Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie milknie pamięć o ofiarach pacyfikacji Boru Kunowskiego w lipcu 1943 roku. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
Uczestnicy uroczystości w Borze Kunowskim. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Uczestnicy uroczystości w Borze Kunowskim. Więcej na kolejnych zdjęciach. Archiwum Gminy Brody.
Zgodnie z tradycją w poniedziałek 4 lipca odbyła się uroczystość patriotyczna poświęcona pamięci 43 ofiar zbrodniczej akcji pacyfikacyjnej przeprowadzonej przez hitlerowców w Borze Kunowskim 4 lipca 1943 roku. Obecnie byli przedstawiciele gmin Brody i Kunów na pograniczu których leży Bór Kunowski.

Podczas tamtej pamiętnej „krwawej niedzieli” spalono żywcem w stodole 21 osób, w tym matki z małymi dziećmi, a od kul zginęły 22 osoby. W tym roku minęła 79 rocznica tego bestialskiego mordu.

Zbiórka uczestników odbyła się w miejscu gdzie kiedyś znajdowała się tamta stodoła, a gdzie dziś jest obelisk z krzyżem i pamiątkową tabliczką. Stąd zgromadzeni z pocztami sztandarowymi, przy dźwiękach muzyki marszowej granej przez orkiestrę dętą, przeszli do oddalonej o około jeden kilometr polany leśnej, będącej kiedyś miejscem spoczynku ofiar tej makabrycznej zbrodni, a gdzie obecnie znajduje się pomnik.

W tegorocznej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych gminy Brody na terenie której leży obecnie Bór Kunowski – wójt Marzena Bernat, wiceprzewodniczący Rady Gminy Tomasz Budzyń, przewodniczący Komisji Skarg Wniosków i Petycji Dariusz Łodej, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Leszek Sarna, radni Jadwiga Bonia, Anna Tomczyk, Beata Szustak i Marek Michalczewski.

Gminę Kunów reprezentowali: przewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie Piotr Rakoczy, radna Jadwiga Banasik, kierownik Referatu Spraw Obywatelskich, Rolnictwa i Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie Jarosław Adamski i przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej.

W imieniu poseł na Sejm Agaty Wojtyszek przybyła asystent Agnieszka Adamczyk.

Władze Powiatu Starachowickiego reprezentował członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, obecne były delegacje Polskich Drużyn Strzeleckich z komendantem, generałem Janem Grudniewskim, pułkownikiem Jerzym Brożyną, leśników, nauczycieli, szkół, straży pożarnej, stowarzyszeń, klas mundurowych szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach, sołtysi oraz mieszkańcy Boru Kunowskiego. Obecni byli żyjący naoczni świadkowie tamtych wydarzeń: Danuta Klepacz, Stanisława Pszonak i Aleksander Klepacz, dla których uroczystość w dniu 4 lipca jest zawsze okazją do wspominania osobistej tragedii związanej z utratą bliskich.

Jak prawie co roku przyjechali z Krakowa państwo Anna i Józef Babińscy, związani z rodziną Klepaczów zabitych w czasie pacyfikacji.

Na wstępie spiker uroczystości dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach Łukasz Gołda przywitał wszystkich obecnych i poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci poległych.

Później delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Wójt Marzena Bernat w swoim przemówieniu poprosiła o uczczenie minutą ciszy pamięci zmarłego 24 marca 2022 roku porucznika Aleksego Zaborskiego, Prezesa Starachowickiego Koła Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich uczestniczącego od wielu lat w uroczystości ku czci ofiar pacyfikacji Boru Kunowskiego.

Następnie przypomniała dramatyczne wydarzenia z 4 lipca 1943 roku, wspominając, że „to właśnie pamięć o tragicznie przelanej krwi wzywa nas, abyśmy bez względu na wszelkie okoliczności przybyli tutaj, aby uczcić męczeństwo i modlić się za 43 mieszkańców Boru Kunowskiego, bestialsko zamordowanych przez hitlerowców”.

Okolicznościowy list od Poseł Agaty Wojtyszek odczytała asystent Agnieszka Adamczyk.

Mszę w imieniu ofiar tej zbrodni wojennej celebrowali ksiądz Sławomir Kurpiński, proboszcz parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Janiku, który wygłosił długą patriotyczną homilię i ksiądz Jerzy Eichler, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Władysława w Kunowie, który na koniec sprawowanej mszy odczytał nazwiska wszystkich 43 ofiar pacyfikacji.

Wójt Marzena Bernat na zakończenie podziękowała wszystkim za przybycie i za wspólna modlitwę w intencji mieszkańców Boru Kunowskiego zabitych podczas pacyfikacji 4 lipca 1943 roku.

Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie