Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe opowieści Elżbiety Dzikowskiej w Kielcach (WIDEO, ZDJĘCIA)

Dorota Klusek
„Biżuteria świata” - to tytuł wystawy, która została otwarta we wtorek, 30 maja, w Galerii Kostiumeria w Kieleckim Centrum Kultury. To jedna z imprez tegorocznego Off Fashion. Gościem była słynna podróżniczka i autorka programów o podróżach Elżbieta Dzikowska.

Dzikowska - podróżniczka, z wykształcenia historyk sztuki, sinolog i kurator, która z wielką pasją od lat gromadzi ozdoby, będące jednocześnie jej osobistą pamiątką z licznych podróży. Jej zbiory znajdują się w Muzeum Podróżników imienia Tony’ego Halika w Toruniu. Właśnie stąd pochodzą eksponaty, które możemy oglądać w Kielcach.

Elżbieta Dzikowska zachwycił publiczność swoją opowieścią. - Ponad 80 tysięcy lat temu, w marokańskiej Grocie Gołębi, jeden z przedstawicieli gatunku Homo nakładając znalezione w pobliskim morzu muszelki na sznur włókien kory drzewnej, stworzył pierwszy w historii świata naszyjnik - mówiła.

- Kiedyś biżuteria określała rodowód i status człowieka w społeczeństwie, była też wyznacznikiem bogactwa, luksusu. Obecnie stanowi niemal nieodłączny element każdej naszej, codziennej nawet stylizacji. Ale jej rola jest o wiele większa - mówiła.

- Do dziś, u wielu ludów jest talizmanem, amuletem, który chroni przed dopustami losu i zapewnia szczęście - mówi Elżbieta Dzikowska

- Na wystawie w Kielcach nie ma tam cennych klejnotów, w powszechnym tego słowa znaczeniu, czyli nie ma tam złota, platyny, ani diamentów. Są za to prawdziwe dzieła sztuki, choć pewnie ci, którzy je wykonali, członkowie prostych ludów, nie byli tego świadomi, że takie właśnie robią - podkreśla Elżbieta Dzikowska. - Jest to biżuteria z różnych stron świata. Dużo z Azji Południowo-Wschodniej, z krajów arabskich, Ameryki Łacińskiej. Zbierałam ją przez wiele lat i cieszę się, że Muzeum Podróżników imienia Tony’ego Halika nie tylko je eksponuje, ale też wypożycza na wystawy w różnych regionach Polski.

Podróżniczka zachęcała, by skorzystać z okazji, że zbiór zagości w Kielcach. - Jest bardzo ciekawy. Rzadko można zobaczyć taką biżuterię etniczną. Dodatkową atrakcją są moje zdjęcia z Etiopii, gdzie biżuteria czasami stanowi całe ubranie kobiet, a nawet mężczyzn - zaznaczała Elżbieta Dzikowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie