Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezbyt udany Piknik Archeologiczny Rydno

Kazimierz Cuch
Dzieciom bardzo podobało się sie lepienie naczyń z gliny, które prowadził Grzegorz Borys ze Skarżyska-Kamiennej
Dzieciom bardzo podobało się sie lepienie naczyń z gliny, które prowadził Grzegorz Borys ze Skarżyska-Kamiennej Kazimierz Cuch
Mimo deszczowej pogody w piątek i sobotę, organizatorzy uważają tegoroczny, XII Piknik Archeologiczny Rydno za udany i nadal potrzebny. Nieco innego zdania byli nauczyciele, którzy przyjechali z dziećmi do Wąchocka w słoneczny czwartek.

Największe zastrzeżenia nauczyciele mieli do liczby i wyposażenia stanowisk, pokazujących życie epoce kamienia. Dzieci są bardzo ciekawe jak żyli nasi prapraprzodkowie, ale tegoroczna prezentacja tego życia była bardzo skromna.
Według Michała Surmy, głównego organizatora pikniku, stoiska z epoki kamienia pod Wąchockiem, przy górze Św. Rocha, odwiedziło w czwartek około 500 uczniów starachowickich i wąchockich szkół, przedszkoli i ośrodków wychowawczych. W piątek, gdy nieco padało, tych uczniów było mniej, tylko 300. Najbardziej podobało im się samodzielne lepienie naczyń z gliny i ich wypalanie, które prowadził Grzegorz Borys ze Skarżyska-Kamiennej. Poinformował nas, że podobny piknik w Skarżysku-Kamiennej, w dzielnicy Łyżwy odbędzie się od 27 do 29 maja.

Sobota była deszczowa, przez cały dzień. Na piknik zawitali tylko pasjonaci, niektórzy aż z Radomia. W niedzielę było więcej chętnych, ale teren pikniku, w dolinie Kamiennej, był grząski, po sobotnich, obfitych opadach deszczu.
Granice Rezerwatu Archeologicznego Rydno rozciągają się od skarżyskich Łyżew do wspomnianej góry Św. Rocha w Wąchocku, wzdłuż rzeki Kamiennej.

Organizatorami Pikniku są: Klub Archeologiczny „Rydno” działający przy Oddziale Międzyszkolnym PTTK w Starachowicach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. Imprezę wspierają: Urząd Marszałkowski województwa świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Urząd Miasta i Gminy Wąchock

DLACZEGO W WĄCHOCKU?
Kilkanaście tysięcy lat temu na piaszczystych wydmach przy brzegach rzeki zwanej dzisiaj Kamienną rozbijali swoje obozowiska łowcy epoki kamienia. Piknik inspirowany jest trwającymi już ponad 100 lat badaniami archeologicznymi na terenie Rezerwatu Rydno, od skarżyskich Łyżew do Wąchocka. Archeolodzy znaleźli tu bardzo liczne ślady pobytu ludzi z epoki kamienia, głównie schyłkowego paleolitu i mezolitu.

Prezentowane były najważniejsze zagadnienia związane z życiem w epoce kamienia: metody uzyskiwania ognia, techniki obróbki krzemieni i innych materiałów, metody wytwarzania i zastosowania barwników mineralnych (między innymi "krwicy" otrzymywanej z hematytu wydobywanego w przeszłości na Rydnie), różne rodzaje broni myśliwskiej, prehistoryczna sztuka, "gastronomia", magia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie