Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieznana, cenna kolekcja na wystawie w Domu Długosza w Sandomierzu

Małgorzata Płaza
Na wystawie prezentowanych jest około 100 grafik.
Na wystawie prezentowanych jest około 100 grafik. Małgorzata Płaza
97 nieprezentowanych dotychczas grafik z kolekcji księdza Jana Wiśniewskiego można zobaczyć na wystawie w Muzeum Diecezjalnym.

Wystawa została przygotowana z okazji obchodów Roku Jana Długosza, w 600. rocznicę urodzin kronikarza. Muzeum Diecezjalne ma swoją siedzibę w budynku, który został wzniesiony w drugiej połowie XV wieku z fundacji Jana Długosza dla potrzeb księży mansjonarzy posługujących w kolegiacie sandomierskiej.

Pokazywany w muzeum zbiór grafik dzieli się na grupy, w których są portrety królów i zasłużonych Polaków między innymi hetmanów, poetów i duchownych. Są również ryciny ukazujące dzieje ojczyste oraz widoki miast.

Prace pochodzą z okresu od pierwszej połowy XVII wieku do początku XX stulecia. Ich autorami są artyści polscy i obcy. Reprezentowane są wszystkie techniki graficzne.
- Gromadzenie pamiątek narodowych wypełniło całe życie księdza Jana Wiśniewskiego, wielkiego kolekcjonera, który stworzył cenne zbiory - mówiła Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego, autorka wystawy.

Ksiądz Wiśniewski, podkreśliła Urszula Stępień, obdarował Sandomierz i tutejsze muzeum bardzo szczodrze. Trzonem zbiorów tej placówki są właśnie zbiory duchownego.

- Jego zbiory określiły również ramy tematyczne naszego muzeum, począwszy od obrazu Łukasza Cranacha Starszego poprzez wybitne dzieła malarstwa polskiego. Księdza Wiśniewskiego należy stawiać w rzędzie najwybitniejszych kolekcjonerów swojej epoki. Miał wspaniałe kontakty z antykwariuszami, marszandami i kolekcjonerami. Dzięki tym kontaktom i swoim zainteresowaniom historycznym stworzył ogromną kolekcję - dodała autorka wystawy .

Prace pokazywane na wystawie stanowią tylko część muzealnej kolekcji - daru księdza Wiśniewskiego .
- Organizując tę wystawę, chcieliśmy wypełnić obowiązek, który spoczywa na muzeum - instytucji gromadzącej i inwentaryzującej zbiory oraz przechowującej pamięć, pamięć nie tylko o pamiątkach, ale przede wszystkim o ludziach, którzy żyli przed nami i pozostawili niezwykłe dziedzictwo i swoją pasję - powiedział ksiądz Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego.

Sobotniemu wernisażowi towarzyszył koncert w wykonaniu Agaty Bernadt, Jacka Królika i Pawła Niedzielina. Artyści przedstawili fragmenty dzieła Jana Długosza oraz współczesną poezję religijną.
Wystawa pod tytułem “Muzeum Pamiątek Narodowych księdza Jana Wiśniewskiego Nieznana kolekcja grafiki" będzie czynna przez cały sezon, do jesieni.

W niedzielę, również w ramach obchodów Roku Jana Długosza, w kościele pod wezwaniem Nawrócenia Świętego Pawła w Sandomierzu profesor Jan Ptak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wygłosił wykład na temat tej postaci.

W świątyni można było obejrzeć wystawę poświęconą związkom kronikarza z Sandomierzem. Wystawa ta wcześniej pokazywana była w gmachu Sejmu w Warszawie.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie