Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieubezpieczeni pacjenci również będą mogli skorzystać z pomocy lekarza

Izabela Mortas
Od czwartku, 12 stycznia, każdy pacjent, nawet nieubezpieczony, będzie miał dostęp do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Tak wynika z nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dotyczącej dostępu wszystkich do podstawowej opieki zdrowotnej, która tego dnia wejdzie w życie.

Wprowadzane zmiany mają ułatwić dostęp do świadczeń osobom, które posiadają do nich prawo, chociaż system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) tego nie potwierdza, w tym także tym, które nie dopełniły obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. W praktyce oznacza to, że z podstawowej opieki lekarskiej skorzysta każdy – nawet osoba, która świadomie skłamie, składając oświadczenie o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, nowe przepisy wyeliminują sytuacje, gdy pacjenci nie korzystali ze świadczeń z obawy przed poniesieniem kosztów.
– Zniesienie utrudnień dla pacjentów i zaoszczędzenie pieniędzy, które należałoby przeznaczyć na ewentualne dalsze leczenie specjalistyczne, to korzyści, które przeważają nad ewentualnymi kosztami ponoszonymi przez fundusz w związku z udzieleniem świadczeń osobom nieuprawnionym – mówi Milena Kruszewska, rzeczniczka prasowa ministra zdrowia.

Z doświadczeń ministerstwa wynika, że większość pacjentów, którym system eWUŚ nie potwierdza prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, to osoby, które potencjalnie mają do nich prawo z tytułu ubezpieczenia, ale nie zostały do niego zgłoszone.
– Dlatego jednocześnie wprowadzamy inne ważne rozwiązanie – możliwość dokonania wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Zagwarantuje ono, że Narodowy Fundusz Zdrowia odstąpi od ściągania od pacjenta należności, jeżeli jedyną przyczyną w chwili uzyskania świadczenia był brak zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego – dodaje rzeczniczka.

W dalszym ciągu pacjenci są zobowiązani do potwierdzania prawa do świadczeń, tak jak działo się to do tej pory.
Zarządzający przychodniami mają obawy związane ze zmianami w ustawie – dotyczą one zarówno finansowania, jak i zakresu pomocy, jaką otrzyma pacjent widniejący w systemie eWUŚ jako nieubezpieczony. – Na razie jest wiele interpretacji tej ustawy, z których do końca nie wynika, kto za świadczenia zapłaci. Jestem zaniepokojona tym, że dodatkowymi kosztami może być obarczona przychodnia – mówi Anna Kliszcz, dyrektor przychodni Centrum Medycznego „Zdrowie” przy ulicy Karczówkowskiej w Kielcach.

– Kierunek zmiany jest dobry, ponieważ każdy obywatel powinien mieć ubezpieczenie i tym samym dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej. Liczyliśmy jednak na to, że za każdego pacjenta zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia i my, lekarze, będziemy mogli leczyć tak samo wszystkich pacjentów. Tymczasem opieka w przypadku osób nieubezpieczonych może być jedynie doraźna i sprowadzać się do porady, bo lekarz nie skieruje na bezpłatną wizytę do specjalisty, ani nie przepisze recepty na refundowane leki – komentuje z kolei doktor Ryszard Matuliński, kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Mniowie.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że rozwiązanie jest przejściowe. Od stycznia 2018 roku resort zamierza odejść od zasady ubezpieczenia zdrowotnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie