Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Barbara Erber, znana kielecka badaczka dziejów kultury

KRA
30 marca w wieku 94 lat zmarła znana kielecka badaczka dziejów kultury, Barbara Katarzyna Erber (z domu Szopa) – etnograf, historyczka sztuki ludowej, muzeolog.

Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie zaczęła opracowywać bibliografię etnograficzną dotycząca obszaru ówczesnego województwa kieleckiego. Kustosz Muzeum Świętokrzyskiego - Aleksandra Zasuszanka Dobrowolska, zaproponowała jej przeniesienie się do Kielc i etat naukowy w Dziale Etnografii, którego w 1968 roku została kierownikiem.

W latach 1968-73, pracowała nad dokumentowaniem zanikającego, regionalnego budownictwa ludowego, tworząc podwaliny Parku Etnograficznego w Tokarni. Publikowała rozprawy na temat garncarstwa ludowego, wytwórców grzebieni tkackich, profesjonalne monografie z dziedziny historii sztuki, dotyczące najwybitniejszych artystów ludowych regiony świętokrzyskiego, organizując wystawy ich dzieł. Gromadziła te dzieła wraz z mężem, też naukowcem, Czesławem Erberem, ich kolekcję rzeźby ludowej specjaliści uważają za najcenniejszą w regionie. W roku 1984 jej naukowa i społeczna działalność została zauważona i uhonorowana prestiżową nagrodą regionalną "Na najciekawsze wydarzenie muzealne 1983 roku", w rok później przyznano jej nagrodę Funduszu Nauki i Kultury im. Stanisława Staszica za wybitne osiągnięcia na rzecz upowszechniania wiedzy o sztuce ludowej Kielecczyzny. W roku 1988 otrzymała Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki. W 2002 roku nadano Katarzynie Erber godność Honorowego Członka Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Muzealnicy Świętokrzyscy w Internecie napisali: "Smutna wiadomość o śmierci naszej koleżanki muzealnej Barbary Katarzyny Erber. Barbara Erber była etnografem, od 1962 roku do emerytury w 1990 r. pracowała i kierowała dziełem etnograficznym Muzeum Narodowego w Kielcach. Jej zasługi dla dokumentowania i upowszechniania wiedzy o kulturze artystycznej wsi kieleckiej są nie do przecenienia. Organizując wystawy i przygotowując publikacje o ludowych twórcach wprowadziła do naszej szerokiej świadomości postacie takich nieprzeciętnych artystów, jak Tadeusza Żaka, Joanny Wiśnios, Józefa Piłata, Jana Bernasiewicza i wielu innych. Odejście Pani Barbary to jeszcze jeden impuls do podjęcia na nowo inicjatywy stworzenia słownika świętokrzyskich muzealników. Udało się nam zgromadzić dotychczas zaledwie około 10 biogramów. Na razie zrobimy to na stronie internetowej oddziału, którą uruchomimy w tym roku."

Także Stowarzyszenie Historyków Sztuki - Oddział Kielce podało wiadomość: "Z przykrością chcemy poinformować, że odeszła Barbara Erber (1928-2023) wybitna świętokrzyska etnograf, muzealnik i naukowiec. Należała do członków założycieli kieleckiego oddziału Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Przez niemal całą karierę zawodową pracowała w Dziale Etnograficznym Muzeum Narodowego w Kielcach. Była autorką szeregu ciekawych wystaw i cennych poznawczo publikacji dotyczących sztuki ludowej regionu kieleckiego. Prowadzona przez nią inwentaryzacja świętokrzyskiego budownictwa wiejskiego i sztuki ludowej została wykorzystana do stworzenia Skansenu Budownictwa Ludowego w Tokarni pod Kielcami. Zdjęcie za: Judycki Z., Siwek J., "Kto jest kim w Kielcach. Informator biograficzny".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie