Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe jasełka podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjnego w Kielcach (WIDEO, zdjęcia)

/IB/
Niepełnosprawnym dzieciom pomagali opiekunowie, a tego diabła Krzysia wcale nie bał się Alojzy Sobura, wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury.
Niepełnosprawnym dzieciom pomagali opiekunowie, a tego diabła Krzysia wcale nie bał się Alojzy Sobura, wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury. Aleksander Piekarski
Każdy w tym przedstawieniu dostał jakąś rolę, były nawet diabły i anioły na wózkach.

[galeria_glowna]
Niezwykły spektakl "Betlejem Świętokrzyskie" przygotowali podopieczni, rodzice i wychowawcy Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno Wychowawczego dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo przy ulicy Chęcińskiej 23 w Kielcach.

Jak nam powiedziała Joanna Błońska z zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Kielcach, prace nad przedstawieniem trwały prawie dwa miesiące. Scenariusz napisała Joanna Bączek, nauczycielka z ośrodka. Powstał wzruszający, piękny muzycznie spektakl, w którym każdy, kto chciał i czuł się na siłach dostał jakąś rolę. Niektórzy aktorzy wystąpili w parach z opiekunami.

Były nawet diabły i anioły na wózkach. Krzysiek, który grał diabła tak zapamiętale kłuł widłami, że połamał ich styropianowe zęby. Przesłanie spektaklu było bardzo czytelne: nigdy nie jest za późno, żeby wybrać dobrą drogę. Drogę do Betlejem. Na zakończenie były wspólne świąteczne życzenia i obsypywanie owsem na szczęście.

W świąteczny klimat kolęd i pastorałek w wykonaniu podopiecznych i nauczycieli Ośrodka przy Chęcińskiej będzie można wczuć się 22 grudnia godzinie 18.00 na scenie w Galerii Korona. W tym dniu również odbędzie się kiermasz i kwesta (w godzinach 14-19.00) na rzecz podopiecznych ośrodka.

Ośrodek przy ulicy Chęcińskiej 23 w Kielcach, jedyny taki w województwie świętokrzyskim, obejmuje swoją opieką dzieci i młodzież z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim. Obecnie uczęszcza tu około 40 osób w wieku 3 - 25 lat z Kielc i powiatu kieleckiego. Uczniowie mogą realizować obowiązek szkolny. Zajęcia odbywają się codziennie, jak w szkole, są bezpłatne, rodzice płacą tylko za wyżywienie.

W czasie 8 - godzinnego pobytu w placówce dzieci uczestniczą w zajęciach grupowych i indywidualnych, korzystają z rehabilitacji, fizjoterapii, zajęć z psychologiem, pedagogiem i logopedą, mają zajęcia plastyczne i muzyczne, religię. Aby uchronić dzieci i młodzież upośledzoną umysłowo przed wykluczeniem społecznym, w ośrodku realizowany był pilotażowy program "Nie jesteś sam", polegający na stworzeniu przyjaźni pomiędzy ludźmi zdrowymi a niepełnosprawnymi intelektualnie. Wolontariuszami - opiekunami niepełnosprawnych byli studenci kieleckich uczelni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie