Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieprawdopodobny sukces! Nasz maturzysta jednym z najlepszych matematyków świata!

Mateusz Bolechowski
Filip Borowiec - maturzysta I Liceum imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, mieszkaniec Suchedniowa jest jednym z najlepszych matematyków na świecie.
Filip Borowiec - maturzysta I Liceum imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, mieszkaniec Suchedniowa jest jednym z najlepszych matematyków na świecie.
Suchedniowianin Filip Borowiec zdobył złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Amsterdamie. W imprezie brało udział ponad pół tysiąca osób ze 101 krajów całego świata.

Oni mu pomogli

Doktor Andrzej Lenarcik z Politechniki Świętokrzyskiej wraz z profesorem Michałem Wojciechowskim z Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach pracował z Filipem Borowcem. Obaj odegral ważną rolę w przygotowaniu Filipa do Olimpiady.
/pio/

Największy sukces w historii województwa

Największy sukces w historii województwa

Doktor Andrzej Lenarcik z Politechniki Świętokrzyskiej: - Filip odniósł największy matematyczny sukces w historii naszego województwa. Był to też jeden z najlepszych występów Polaków na olimpiadach matematycznych. W tej dziedzinie osiągnął wszystko co możliwe, teraz przed nim kariera naukowa. Sukces jest o tyle ważny, że Filip pokazał hart ducha. Trudniej czasem potwierdzić kolejny raz swój sukces, niż go osiągnąć.

Część konkursowa trwała dwa dni, w każdym z nich trzeba było rozwiązać trzy zadania o wysokim poziomie trudności. Abiturient I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, a od października student matematyki i informatyki Uniwersytetu Warszawskiego poradził sobie doskonale. Rok wcześniej na tej samej olimpiadzie, w Kazachstanie, zdobył srebrny medal. Teraz dzięki swoim umiejętnościom przywiezie do Polski złoty krążek.

Arcytrudne zadania rozwiązał na 95,74 procent, jako najlepszy z Polaków i jeden z najlepszych na świecie młodych matematyków. O jego niezwykłym talencie i pracy w samych superlatywach wypowiadają się nauczyciele - od gimnazjum po akademickich, z którymi współpracował.

Z sukcesu syna ogromnie się cieszy jego tata, Marek Borowiec. Na pytanie czy jest dumny, odpowiada - od kilkunastu lat!

Aby uzmysłowić poziom światowej olimpiady, prezentujemy jedno z zadań, jakie należało w tym roku rozwiązać. Dana jest liczba całkowita n > 0. Mamy do dyspozycji wagę szalkową i n odważników o masach 20, 21, . . . , 2n−1. Chcemy kolejno, jeden po drugim, położyć wszystkie odważniki na szalkach wagi w taki sposób, by prawa szalka nigdy nie była cięższa, niż lewa szalka. W pojedynczym kroku wybieramy jeden z odważników, które nie zostały jeszcze użyte i dokładamy go albo na lewą, albo na prawą szalkę. Postępujemy w ten sposób do momentu, w którym wszystkie odważniki znajdą się na wadze. Wyznaczyć liczbę sposobów wykonania opisanych wyżej czynności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie