Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła lekcja - kombatanci odwiedzili uczniów ostrowieckiego Gimnazjum numer 3

Mirosław ROLAK [email protected]
Goście i uczestnicy niecodziennej lekcji w ostrowieckim Gimnazjum numer 3.
Goście i uczestnicy niecodziennej lekcji w ostrowieckim Gimnazjum numer 3. archiwum
Kombatanci z koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: Mieczysław Gołębiowski i Janusz Firmanty oraz poetka Krystyna Łukasik spotkali się z uczniami klasy III H Publicznego Gimnazjum numer 3 by porozmawiać o II wojnie światowej.

Goście podczas tej niezwykłej lekcji języka polskiego najpierw wysłuchali opowiadań z elementami przeżyć wewnętrznych, jakie przygotowali uczniowie, a następnie podzielili się doświadczeniami z okresu wojny i okupacji. Nie zabrakło wzruszeń, ale i dobrego humoru - Janusz Firmanty przybył na spotkanie z gitarą i wyśpiewał obok pieśni patriotycznych również mniej poważne piosenki o wojence.

- W klasie 3 H omawiamy teraz literaturę II wojny światowej i okupacyjną, a także tę o wojnie i okupacji. Aby ugruntować wiedzę uczniów i sprawdzić, w jakim stopniu zrozumieli tę jakże odległą od ich doświadczeń tematykę, postanowiłam zachęcić ich do rozmowy z ludźmi, którzy wojny doświadczyli. Jednocześnie nasi goście będą recenzentami uczniowskich opowiadań z elementami opisu przeżyć wewnętrznych właśnie dotyczącymi wojny i okupacji. Takie spotkania budują większe zrozumienie pokoleń, które przecież sporo dzieli. Jednak mimo wszystko wiele je również łączy, a najważniejsza jest tu miłość do ojczyzny - wyjaśnia inicjatorka nietypowych zajęć Aneta Pierścińska-Maruszewska.

Goście bardzo wysoko ocenili sprawność językową, znajomość tematu i dojrzałość gimnazjalistów. Zaś młodzież z dużym zaciekawieniem przysłuchiwała się opowieściom kombatantów.

- Nam również nie jest obojętny los Polski, bo to nasza ojczyzna, też ją kochamy, choć na szczęście nie musimy walczyć o jej niepodległość - dodaje uczennica Paulina Kaczor.

Lekcja stała się również okazją do zapoznania z fragmentami tomiku poezji "Krew i popiół" Krystyny Łukasik, która to pozycja w całości poświęcona jest wydarzeniom II wojny światowej. Kombatanci i uczniowie liczą na kontynuację tego typu spotkań.

- Było nam bardzo miło, że mogliśmy pomóc młodym ludziom w lepszym zrozumieniu tego okrutnego okresu i jako żywi świadkowie dopowiedzieć to, czego nie ma w książkach - przyznaje kapitan Mieczysław Gołębiowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie