alior Bank, który oferuje konto z lokatą nocną pozwalającą zarobić ponad 2,5 procent w skali roku.

Z kolei Bank Ochrony Środowiska ma w ofercie Konto Wyjątkowe, które przynosi 8 procent dla kwot poniżej 3 tysięcy złotych, 4 procent dla oszczędności od 3 do 5 tysięcy złotych, a powyżej tej kwoty 3 procent. W Eurobanku na koncie online dostaniemy 3,5 procent w skali roku, a w Toyota Banku 2,75 procent, zaś na droższym koncie hybrydowym nawet 5 procent w skali roku.

LEPIEJ OSZCZĘDNOŚCIOWE
Inne banki, które mają mizernie oprocentowane rachunki, zwykle proponują swoim klientom wyżej oprocentowane konta oszczędnościowe. Największą zaletą kont oszczędnościowych jest oczywiście możliwość wypłaty pieniędzy w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Przeznaczone są dla osób, które chcą mieć stały dostęp do swoich oszczędności, ale jednocześnie szukają produktów wysoko oprocentowanych.

Wśród najpopularniejszych banków, w którym możemy założyć konto oszczędnościowe jest mBank - oferuje do 3,85 procent na rok, bezpłatne przelewy (wysokie opłaty za przelewy z kont oszczędnościowych są ich wyraźną wadą) i posiadając konto eMAX plus możemy założyć jednodniową lokatę z dzienną kapitalizacją odsetek, a odsetki będą codziennie dodane do naszego rachunku. Podobnie jest w ofercie MultiBanku - dającego do 4 procent odsetek w skali roku.

Konkurencją dla wymienionych może być Volkswagen Bank - zysk nawet 4,75 procent, Bank Pocztowy - 4,3 procent oraz nowe konto dbNET w Deutsche Bank (lokata z dzienną kapitalizacją na rachunku) - 4,05 procent i Toyota Bank, gdzie mamy do wyboru konto oszczędnościowe i konto hybrydowe z rozbudowaną ofertą oszczędnościową i lokatą, na której odsetki naliczane są co 1, 2 lub 3 dni - zarabia 5 procent w skali roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie