Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły obiekt powstanie u stóp Świętego Krzyża

/LiD/
We wtorek podpisano umowę na dalszy remont Świętego Krzyża oraz rozbudowę Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej.

Na dalszą rewitalizację Świętego Krzyża, prace konserwatorskie, między innymi w Kaplicy Oleśnickich, Zakrystii oraz w krużgankach Klasztoru na Świętym Krzyżu oraz rozbudowa „Osady Średniowiecznej”, gdzie powstanie Świętokrzyska Zagroda Kultury to elementy projektu „Podwyższenie walorów dziedzictwa kulturowego oraz rozbudowa infrastruktury kulturalnej i turystycznej poprzez rewitalizację Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu wraz z rozbudową Osady Średniowiecznej”.

We wtorek w klasztorze na Świętym Krzyżu marszałek województwa Adam Jarubas oraz wójt Bielin Sławomir Kopacz podpisali preumowę na dofinansowanie projektu z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Wartość całego projektu to 15 milionów 44 tysiące złotych, a kwota dofinansowania - 12 milionów 35 tysięcy złotych, co stanowi 80 procent dofinansowania.

Przedsięwzięcie będzie realizowane przez gminę Bieliny w partnerstwie z Zakonem Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu oraz Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach.

Celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej Świętego Krzyża, a w konsekwencji zwiększenia ruchu turystycznego w miejscu będącym sercem Gór Świętokrzyskich oraz w atrakcjach położonych u podnóża Świętego Krzyża, a skupionych wokół „Osady Średniowiecznej” w Hucie Szklanej, w gminie Bieliny.

Służyć temu mają prace rewitalizacyjne zabytkowego Zespołu Klasztornego oraz rozbudowa istniejącej infrastruktury. W samym Sanktuarium przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie w Bazylice, Kaplicy Oleśnickich, Zakrystii, krużgankach i w przedsionku ,w tym dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Z kolei w ramach rozbudowy „Osady Średniowiecznej” powstanie Świętokrzyska Zagroda Kultury prezentująca niematerialne dziedzictwo kultury Ziemi Świętego Krzyża. Zagroda będzie całorocznym, czterokondygnacyjnym obiektem, o powierzchni 2000 metrów . W piwnicach zostanie przygotowana sala mieszcząca 400 osób, natomiast na dwóch piętrach znajdą się ekspozycje multimedialne dotyczące niematerialnego i materialnego dziedzictwa kulturowego Gór Świętokrzyskich. Ekspozycja zostanie utrzymana w stylu XIX-wiecznej i z początku XX-wiecznej wsi świętokrzyskiej. Natomiast na poddaszu zostanie przygotowana sala gier i zabaw dla dzieci, również nawiązująca do XIX –wiecznych tradycji świętokrzyskich wsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie