Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Nie Miej Tego Gdzieś". Rak jelita grubego wykrywany jest za późno. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii trwa ważna akcja

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba chorych na raka jelita grubego wzrośnie z 19 tysięcy przypadków rocznie do aż 27 tysięcy. Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach to trzeci ośrodek w Polsce, który przystąpił do ogólnopolskiej kampanii „Nie Miej Tego Gdzieś.”
Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba chorych na raka jelita grubego wzrośnie z 19 tysięcy przypadków rocznie do aż 27 tysięcy. Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach to trzeci ośrodek w Polsce, który przystąpił do ogólnopolskiej kampanii „Nie Miej Tego Gdzieś.” Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba chorych na raka jelita grubego wzrośnie z 19 tysięcy przypadków rocznie do aż 27 tysięcy. Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach to trzeci ośrodek w Polsce, który przystąpił do ogólnopolskiej kampanii „Nie Miej Tego Gdzieś.”

"Nie Miej Tego Gdzieś". Rak jelita grubego wykrywany jest za późno. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii trwa ważna akcja

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach rusza kampania „Nie Miej Tego Gdzieś. Wszystko na temat raka jelita grubego.”, organizowana przez Fundację EuropaColon Polska, której celem jest podnoszenie świadomości Polaków na temat tego nowotworu.
- W trakcie tej edycji towarzyszymy pacjentowi z rakiem jelita grubego i wspieramy go w kolejnych etapach choroby. Kontynuujemy też edukację na temat zapobiegania rakowi jelita grubego poprzez podnoszenie świadomości na temat czynników ryzyka i objawów, których nie należy ignorować. Zachęcamy do zgłaszania się na badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego po 50. roku życia, ponieważ wczesne wykrycie daje szanse na całkowite wyleczenie – wyjaśnia Iga Rawicka Prezes Fundacji EuropaColon Polska.

Rak jelita grubego to jedyny nowotwór układu pokarmowego, któremu można zapobiec. Łatwo się go diagnozuje, poddając się kolonoskopii lub wykonując test na krew utajoną w kale. Rak jelita grubego wcześnie wykryty daje niemal 90-procentową pewność wyleczenia. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba chorych na raka jelita grubego wzrośnie do około 27 tysięcy. Aktualnie mamy 19 tysięcy nowych przypadków rocznie, w tym 12 tysięcy zgonów, ponieważ w Polsce rak jelita grubego wykrywany jest zbyt późno - często w III lub IV stadium choroby, co stanowi ponad 65 procent nowo zdiagnozowanych przypadków.

- Mimo pozytywnego wyniku na krew utajoną w kale, nie poszłam na kolonoskopię, bo zwyczajnie bałam się tego badania. Poza tym myślałam, że po prostu mam hemoroidy. Ponieważ rak nie boli, żyłam sobie w nieświadomości, czułam się bardzo dobrze, aż rok temu pojawiła się większa ilość krwi w stolcu i to mnie już zaniepokoiło. Po wykonaniu kolonoskopii okazało się, że na końcu jelita mam dużego guza. Na początku byłam wściekła, bo przecież tak bardzo dbałam o swoje zdrowie, ale niestety kolonoskopii na czas nie wykonałam i mój nowotwór jelita grubego okazał się złośliwy. Zwracam się do Państwa z apelem wykonujcie kolonoskopię i gastroskopię, abyście nie musieli usłyszeć tej trudnej diagnozy. Rak nie daje żadnego znaku a badanie kolonoskopii nie boli i nie ma czego się bać. – komentuje swoją sytuację pani Wanda Pietraszko, pacjentka Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Pani Grażyna Mołas, która również usłyszała diagnozę raka jelita grubego dodaje: Dzięki skierowaniu lekarza POZ na krew utajoną w kale, wykonałam dwa badania w pewnym odstępie czasu, ale oba były pozytywne, wówczas skierowano mnie na kolonoskopię, która wykazała guza w jelicie grubym. Nie ma co się bać kolonoskopii. Okazuje się, że wszystko jest do przejścia. Nie było żadnych negatywnych odczuć. Korzystajcie Państwo z badań profilaktycznych. A dzięki kompleksowej opiece dzisiaj rak to nie wyrok, trzeba podejść do leczenia onkologicznego pozytywnie.

W ramach kampanii, w sobotę, 6 sierpnia, na Rynku w Kielcach odbędzie się akcja profilaktyczna, podczas której specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będą uświadamiać na temat raka jelita grubego, raka piersi i raka szyjki macicy. Można będzie również wykonać bezpłatną cytologię i mammografię. Akcja rozpocznie się o godzinie 10 i potrwa do godziny 17. Podobna akcja odbędzie się w niedzielę, 7 sierpnia, przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Rozpocznie się o godzinie 10 i potrwa do godziny 16.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie