Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niestety, jest nas coraz mniej – w powiecie kazimierskim już poniżej 34 tysięcy

ali
Nie było tak bardzo oczekiwanego przełomu w demografii. 2017 rok zapisał się w statystykach jako kolejny rok spadku liczby mieszkańców powiatu kazimierskiego.

Spadek liczby mieszkańców to problem całej Polski. Malejąca liczba urodzeń, młodzi wyjeżdżający masowo „za chlebem”, starzejące się społeczeństwo - powiat kazimierski stanowi odbicie sytuacji, jaką mamy dzisiaj w całym kraju.

Spójrzmy na dane statystyczne. Ostra „jazda w dół” zaczęła się kilka lat temu. Wprawdzie w niektórych gminach spadek liczby mieszkańców został wyhamowany, lecz w skali powiatu przełomu nie widać. To zły znak.

Mamy fatalny profil

Zbyt mało urodzeń, coraz starsi mieszkańcy i emigracja zarobkowa - tak wygląda demograficzny profil Polski 2017 roku, w opublikowanej ostatnio diagnozie Rządowej Rady Ludnościowej. Raporty przygotowano dla każdego z 16 województw; w tym świętokrzyskiego. Negatywne tendencje rysują się najmocniej w - mówiąc obrazowo - „Polsce B”, do której, chcemy tego czy nie, jesteśmy zaliczani.

Fatalne prognozy demograficzne to nie tylko liczby, punkt wyjścia do badań analityków. Stale malejąca liczba ludności przekłada się na nasze życie codzienne. „Zła demografia” uderza w finanse gmin; zwłaszcza tych biedniejszych.

- Wyludnianie niektórych gmin może doprowadzić do niewydolności finansowej samorządów - przestrzega profesor Józefina Hrynkiewicz, posłanka, przewodniczącej Rządowej Rady Ludnościowej.

Nasz powiat się kurczy

Przejdźmy z Warszawy na nasze podwórko. Dane statystyczne nie pozostawiają złudzeń: liczba mieszkańców powiatu kazimierskiego systematycznie spada, z roku na rok. Teraz - już poniżej kolejnej bariery: 34 tysięcy osób.
Gorzej, że wyludnia się również stolica powiatu. Kazimierza Wielka ma teraz tylko 5295 mieszkańców, a liczba ludności w gminie spadła po raz pierwszy poniżej 16 tysięcy.

Dlaczego tak się dzieje? Socjologowie powtarzają jak mantrę: zła koniunktura, stagnacja gospodarcza, brak perspektyw. Młodzi wyjeżdżają w poszukiwaniu lepszej pracy, lepszych zarobków. Normalne, to są przecież fundamentalne prawa ekonomii. Ale... boli.

Powiat kazimierski się kurczy. To kolejny rok, w którym liczba urodzin - w statystykach - była mniejsza, i to znacznie, od liczby zgonów. Można przyjąć, że średnio dwa razy więcej ludzi dzisiaj umiera, niż rodzi się dzieci. Najkorzystniejszą sytuację ma gmina Bejsce: urodziło się 31 dzieci, przy 52 zgonach. Na przeciwnym biegunie gmina Skalbmierz: 35 noworodków - zmarło 90 osób.

To nie jest tsunami

Jak odwrócić niekorzystne tendencje? Zdaniem ekspertów, konieczne są zmiany w polityce społecznej. Także w sektorze wsparcia rodzin, z przeniesieniem „na doły”. Negatywne tendencje mają zmienić, między innymi, flagowe programy rządowe, jak: 500+, Mieszkanie+. Gołym okiem widać, że drgnęło, choć na pełne efekty przyjdzie jeszcze poczekać.

To, co może zrobić władza centralna, to tworzyć korzystne warunki. Ekonomiczne, mieszkaniowe, dochodowe, zatrudnieniowe. Ale i samorządy powinny podjąć działania na tym polu. Nie „na dziś” - „na jutro”, z wyprzedzeniem.

- To nie jest tsunami, to nie jest huragan, który przychodzi niespodziewanie w ciągu killku godzin. To, że będzie taka, a nie inna struktura ludności, jest przewidywalne - uważa profesor Józefina Hryniewicz
Gminy w liczbach
więcej nas umiera niż rodzi się dzieci

Statystyki demograficzne w naszym powiecie są fatalne. W dalszym ciągu mamy dużo więcej zgonów, niż urodzeń dzieci. Popatrzmy, jak to wygląda w gminach powiatu kazimierskiego. Kazimierza Wielka: 100 urodzeń - 194 zgony, Bejsce: 31 urodzeń - 52 zgony, Czarnocin: 27 urodzeń - 63 zgony, Opatowiec: 21 urodzeń - 45 zgonów, Skalbmierz: 35 urodzeń - 90 zgonów (dane za 2017 rok).

W górę i w dół

W trzech z pięciu gmin powiatu kazimierskiego: Czarnocin, Opatowiec i Skalbmierz odnotowano nieznaczny wzrost liczby mieszkańców w stosunku do 2016 roku. W dwóch nastąpił spadek - to gminy Bejsce i Kazimierza Wielka. Cały powiat kazimierski stracił w 2017 roku blisko 400 mieszkańców. Największym ośrodkiem jest nadal Kazimierza Wielka, która liczy 5293 mieszkańców. W drugim co do wielkości Skalbmierzu mieszka
1275 osób.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018 w Świętokrzyskiem. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów



QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny, wybierz miss studniówki

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski. Najważniejsze informacje z kraju

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie