Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wystawa „Pancerni władcy lasów” poświęcona chrząszczom do zwiedzania w Krzemionkach

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
W piątek, 27 października w Krzemionkach odbędzie się otwarcie wystawy zatytułowanej „Pancerni władcy lasów. Chrząszcze środowisk naturalnych w świecie człowieka”. Na wystawie będzie można zobaczyć okazy entomologiczne prezentujące zmienność form, barw, rozmiarów i cech przystosowawczych kilkudziesięciu gatunków chrząszczy. Wystawa będzie czynna od godziny 10.

Niezwykła wystawa „Pancerni władcy lasów” poświęcona chrząszczom w Krzemionkach

W Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki w piątek, 27 października odbędzie się otwarcie wystawy „Pancerni władcy lasów. Chrząszcze środowisk naturalnych w świecie człowieka”. Wystawa będzie czynna od godziny 10.

Tereny dzisiejszego rezerwatu przyrody „Krzemionki Opatowskie” podlegają trwającym kilka tysięcy lat zmianom związanym z działalnością przemysłową człowieka. Niektóre z chrząszczy środowisk naturalnych utraciły swoje siedliska, ale „nauczyły się” żyć w zmienionym przez człowieka świecie.

Na wystawie będzie można zobaczyć okazy entomologiczne prezentujące zmienność form, barw, rozmiarów i cech przystosowawczych kilkudziesięciu gatunków chrząszczy. Wyeksponowane zostaną największe i najbardziej efektowne chrząszcze Polski – jelonek rogacz i kozioróg dębosz. Po raz pierwszy zaprezentujemy również selektywny zbiór chrząszczy występujących w rezerwacie „Krzemionki Opatowskie”.

Chrząszcze to rząd, który liczy około 400 tysięcy gatunków – najwięcej w świecie owadów. W Polsce spotkać można około 8 tysięcy gatunków chrząszczy. W rezerwacie „Krzemionki Opatowskie” w czasie dwóch lat badań stwierdzono niespełna 200 gatunków chrząszczy. Są wśród nich gatunki uznawane za wymierające, związane z lasami pierwotnymi i naturalnymi. Niektóre gatunki już tutaj wymarły. Wiele nadal czeka na odkrycie.

Partner wystawy: Zbiory Przyrodnicze, Wydział Biologii Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu a jej kuratorem Łukasz Misiuna, kierownik Działu Przyrody Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wystawę będzie można zwiedzać do 31 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie