Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezapomniany Dzień Kultury Żydowskiej w Muzeum Historii Kielc

Marta Baran
Ten kto w piątek, 27 października choć na chwilę nie był w Muzeum Historii Kielc może narzekać, że... miał zły dzień! W placówce przy Świętego Leonarda bowiem miała miejsce niesamowita impreza organizowana w ramach Dni Mniejszości Narodowych. Tym razem świętowano Dni Kultury Żydowskiej.

Czy wiecie, że w dawnych Kielcach co trzeci mieszkaniec naszego miasta miał żydowskie korzenie? To sprawiało, że niegdyś każdy kielczanin dobrze znał żydowskie obyczaje i dobrze orientował się, na czym opiera się kulturą wyznawców judaizmu. Jednak, tuż po II wojnie światowej, ta wiedza stopniowo zanikała, ponieważ w wyniku tragicznych wydarzeń w historii naszego narodu, mniejszość żydowską została zmuszona do opuszczenia naszych ziemi, dlatego też nie mamy już możliwości na co dzień obcować z Żydami i poznawać ich kultury.

W piątek, 27 października jednak każdy kielczanin mógł nadrobić te ,,kulturowe zaległości", bo w Muzeum Historii Kielc miała miejsce kolejną odsłoną Dni Mniejszości Narodowych, która tym razem została poświęcona właśnie mniejszości żydowskiej!

Każdy gość muzeum mógł przekonać się, że kojarząc Żydów jedynie z ortodoksyjnymi wyznawcami judaizmu chodzącymi niczym zakonnicy w czarnych togach jest w ogromnym błędzie, bo... kultura żydowska jest niezwykle barwna. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by oczom kielczan ukazał się inny obraz mniejszości żydowskiej. Skupili się na kulturze, eksponując przy tym takie elementy jak na przykład żydowska muzyka, pyszna kuchnia czy tańce narodowe.

Nie zabrakło więc koncertu ,,Pieśni żydowskich" w wykonaniu Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej pod kierunkiem Barbary Barwińskiej, występu grupy tanecznej Kamena, która na ta uroczystość przyjechała do naszego miasta specjalnie z Chmielnika.

- Nasza formacja działa od kilku lat i bardzo często występujemy na imprezach poświęconych kulturze żydowskiej. Tańce wywodzące się z kultury stanowią naszą główną inspirację. Nawiązywanie do korzeni jest bardzo ważne - zdradzała Martyna Zamojska.

Każdy kto obserwował układ choreograficzny, bez wątpienia, uległ czarowi kultury żydowskiej. Podobnie zresztą miało to miejsce z ,,Pieśniami żydowskim", bo to w jaki sposób Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej wykonał żydowską muzykę zrobiło duże wrażenie na odbiorcach.

Spotkanie w Muzeum okazało się ucztą nie tylko dla oczu, ale również... po prostu ucztą. To za sprawą uczniów z Zakładu Doskonalenia Zawodowego, którzy przygotowali pyszny poczęstunek. Po skosztowaniu takich specjałów jak rugelach, białys, czy uszy hamana, macy oraz chałki z bakaliami, każdy gość muzeum już w ten weekend zacznie czerpać inspirację na obiad z... żydowskiej książki kucharskiej!

-Bardzo cieszymy się, że mogliśmy dziś wesprzeć muzeum i zorganizować taki swoisty katering. Dla nas był to sprawdzian umiejętności uczniowskich- mówił Krzysztof Zamczyk.

Ci, którzy byli w piątkowe popołudnie w Muzeum wiedzą jednak, że uczniowie z ZDZ spisali się na medal i po mistrzowsku ,,złamali" przepisy zaczerpnięte z kuchni żydowskiej...

W piątek nie było osoby, która z muzeum przy świętego Leonarda wyszłaby niezadowolona. Organizatorzy zadbali o każdy szczegół imprezy, dlatego goście czuli się nasyceni zarówno od strony cielesnej, jak i tej duchowej. Muzeum Historii Kielc już zapowiada kolejną imprezę. W listopadzie będziemy świętować Dni Kultury Rosyjskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie