Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Bogdan Kolbus, wielki animator kultury w Starachowicach

Kazimierz Cuch
Stanisława i Bogdan Kolbusowie w swoim mieszkaniu w 2005 roku
Stanisława i Bogdan Kolbusowie w swoim mieszkaniu w 2005 roku Fot. Kazimierz Cuch
W środę 6 stycznia odszedł Bogdan Kolbus, wieloletni animator kultury w Starachowicach. Miał 84 lata. Pogrzeb Bogdana Kolbusa odbędzie się w sobotę 9 stycznia o godzinie 12 w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach i na cmentarzu parafialnym przy ulicy Zgodnej.

Bogdan Kolbus to najpierw pracownik, a potem kierownik Zakładowego Domu Kultury w Starachowicach, dziś Parku Kultury, założyciel Zespołu Estradowego „Wiarusy”, człowiek, który ukochał amatorski ruch artystyczny i sztukę. Przez całe dorosłe życie “działał” w kulturze. Robił to amatorsko i profesjonalnie, w byłej FSC Starachowice, w Marynarce Wojennej, kierując przez 15 lat Zakładowym Domem Kultury Fabryki Samochodów Ciężarowych, w fabrycznym Zespole Pieśni i Tańca i w ostatnich latach w Klubie Oficerów Rezerwy Ligi Obrony Kraju.

Jak podkreślał w rozmowie z nami, w 2005 roku, “Wiarusy” tworzyli razem ze Stanisławem Foremniakowskim, przez przyjaciół nazywanym Donkiem, za namową szefa Klubu Oficerów Rezerwy Ligi Obrony Kraju, Włodzimierza Werysa, byłego prezydenta Starachowic.

Bogdan Kolbus urodził się w 1935 roku w Starachowicach gdzie spędził lata wojenne i rozpoczął naukę w szkole. Teatrem za-fascynował się już w wieku 10 lat za sprawą amatorskiego ze-społu teatralnego założonego przez księdza Stanisława Rączkiewicza przy parafii Wszystkich Świętych, pod koniec wojny. Pierwszą sztuką, w której zagrał była opowieść o życiu świętego Stanisława Kostki. Gdy zespół przestał istnieć Bogdan Kolbus przystąpił do młodzieżowej orkiestry dętej, następnie do kolejnej grupy aktorskiej. Po krótkim pobycie we Wrocławiu powrócił do Starachowic gdzie rozpoczął pracę w Fabryce Samochodów Ciężarowych. Od początku istnienia grupy występował w Zespole Pieśni i Tańca przy Zakładowym Domu Kultury, był tam solistą. Zespół, który liczył ponad sto osób składał się z baletu, orkiestry i chóru, znany był nie tylko w mieście, ale i całej Polsce, na swoim koncie miał też wyjazdy zagraniczne do ówczesnych krajów demokracji ludowej. Zespół zaproszono do Opola gdzie podczas Festiwalu Polskiej Piosenki pan Bogdan miał solowy występ. Bogdan Kolbus pracował w Domu Kultury w latach 1975-1990, przez trzy ostatnie lata był kierownikiem placówki. Ostatni występ pana Bogdana w zespole „Wiarusy” miał miejsce podczas jubileuszu 10-lecia „Wiarusów” w 2010 roku. Prywatnie był mężem pani Stanisławy, ojcem dwóch synów Adama i Wojciecha, dziadkiem. Uwielbiał wszelkie wydarzenia kulturalne, żywo interesował się też starachowickim sportem (był w Zarządzie Starachowickiego Klubu Sportowego STAR). Jeszcze nie-dawno pojawił się w Parku Kultury na konsultacjach społecznych gdzie zabierał głos na temat wizji rozwoju kultury w Starachowicach.

“Wiarusy” to była jego ostatnia inicjatywa kulturalna. Szczegółowo opowiedział nam o tym w 2005 roku. -Dlaczego powstaliśmy? Bo takie było zapotrzebowanie społeczne. Zawsze były kłopoty z częścią artystyczną wszelkiego rodzaju wieczornic, rocznic, innych uroczystości. Zaczęliśmy śpiewać pieśni patriotyczne, wszyscy w mundurach wojskowych, każdy swojej formacji. Tylko Grażyna Budziasz, nasza solistka, nie ma wojskowego stażu. Trafiła do nas z Kielc, razem z Donkiem Foremniakowskim. Bardzo się jej podobał mundur mary-narski i taki jej uszyliśmy- z humorem wspominał początki zespołu. Teraz „Wiarusy” coraz częściej śpiewają pieśni popularne i piosenki biesiadne.

Najmłodszy syn Genowefy (z domu Reczek) i Grzegorza Kol-busów urodził się 8 kwietnia 1935 roku w Starachowicach. Tata pracował wtedy w Zakładach Starachowickich, podczas okupacji w tym samym miejscu, ale wtedy w Herman Goering Werke, po wojnie w Fabryce Samochodów Ciężarowych Starachowice, jako brygadzista na tokarkach. Mama zajmowała się domem i wychowaniem trójki dzieci.

Naukę zaczął jeszcze podczas okupacji, kontynuował po wojnie. Zasadniczą Szkołę Zawodową zrobił w PAFAWAGu, we Wrocławiu. Potem wrócił do Starachowic. Zaczął pracę w Fabryce Samochodów Ciężarowych Starachowice mając 17 lat, w 1952 roku. Ukończył Technikum Mechaniczne. Pracując w planowaniu na Wydziale Kuźni, potem na Wydziale Montażu Samochodów już udzielał się w parafialnym zespole teatralnym i w Zakładowym Domu Kultury. Wojsko odsłużył w Marynarce Wojennej, jako mechanik sprzętu radio-lokacyjnego, w Ustce, a potem w Gdańsku. Dlatego w „Wiarusach” i Klubie Oficerów Rezerwy Ligi Obrony Kraju występował w mundurze marynarza.

Po wojsku od razu poszedł do Zespołu Pieśni i Tańca przy Fabryce Samochodów Ciężarowych Starachowice, potem tam pracował, jako zastępca kierownika Zakładowego Domu Kultury, natomiast kierownikiem był 15 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie