Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebieska Seria PGNiG Superliga. Sportowcy pomogą zrozumieć autyzm? Zobacz zdjęcia z wyjątkowego meczu w Kielcach

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
W ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w wielu polskich miastach odbyły się mecze Niebieskiej Serii PGNiG Superliga Kobiet i Mężczyzn. Kielce również znalazły się na niebieskiej mapie. Jak zapowiada koordynator akcji w regionie świętokrzyskim, to dopiero początek. Podobnych przedsięwzięć szerzących świadomość o autyzmie ma być więcej.

Organizatorem wydarzenia w Kielcach, z udziałem drużyn Łomża Vive Kielce, TORUS Wybrzeże Gdańsk oraz Suzuki Korona Handball, był Robert Hanulak, radny gminy Zagnańsk. Dzięki jego inicjatywie, harcerze z 27 Drużyny Harcerskiej imienia Tadeusza Kościuszki oraz uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu przy Szkole Podstawowej numer 1 w Zagnańsku oraz dzieci ze Studia Twórczego Rozwoju - więcej niż szkoła językowa w Zagnańsku, mieli przyjemność wyprowadzić na płytę boiska mistrzowską drużynę szczypiornistów.

Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia:

O tym, jak akcję udało się zorganizować w Kielcach opowiada Robert Hanulak, radny gminy Zagnańsk, któremu powierzono kierowanie wydarzeniem w województwie świętokrzyskim. - Na aukcji charytatywnej wylicytowałem koszulkę Jakuba Żubrowskiego, byłego piłkarza Korony Kielce obecnie grającego w Zagłębiu Lubin. Bardzo cenię Kubę jako sportowca, znam też osobiście jego mamę, którą przy okazji serdecznie pozdrawiam. Po zakończeniu licytacji organizator zbiórki był zadziwiony, że mieszkaniec Zagnańska licytuje koszulkę w Lubinie. Nawiązaliśmy kontakt, rozmawialiśmy wielokrotnie, a jedna z tych rozmów dotyczyła “Zobaczyć Lili - autystyczna autentyczna historia” i organizacji właśnie Niebieskiej Serii PGNiG Superligi, czyli dwóch meczów piłki ręcznej w Kielcach. Konkretnie dotyczyło to meczu Łomża Vive Kielce oraz Suzuki Korona Handball.

Jak podkreśla radny, w Polsce żyje ponad 340 000 osób autystycznych. - Budowanie świadomości na temat autyzmu jest bardzo ważne. Potrzebujemy wiedzieć, że autyzm to nie jest choroba. Autyzmu się nie leczy. Autyzm trzeba zaakceptować. Coraz częściej będziemy spotykać dzieci, młodzież a także osoby dorosłe ze spektrum autyzmu. Jak się wtedy zachować? Jak reagować na przykład na jakąś awaryjną sytuację? Albo jak rozmawiać z rodzicami dziecka autystycznego. Jest to współcześnie bardzo ważny temat, którym należy się zająć aby nie był tak bardzo obcy. Uważam, że połączenie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu i połączenie go z wydarzeniem sportowym było strzałem w dziesiątkę. Sport oraz zaangażowanie sportowców w tę akcję daje szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Mecze piłki ręczne ściągają na halę całe rodziny a dzięki temu, że podczas meczu działały punkty informacyjne, wiele osób mogło zadać pytanie specjalistom na przykład czym jest autyzm lub jakie są jego objawy. Dodatkowo wydarzenia były transmitowane w telewizji, co jeszcze bardziej zwiększyło ilość odbiorców w całej Polsce. To, co mogę powiedzieć ta daną chwilę to to, że ta akcja dopiero się rozkręca. Plany są bardzo ambitne dotyczą również bezpośrednio gminy Zagnańsk i na pewno jeszcze nieraz usłyszymy o Lili i będziemy budować w społeczeństwie świadomość autyzmu.

Akcję udało się zorganizować dzięki wsparciu wielu osób. - Z tego miejsca serdecznie dziękuję Pawłowi Maserakowi oraz Pawłowi Burczykowi za ogromne zaufanie i powierzenie mi tego wyjątkowego zadania. Dziękuję za pomoc i wsparcie przy organizacji pani wicemarszałek Renacie Janik, pani dyrektor Elżbiecie Korus, dadnemu Rady Miasta Kielce Arkadiuszowi Ślipikowskiemu, Sandrze "Adrenalinie" Drabik, Paulinie Papka z Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział Kielce i całemu wspaniałemu zespołowi specjalistów za stworzenie punktów informacyjnych. Dziękuję harcerzom z 27. DH im. Tadeusza Kościuszki oraz uczniom ze Szkolnego Koła Wolontariatu przy SP nr 1 w Zagnańsku oraz dzieciom ze Studia Twórczego Rozwoju w Zagnańsku za zaangażowanie i mistrzowskie wprowadzenie drużyny Łomża Vive Kielce na płytę boiska. Dziękuję Rodzicom dzieci za obecność nie tylko podczas niedzielnego wydarzenia, ale również podczas wielu akcjach charytatywnych, które razem organizowaliśmy. Dziękuję Pani Dorocie Sabat za olbrzymie zaangażowanie i zaufanie oraz dziękuję mojej żonie Aleksandrze i córce Hani za to, że działamy zawsze razem i zawsze w służbie ludziom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie