MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni, ich rodzice oraz nauczyciele uczyli się od siebie nawzajem

Anna Śledzińska
Nauczyciele i rodzice osób niepełnosprawnych, biorący udział w zajęciach w ramach projektu „Uczymy się od siebie nawzajem”  podkreślają, że rzeczywiście wiele sobie nawzajem przekazali.
Nauczyciele i rodzice osób niepełnosprawnych, biorący udział w zajęciach w ramach projektu „Uczymy się od siebie nawzajem” podkreślają, że rzeczywiście wiele sobie nawzajem przekazali. Anna Śledzińska
Przez kilka miesięcy dziesięcioro niepełnosprawnych oraz ich rodzice, brało udział w projekcie „Uczymy się od siebie nawzajem”.

Wybrali dziesięcioro uczniów
Jego celem była aktywizacja osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin, a organizatorami Zespół Szkół Specjalnych, Stowarzyszenie Źródło oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego. Zwieńczeniem była konferencja, na którą zaproszono przedstawicieli organizacji zajmujących się rehabilitacją i aktywizacją niepełnosprawnych.
- Projekt trwał od maja do listopada i był skierowany do uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców. Brali wspólnie udział w zajęciach plastycznych, florystycznych i informatycznych, przeprowadzonych między innymi we współpracy Centrum Kształcenia Ustawicznego - mówi Elżbieta Rutecka, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych. - Możemy mówić o sukcesie. Uczestnicy poznali nowych ludzi, nabyli umiejętności niezbędne do funkcjonowania we współczesnym świecie, poszerzyli swoją wiedzę.

Uczyli się od siebie
Jak sama nazwa projektu wskazuje, chodziło w nim o to, by uczestnicy wymieniali się doświadczeniami. Stąd udział w zajęciach także nauczycieli szkoły specjalnej i Centrum Kształcenia Ustawicznego.
- Podczas zajęć mogliśmy liczyć na wspaniałą opiekę instruktorów, którzy mieli bardzo dobre podejście i na ciepłą, rodzinną atmosferę. Nauczyłam się wraz z synem między innymi obsługi nowych programów komputerowych i zdobienia metodą decoupage. Wykorzystujemy to na co dzień - mówi pani Edyta, matka jednego z uczniów.

Nie tylko ten projekt
Konferencja na zakończenie projektu była okazją do zaprezentowania innych form pracy z osobami niepełnosprawnymi w powiecie ostrowieckim.
O działaniach podejmowanych przez Zespół Szkół Specjalnych mówiły Elżbieta Rutecka oraz nauczycielki Elżbieta Wypchło i Justyna Buczałowska. Zaproszono również do podzielenia się informacjami kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej Szansa przy ulicy Żabiej Roberta Rogalę, Mieczysława Libudę z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Katarzynę Sobczyk z Agencji Rozwoju Lokalnego.

Będą kiermasz i Jasełka
Uczestnicy spotkania mogli też obejrzeć dekoracje wykonane przez uczestników projektu. W Zespole Szkół Specjalnych trwają przygotowania do tradycyjnego już kiermaszu świątecznego, podczas którego kupować i licytować można stroiki i ozdoby świąteczne.
- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą kupić nietuzinkowe i niepowtarzalne ozdoby świąteczne na 12 grudnia, a kilka dni później na nasze Jasełka, w wykonaniu uczniów i nauczycieli szkoły - dodaje Elżbieta Rutecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie