Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły Koncert Pieśni Patriotycznych w klasztorze Ojców Bernardynów w Opatowie. Wystąpili artyści Opatowskich Szkół Sztuk Artystycznych

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
W środę, 3 maja klasztor Ojców Bernardynów w Opatowie wypełniły dźwięki najpiękniejszych pieśni patriotycznych. Z koncertem wystąpili artyści Opatowskich Szkół Sztuk Artystycznych.
W środę, 3 maja klasztor Ojców Bernardynów w Opatowie wypełniły dźwięki najpiękniejszych pieśni patriotycznych. Z koncertem wystąpili artyści Opatowskich Szkół Sztuk Artystycznych. Sandra Krakowiak
W środę, 3 maja klasztor Ojców Bernardynów w Opatowie wypełniły dźwięki najpiękniejszych pieśni patriotycznych. Z koncertem wystąpili artyści Opatowskich Szkół Sztuk Artystycznych.

Niezwykły Koncert Pieśni Patriotycznych w klasztorze Ojców Bernardynów w Opatowie

Z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w koncercie zabrzmiały najstarsze pieśni patriotyczne ale także współczesne, znane zwłaszcza w okresie Solidarności jak "Mury", wykonane na fortepianie na cztery ręce. Usłyszeliśmy, te które zagrzewały Polaków do walki w najstarszych wojnach, jak średniowieczne pieśni "Bogurodzica" czy "Gaude Mater Polonia" ale również te, które prowadziły do zwycięstwa w czasie II wojny światowej jak chociażby "Modlitwa obozowa". Napisana w 1939 roku przez Adama Kowalskiego, stała się hymnem Armii Krajowej i przez lata wojny towarzyszyły Polakom w okopach.
Wszystkie odgrywają niezwykłą rolę w życiu każdego Polaka. Traktujemy je jako wspomnienie burzliwych losów naszej ojczyzny a czasem bardzo osobiście, bo przypominają nasze rodzinne historie opowiadane przez dziadków lub babcie. Najważniejsze w nich jest jedno, że budzą polskiego ducha. Warto je przypominać i wspólnie śpiewać, co miały miejsce w klasztorze. Można było zauważyć jak publiczność zgromadzona w świątyni śpiewała z artystami. W koncercie wybrzmiały także pieśni religijne z racji przypadającej 3 maja w kościele katolickim uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Zdzisław Staniszewski dyrektor Opatowskich Szkół Sztuk Artystycznych podkreśla, że jego marzeniem jest stworzenie zespołu w Opatowie i to marzenie się spełnia.

- Dziś są tutaj muzycy z Opatowa, Staszowa, Sandomierza, Ćmielowa, Tarnobrzega, Ostrowca Świętokrzyskiego. Już powstał Big Band Opatów, z prawdziwego zdarzenia zespół składający się z profesjonalnych muzyków. Wspólnie zorganizujemy jeszcze nie jedno piękne wydarzenie muzyczne. Dziękuję wszystkim artystom za dzisiejszy koncert

– mówił Zdzisław Staniszewski.

Marcin Wróblewski prezes Fundacji Polemika, która współorganizowała wydarzenie zauważa, że warto stawiać na kulturę.
- Warto stawiać na kulturę, bo nasza kultura opatowska jest bardzo bogata. Po dzisiejszym koncercie można stwierdzić, że mamy też wspaniałych artystów, którzy mogą tę kulturę propagować oraz tworzyć podczas takich koncertów jak dzisiaj. Działamy wspólnie z Opatowskimi Szkołami Sztuk Artystycznych, od pół roku, udało się wesprzeć finansowo powstanie zespołu muzyki dawnej, który będzie kultywował naszą lokalną historię w Opatowie ale nie zapominamy też o ważnych datach w historii naszej ojczyzny – powiedział Marcin Wróblewski.

Zobaczcie zdjęcia z koncertu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie