Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemal 300 rasowych gołębi na jubileuszowej wystawie w Starachowicach (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
Wśród zwiedzających Hubert, Karolina, Dominika Pająk, z mamą Barbarą
Wśród zwiedzających Hubert, Karolina, Dominika Pająk, z mamą Barbarą K. Cuch
Kilkaset ptaków, kilkuset zwiedzających, wielu kupujących było na XX Wystawie Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego w Starachowicach.

Wystawcy z Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska- Kamiennej, Kielc, Starachowic, Chęcin, Bodzechowa, Iłży, Rzeczniowa -koło Iłży, Miłkowa -koło Ostrowca Świętokrzyskiego, Szerzaw -w gminie Pawłów, Jakubowic -w powiecie Opatów wystawili blisko 400 gołębi, 30 ras oraz kilkadziesiąt okazów ptactwa ozdobnego. Ogółem wystawiało w Starachowicach 31 wystawców.
Regionalna Wystawa Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego w starachowickim w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 zgromadziła w sobotę i niedzielę kilkuset widzów, miłośników ptaków.

Przeważali hodowcy tak gołębi jak i ptactwa ozdobnego. Ale było też dużo zwiedzających, nie hodujących ptactwa, w tym wielu rodziców z dziećmi. Byli weterynarze, którzy oferowali leki dla ptactwa i fachowe porady. Wystawie towarzyszyła giełda gołębi i ptactwa ozdobnego.

-Hodowla gołębi to przede wszystkim przyjemność. Ja zacząłem je hodować gdy miałem 15 lat. Teraz mam 70 lat. Hodowałem gołębie pocztowe, ale zaprzestałem, bo to bardzo kosztowne hobby i wymaga sporo wysiłku oraz czasu. Chociaż sukcesy tych gołębi dawały wiele satysfakcji. Wtedy jeszcze pracowałem, więc przestawiłem się na gołębie rasowe, ozdobne. Tu też mam sukcesy. Mój gołąb perłowy został uznany jako najlepszy w swojej rasie-nieco chwali się Jerzy Przydatek, hodowca gołębi rasowych ze Starachowic.

Celem takich wystaw jest pokazanie najlepszych okazów w naszym regionie, umożliwienie dzieciom i dorosłym bliższego kontaktu z przyrodą.
-Miłość do ptaków i zwierząt oraz do przyrody jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego człowieka, kształci charakter, wyzwala pozytywne emocje, uczy ochrony przyrody i środowiska- wyjaśnił prezes starachowickiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego Krzysztof Wanat, na co dzień hodowca wielu gołębi, laureat wielu mistrzowskich tytułów.

EMOCJE NA GIEŁDZIE I WYSTAWIE

Obok wystawy funkcjonowała giełda nadwyżek hodowlanych, gdzie podczas transakcji kupna-sprzedaży emocje sięgały zenitu. Ale ceny nie były porywające. Dobrego srebrniaka można było kupić już za 50 zł. A najlepsze okazy przekraczają wartość 2 tys. zł. Gołębie rasowe są szczegółowo znakowane, mają rodowody i kradzież takiego gołębia nie na wiele się zdaje. Bo nie można go nigdzie wystawiać.
Wśród gołębi dominowały srebrniaki polskie, których wystawiono 88 i niemieckie wystawowe- 34 szt.. Wśród ptactwa ozdobnego było kilkanaście kurek ozdobnych rasy silka jedwabista i 10 kurek białoczub polskich.
Wspomniany Krzysztof Wanat, gospodarz wystawy, podkreślił, że wiele gołębi wśród wystawianych to medalowe okazy, bardzo cenne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie