Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe losy porucznika Tadeusza Rojka na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Tomasz Trepka
Chciał zostać zawodowym oficerem, był adiutantem 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach i walczył w wojnie obronnej 1939 roku. Niedługo potem został aresztowany przez Niemców i znalazł się w kieleckim więzieniu przy ulicy Zamkowej. Historię porucznika Tadeusza Rojka można poznać w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, gdzie otworzono nową wystawę.

Dzięki pomocy rodziny i przyjaciół porucznik Tadeusz Rojek uniknął śmierci. Trafił do obozu jenieckiego w niemieckim Murnau. Przebywał w nim do 1945 roku. Nie był to jednak koniec jego burzliwego życia. Po wyzwoleniu obozu, wstąpił do armii generała Władysława Andersa i walczył we Włoszech. Nie zapomniał jednak o swojej rodzinie, która pozostała w Polsce. Zdecydował się na powrót do kraju. Dla komunistów był jednak wrogiem, a przez długi czas miał olbrzymie problemy w znalezieniu pracy. Porucznik Tadeusz Rojek zmarł w 1990 roku.

- Wystawa, którą wspólnie ze Stowarzyszeniem Rodzin i Sympatyków 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach przygotowaliśmy, pokazuje jak historia oddziałuje na życie rodzin i niestety również je burzy. Taki jest sens tej ekspozycji. Najistotniejsze, że pamięć o artylerzystach i ich rodzinach jest nadal kontynuowana przez kilka osób – powiedział doktor Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, który dodał jednocześnie, że w planach są kolejne wystawy pokazujące życie zwykłych rodzin dotkniętych przez wojnę.

Na ekspozycji znajdziemy informacje nie tylko dotyczące samego porucznika Tadeusza Rojka, ale również jego żony – Izabelli z domu Łebkowskiej, która była nauczycielką w I Państwowym Gimnazjum i Liceum imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach, a w okresie okupacji zaangażowała się również w tajne nauczanie.

Jedną z bohaterek wystawy jest również Danuta Żbikowska, córka porucznika Tadeusza Rojka, jednocześnie prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach. Była ona wzruszona zaangażowaniem pracowników Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w przygotowanie ekspozycji. – Dla mnie to szok. Wystawa jest wspaniała. Zdjęcia tutaj prezentowane należą do mnie, ale przyznam, że zostały w niezwykły sposób wyeksponowane – powiedziała.

Córka porucznika Tadeusza Rojka dodała również, że podtrzymywanie pamięci o działalności 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach nie jest sprawą prostą. – To trochę zapomniana jednostka. Nawet niektórzy się dziwią, że mimo swoich lat, że mimo swojej niesprawności, robię wszystko, by ten punkt zaistniał w pamięci kielczan. Myślę pomimo trudności nam się to udaje – przyznała Danuta Żbikowska.

Ekspozycja stanowi wstęp do obchodów 100. rocznicy powstania 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach. Główne uroczystości odbędą się 12 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury, a następnie w Kościele Garnizonowym przy ulicy Chęcińskiej oraz w miejscu dawnych koszar wojskowych na Stadionie Leśnym w Kielcach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie