Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycia podczas remontu Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu (ZDJĘCIA)

Klaudia Tajs
Podczas remontu zdecydowano o odczyszczeniu i konserwacji szklanego żyrandola wiszącego przed ołtarzem w nawie głównej Katedry.
Podczas remontu zdecydowano o odczyszczeniu i konserwacji szklanego żyrandola wiszącego przed ołtarzem w nawie głównej Katedry. Klaudia Tajs
Podczas remontu Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu konserwatorzy odkryli dwa zworniki sklepienia, ze śladami dawnych herbów. Ponadto po odczyszczeniu żyrandola w nawie głównej Katedry okazało się, że jego korpus został zrobiony z czarnego szkła, co jest ewenementem.

Remont wnętrza Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu trwa od lipca ubiegłego roku. Zakres prac konserwatorskich zaplanowanych do końca 2019 roku obejmuje freski na sklepieniu oraz kamienne żebra, łuki i filary w nawie głównej i nawach bocznych katedry. Polichromia Jana Bukowskiego (1935-39) wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa świętokrzyskiego przedstawia symbole astralne i zwierzęce, tekst „Bogurodzicy” i herby dawnych województw. Inspiracją do projektu malowidła miał być dla Bukowskiego widoczny na sklepieniu napis z czasów króla Jagiełły: „niebo, morze i ziemia chwalą Boga”. Aktualnie zakończone zostały prace w nawie głównej, gdzie dokonano uzupełnień ubytków warstwy malarskiej oraz przezłoceń i przesrebrzeń wszystkich dekoracyjnych elementów sklepienia. - Do tych prac zużyliśmy około 7,5 tysiąca płatków 23 karatowego złota, które należało odpowiednio dopasować i położyć w odpowiednim miejscu - powiedział Roland Róg, konserwator prowadzący prace renowacyjne. - W najbliższych miesiącach prace renowacyjne prowadzone przez 20 osobowy zespół konserwatorów malarstwa i kamienia przeniosą się do naw bocznych katedry.

Zaskoczenie z żyrandolem
Podczas remontu zdecydowano o odczyszczeniu i konserwacji szklanego żyrandola wiszącego przed ołtarzem w nawie głównej Katedry. Koszt prac 15 tysięcy złotych pokryła parafia we własnym zakresie, ale wydatek opłacał się. - Po odczyszczeniu okazało się, że cały korpus żyrandola wykonany jest z pięknego, czarnego szkła, co jest ewenementem - nie kryje radości ksiądz Zygmunt Gil, proboszcz parafii katedralnej w Sandomierzu. - Na czarnym szkle są dekoracje i ornamenty, pająki ze świecami. Niestety, nie wiemy, z którego roku pochodzi żyrandol ani przez kogo został wykonany.

Witraże odzyskają dawny blask
zapadła także decyzja o renowacji 12 witraży. Pięć witraży w nawie południowej, pięć - w nawie północnej i dwa w ścianie zachodniej. Witraże mają już ponad 80 lat – wykonane zostały w 1938 roku według projektu Jana Bukowskiego. - Działanie czasu spowodowało m.in. liczne spękania i ubytki szkła, korozję elementów stalowych - opisuje ksiądz Andrzej Rusak, diecezjalny konserwator zabytków. - Konserwacja kompleksowa obejmie demontaż witraży, rozołowienie kwater i ich ponowne przeołowienie w zniszczonych miejscach. Następnie zostanie przeprowadzone oczyszczenie szkieł detergentami.

W przypadku pękniętych elementów szklanych, szkła zabytkowe zostaną sklejone, zaś przy wielokrotnych spękaniach wymienione.

Jak mówi proboszcz parafii katedralnej ks. Zygmunt Gil decyzja o konserwacji witraży była naturalną konsekwencją prac rozpoczętych w 2018 roku. To dzieło tego samego autora, zrealizowane w podobnym okresie jak freski na sklepieniu katedry. - Witraże są ważnym elementem gotyckiej architektury sakralnej – gra kolorowego światła podkreśla lekkość a zarazem misterność konstrukcji z tego okresu - przypomina.

Katedra w Sandomierzu to jeden z najstarszych obiektów architektury sakralnej w Polsce – powstały z fundacji króla Kazimierza Wielkiego korpus nawowy datuje się na 1361 rok. Powstały wówczas trzy nawy dobudowane do wczesnogotyckiej bryły dzisiejszego prezbiterium. Nazywana jest Matką Kościołów Diecezji Sandomierskiej zarówno ze względu na jej symbolikę religijną, jak i niekwestionowaną wartość historyczną i kulturową.

Prowadzone obecnie prace konserwatorskie w sandomierskiej katedrze są realizacją projektu, z którym wystąpiła parafia katedralna: „Konserwacja wnętrz perły wczesnogotyckiej architektury sakralnej – Bazyliki katedralnej w Sandomierzu - etap II” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wkład własny parafii katedralnej w całość projektu pochodzi z prywatnych ofiar księży Diecezji Sandomierskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie