Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niełatwe wyzwania w oświacie dla gminy Opatów

an
Andrzej Nowak
Rozmowa z przewodniczącym Komisji Oświaty, Wychowania, Kultury, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Opatowie, Marcinem Słapkiem.

Jak samorząd Opatowa odnosi się do przedstawionych zmian w funkcjonowaniu oświaty? Przypomnijmy, że reforma zakłada między innymi likwidację gimnazjów, wprowadzenie 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum, 5-letniego technikum, a także wprowadzenie dwustopniowych szkół branżowych w miejsce obecnych szkół zawodowych.

Gmina Opatów jako organ prowadzący szkoły bacznie śledzi proponowane zmiany w systemie edukacji. Nikt z nas nie ma wątpliwości, że najważniejsze jest „dziecko- uczeń”. Odbywamy wiele rozmów w urzędzie nad ewentualnym wprowadzeniem zmian tak, aby uczniowie, rodzicie i nauczyciele jak najmniej dotkliwie poczuli ich wprowadzanie. Mogę zapewnić, że wszelkie zmiany organizacyjne szkół przed ich wprowadzeniem będą konsultowane zarówno z rodzicami reprezentującymi społeczność uczniowską, jak i dyrektorami placówek i środowiskiem nauczycielskim. Będzie to trudny okres wymagający wiele pracy, wielu analiz i konsultacji. Jeżeli jednak rząd zdecyduje o wprowadzeniu reformy oświaty, będziemy musieli podjąć czynności mające na celu jak najłagodniejsze dostosowanie naszych placówek do obowiązującej ustawy.

Z jakimi opiniami spotyka się pan przewodniczący podczas rozmów z uczniami, ich rodzicami, nauczycielami?

Jak to zwykle bywa wprowadzanie nowych reform wzbudza wiele wątpliwości i rodzi wiele pytań. Wiele środowisk mocno krytykuje proponowane reformy i już zapowiedziało złożenie wniosku o wotum nieufności dla minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Przeciw reformie oświaty wypowiada się również wiele środowisk pozarządowych zarzucając jej chaos i brak spójności. Musimy zrozumieć zaistniałe wątpliwości społeczeństwa. Wielu rodziców i nauczycieli obawia się, że zanim nowy system zacznie dobrze funkcjonować pogorszy się jakość nauczania. Niepokojący jest również fakt, że w okresie przejściowym w tej samej szkole będą uczyły się dzieci według dwóch różnych systemów. Wszyscy krytycy reformy straszą społeczeństwo bolesnym eksperymentem rządu, który głównie dotknie nauczycieli i samorządy jako organy wprowadzające nową reformę. Jednak społeczeństwo jest mocno podzielone w kwestii wprowadzenia reformy oświaty. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę Vulcan na 12 tys. respondentów 64 proc. rodziców popiera planowane zmiany w edukacji. Trzyletnie gimnazja do tej pory mają dużo przeciwników i tyle samo zwolenników.

Ilu uczniów w gminie Opatów dotknąć może nowa reforma?

W obecnym roku szkolnym w naszych placówkach mamy obecnie 603 uczniów w szkołach podstawowych, łącznie 32 oddziały i 314 uczniów w szkołach gimnazjalnych, łącznie 12 oddziałów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie